Akvaryum Yapımı Ve Gerekli Malzemeler

Bir çoğumuzun elinin yatkın olduğu konular var. Bunların bazılarını biliriz, bazılarındansa hiç denemediğimiz için emin olamayız. Akvaryum yapımı da bunlardan birisidir. Aslına bakarsanız konu 5 parça camın birbirine yapıştırılmasından ibaret gibi görünebilir ama işin içine girdikçe bir çok gizem barındırdığını görürüz.

Akvaryum yapımlarını şahsen gözlemlemiş bir ekip olarak; İzlerken kendi aramızda ”Çocuk oyuncağı” dediğimizi hatırlıyorum. Hatta o kadar basit görünüyorduki bir çok kez ”Neden bunu biz yapmıyoruz?” diye düşündük. Sanırım hiç bir zaman o cesareti kendimizde bulamadık.

Her şeye rağmen bizden farklı düşünen ve o cesareti kendilerinde bulup, akvaryumunu kendileri yapmak isteyenlere bir kılavuz hazırlamak istedik.

Başlamadan Önce Bir Kaç Uyarı

Akvaryum yapımının gizemli dünyasına girmeden önce bazı uyarıları yapmakta fayda var. Öncelikle kendi akvaryumunuzu yapmaya karar verdiyseniz, yapamadığınız noktada başınıza ne tür sorunlar açacağınızı anlamanızı istiyoruz. Akvaryumlar içlerinde su bulunan kaplardır ve bu kulağa çok korkutucu gelmiyor olabilir. Yinede atladığınız yada gözden kaçırdığınız bir şeyler yüzünden akvaryumunuz su sızdırabilir daha kötüsü tamamen kırılabilir. Su zararsız gibi görünsede evlerimizde yada iş yerlerimizde elektrik kaçaklarına, buna bağlı yangınlara, ev yada iş yerimizin taban malzemesinin deformasyonuna ve en kötüsüde evi yada iş yerini paylaştığımız diğer sakinlerle aramızda ciddi sorunlar çıkmasına neden olabilir.

Bir başka sorunda akvaryumunuz boş değilse canlı kayıplarınızın size vereceği maddi ve manevi zarar hobiden soğumanıza ve daha başlamadan maceranızı sonlandırmanıza neden olabilir.

Bizce akvaryum yapımı için limitlerinizin olmasında fayda var. 200 Litre ve üzerinde bir akvaryum yapmayı planlıyorsanız bunu kesinlikle konunun uzmanlarına bırakın ve akvaryum seçimi hakkında daha fazla bilgi alın. Küçük karantina akvaryumları, nano akvaryumlar, küçük üretim akvaryumları yada sump hazneleri için yazımızın devamını okuyun.

Akvaryum Yapımında Gereken Malzemeler

İhtiyaç duyduğunuzda elinizin altında olmayan bir ekipman süreci uzatabilir, yarıda kalmasına hatta baştan başlamanıza neden olabilir. Bu yüzden listenin tamamına sahip olduğunuzdan emin olun.

Bu içeriği beğendiniz mi?

Gönderiliyor
Ziyaretçi Puanı
0 (0 Oy)

Akvaryum yapımıyla ilgili sorularınız ya da eklemek istedikleriniz varsa, N Akvaryum Forum‘larını kullanabilirsiniz.

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Gizlilik Politikası
+