Aktif Karbon Seçimi Nasıl Yapılır?

Aktif karbon hindistan cevizi kabuğu, odun, linyit veya taş kömürden (bitümlü kömür) üretilen eşsiz bir üründür. Su içinde kullanmak için en uygun olan aktif karbon seçimi, bitümlü kömürden yapılanlardır.

Aktif Karbon Nasıl Çalışır?

Bitümlü kömürden yapılan aktif karbonlar en uygun gözenek çeşidine ve yüzey alanına sahip olduğundan, diğer maddelerle hazırlanmış aktif karbonlara göre, gramları başına daha fazla madde çekebilirler. Bu yüzden tuzlu su akvaryumlarında aktif karbon kullanımı için en iyi tercihlerden biridir.

Malzeme aktifleştirme işlemi sırasında 750Cº civarına ısıtılır ve basınç uygulanır (fiziksel aktifleştirme). Bu işlemin amacı malzemenin por yapısını çoğaltarak adsorpsiyon kapasitesini arttırmaktır. Bir aktif karbon taneciğinin iç yapısı makropor ve mikroporlardan oluşur. Bu porların yüzey alanı çok büyüktür. Bir gram granüller aktif karbon (GAC) yaklaşık 500 m2 alan içerir. Karbon sadece çok geniş yüzey alanı sayesinde organikleri yakalamaz; karbon-organik çekimi aynı zamanda elektriksel bir şarj ilede ilgilidir.

Bu içeriği beğendiniz mi?

Gönderiliyor
Ziyaretçi Puanı
0 (0 Oy)

Aktif karbon seçimi hakkında sorularınız ya da eklemek istedikleriniz varsa, N Akvaryum Forum‘larını kullanabilirsiniz.

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Gizlilik Politikası
+