Zeolit Kullanımı

Akvaryumlarda Zeolit Kullanımı

Zeolit medyası türleri akvaryumunuzdaki amonyaktan kurtulmak için harika bir iş çıkartır. Siciline bakıldığında ”Neden filtrasyon sistemimizde sürekli kullanmıyoruz?” soru doğaldır. Zeolit kullanımı hakkındaki görüşler değişkenlik gösterse de çoğu zeolit acil durumlar için harikadır, ancak tuzlu su akvaryumlarında uzun süreli kullanımlar için pekte ideal değildir.

Zeolit Nedir?

Tam olarak ne olduklarını anlatmak aslında çok karmaşık bir konuya girmek demek. Bu yüzden kısaca zeolitler, büyük ölçüde silika ve alüminyumsan oluşan, oldukça emici gözenekli minerallerdir diyebiliriz. Bir süngerin suyu emmesi gibi çeşitli istenmeyen malzemeleri yakalama ve tutma yeteneklerine sahiptir. Yinede daha fazla ayıntı istiyorsanız Wikipedia yı ziyaret edebilirsiniz.

Ne yazık ki tüm zeolitler aynı işe yaramaz. Zeolitin nasıl ve hangi minerallerden oluştuğu önemlidir. Genellikle uygulama şekilleride sonuçları etkileyen faktörler arasındadır. Klinoptilolit veya Clino olarsak bilinen zeoilt taşları, amonyak için özellikle yüksek bir afiniteye sahip olan ve istenen bir ortam malzemesi haline getiren doğal olarak oluşan bir zeolit ​​formudur. Zeolitin çeşitli doğal formlarına ek olarak, artık doğal formlardan farklı olarak yapay olarak oluşturulan zeolit ​​formlarıda vardır.

Bu içeriği beğendiniz mi?

Gönderiliyor
Ziyaretçi Puanı
0 (0 Oy)

Zeolit kullanımı hakkında sorularınız ya da eklemek istedikleriniz varsa, N Akvaryum Forum‘larını kullanabilirsiniz.

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Gizlilik Politikası
+