Akvaryuma Balık Omurgasız Eklemek

Akvaryuma balık, omurgasız eklemek için endişelenmeniz doğaldır. Sonuçta, akvaryumunuz için çok fazla zaman ayırdınız, harcama yaptınız ve sabrettiniz. Şimdide ona yeni bir hayat katıyorsunuz.

Tuzlu su akvaryumunu kurmak sabır gerektirdiği gibi, akvaryumunuza yeni bir canlı eklerken de sabırlı olmalısınız. Akvaryumunuza uygun şekilde yeni eklemeler yapmak, onlara daha sağlıklı gelişme ve en önemlisi hayatta kalma şansı verir. Ayrıca mevcut akvaryum topluluğunu da korur. Bu nedenle size şiddetle bir karantina akvaryumu tavsiye ediyoruz.

Akvaryuma Balık Omurgasız Eklemek Nasıl Yapılır?

Balıklarınızı evcil hayvan dükkanından ya da bir üst kattaki arkadaşınızdan da almış olsanız, akvaryumunuza ulaşmadan önce yakalanma aşaması, dar bir kaba konması, saklanacak yer bulamaması gibi nedenlerden çok fazla strese maruz kalır. Yeni bir ortama uyum sağlaması için kesinlikle biraz zamana ihtiyacı vardır. Sıcaklık, su koşulları gibi küçük değişikler bile balığınızı şoka sokabilir ve strese neden olabilir. Stres de beraberinde balığınızın birçok hastalığa yakalanmasına hatta ölümüne neden olabilir.

Balık Omurgasız Eklemek

Damlama Yöntemi

Akvaryuma balık omurgasız eklemek için en güvenli yolu damlama yöntemidir. Temel olarak ihtiyacınız olan bir kova, akvaryumun içinden kovaya kadar ulaşabilecek kadar uzun bir boru ve boruyu akvaryuma sabitlemek için bir aparat. Temiz bir kap kullandığınızdan emin olmanız çok önemlidir. Başka amaçlar için kullanılmış bir kap veya kova, balıklar için tehlikeli olabilecek kimyasallar, bakteriler veya başka şeyler içerebilir.

Balık büyük bir torbadaysa ve yeterli su varsa, içeriği kabın içine boşaltabilirsiniz. Torba yeteri kadar su içermiyorsa, torbanın tamamını kabın içerisine koymanız gerekecektir. Torbayı bir tarafa itin ve boruyu yerleştirmek için torbanın üst kısmında küçük bir delik açın. Daha sonra sifonlama yaparak saniyede bir damla olacak şekilde ayarlayın. Ayar için hortumunuzun ucuna takabileceğiniz küçük vanalar kullanabilirsiniz. Vananız yoksa hortuma gevşek bir düğüm atarak da ayar yapabilirsiniz.

Su hacmi iki katına çıktığında suyun yarısını boşaltın ve süreci baştan başlatın. Su yeniden dolduğunda Ph ve tuzluluk ölçümü yaparak akvaryumunuzla aynı değerlere gelip gelmediğini kontrol edin. Eyer değerler eşitlenmişse balığınızı akvaryuma (Bizce önce karantina akvaryumuna) ekleyebilirsiniz.

Ph ve tuzluluk uyuşmuyorsa işlemi tekrarlamanız gerekecektir. Genelikle iki döngüde su şartlarınız birbirine eşitlenecektir. Ancak hassas balıklar veya omurgasızlar için üçüncü bir döngüyü öneririz. Süreçte acele etmemek problem yaşamaktan daha güvenlidir.

Sudan alınamayan omurgasızlar veya süngerler alıştırıyorsanız, kaba bir miktar su dökmeniz gerekecektir. Torbanızı içi su dolu kaba koyarak yavaşça kaydırıp çıkarabilirsiniz.

Akvaryumunuza alıştırma suyunun küçük bir kısmının girmesine engel olmazsınız. Ancak akvaryumunuzdan su kullandığınız için endişe edecek kadar yabancı su olmayacaktır.

Yüzen Torba Yöntemi

Balık omurgasız eklemek için kulanılan en yaygın alıştırma işlemi, yüzen torba metodudur. Bu yöntem tatlı su balıkları için daha uygun olsa da, tuzlu su balıkları için de kullanılabilir. Bu yöntemi kullanırken tüm tuzlu su topluluğunuzun sağlığını riske attığınızı unutmayın. Yeni canlıları akvaryuma eklemeden önce dikkatli olmak ve karantina akvaryumu kullanmak her zaman daha iyidir.

Balık Omurgasız Eklemek

Bu kullanabileceğiniz en hızlı yöntemdir. Yapmanız gereken ilk şey poşeti açmak ve suyun yaklaşık% 25’ini boşaltmaktır. Çıkardığınız su miktarını akvaryumunzdan alacağını su ile değiştirin. Torbayı sabitleyin ve akvaryumda yüzmesine izin verin. Her on dakikada bir, akvaryumunuzdan torbaya bir bardak daha su ekleyin. Akvaryum suyundan bir saat kadar torbaya ekleme yapmaya devam edin. Torba küçükse, her seferinde daha az ekleyebilirsiniz.

İşlemi tamamladıktan sonra balığınızı torbadan çıkarın ve suya koyun. Torbanın tamamını asla suya boşaltmayın. Suda parazitler ve diğer istenmeyen bakteriler olabilir. Torba bir kepçe kullanmak için çok küçükse, balığı yakalamak için kepçeyi bir kovanın altına tutup poşetteki suyu balıkla beraber kovaya boşaltabilirsiniz. Balık kepçenize geldiğinde de suya ekleyebilirsiniz.

Karantina Akvaryumu Kullanın

Akvaryumunuza balık omurgasız eklemek için özellikle balık için bir karantina akvaryumu kurmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Balıklar sağlıklı görünse bile, akvaryumunuza bir hastalık getirebilir. Akvaryum topluluğunun geri kalanından ayrı tutulmalı ve iki üç hafta boyunca izlenmelidir. Balıklar hastalanırsa, tüm akvaryumu tedavi etmek zorunda kalacağınızdan, karantina akvaryumunda tedavi etmek çok daha kolay olacaktır. Bir karantina akvaryumu size çok küçük maliyetlere gelecektir ama karantina akvaryumu kullanmadığınız için yaşayacağınız sorunlar çok büyük bütçeli sorunlara neden olabilir.

Eklemek, paylaşmak veya sormak istediklerin varsa aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsin

Bu İçeriği Beğendin Mi?

Sende bir şeyler yaz...

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Gizlilik Politikası
+