Tuzlu Su Akvaryum ve Sump Seçimi

Akvaryum ve Sump Seçimi

Popüler bilgi kaynağı Wikipedia ”Çoğunlukla cam ya da yüksek dirençli plastik gibi saydam malzemelerden yapılan, genellikle balık olmak üzere, bazen de omurgasızlar ve ayrıca amfibyumlar, deniz memelileri ve sürüngenler gibi suda yaşayan bitki ve hayvanların tutulduğu ve daha çok bu vanlıların sergilenmesi amacıyla kullanılan içi su dolu, küçük bir cam kavanozdan büyük su tanklarına kadar geniş bir yelpazede yer alan kap ve yapılar” olarak tanımlıyor akvaryumu. Ne yazıkki ülkemizde akrilik akvaryumların özel imalatı henüz bireysel kullanıcılar için hazır sistemler dışında yapılmamaktadır. ama hazır akrilik sistemler bulmak mümkündür.

Tuzlu su akvaryumu ve sump seçimi yaparken en çok duyulan terimler arasında Nano, Pico, Micro akvaryumlar gelir. Genelde telaffuz edilirler ama ne anlama geldikleri hacimsel olarak verilmez. Bunun nedeni bir standartlarının henüz olmayışıdır. Bir başka neden de akvaryum sahibinin ne düşündüğüdür. Akvaryum sahibi için büyük insanlık için küçük bir akvaryum olabilir. Yine de bu akvaryumları litre olarak birbirinden ayıralım.

  • Micro Akvaryumlar: 1 Litre ile 15 Litre arasında kalan akvaryumlar için kullanılan bir terimdir ve hayatımıza giriş tarihi (2017) yenidir.
  • Pico Akvaryumlar: 15 Litre’den 40 Litreye kadar
  • Nano Akvaryumlar: 35 Litre’den 120 Litreye kadar
  • Standart Akvaryumlar: 120 Litre’den 1000 Litreye kadar
  • Büyük Akvaryumlar: 1000 Litre ve üzeri olarak değerlendirilebilir.

Canlı seçimleriniz 1000 Litre üzeri bir akvaryum sonucu çıkarıyor ve bu konuda bir bilginiz yoksa, kesinlikle profesyonel yardım almanızı tavsiye ederiz.

Bu içeriği beğendiniz mi?

Gönderiliyor
Ziyaretçi Puanı
4 (1 Oy)

Akvaryum ve Sump seçimi hakkında sorularınız ya da eklemek istedikleriniz varsa, N Akvaryum Forum‘larını kullanabilirsiniz.

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Gizlilik Politikası
+