Akvaryumda pH Değeri

pH değeri, akvaryumunuzda suyun ne kadar asidik veya alkalin olduğunun bir ölçüsüdür. PH tipik olarak 0 ila 14 arası bir ölçekte ölçülür, 7.0 nötr bir pH’dır. Nötr altındaki tüm pH seviyeleri asidik olarak tanımlanırken, 7.0’ın üzerindeki seviyeler alkalidir. 

Bir tuzlu su akvaryumu genellikle 7.6 ila 8.4 arasında bir pH’ta tutulmalıdır, ancak akvaryumunuz için önerilen spesifik pH, akvaryumda bulunan türlere bağlı olabilir. Bir tuzlu su akvaryumu sahibiyseniz, önerilen pH seviyesi 8.0 yada 8.4 gibi daha yüksek bir seviyede olabilir. Akvaryumunuz için ideal pH aralığı, akvaryumda bulunan balık, mercan ve omurgasız türlerine bağlı olacaktır. Bu nedenle akvaryumunuzda en iyi pH’ı belirlemek için akvaryum sakinleriniz hakkında bazı temel araştırmalar yapmanız gerekir.

Akvaryumlarımızda pH Neden Değişir?

Akvaryumunuza zamanla asit eklendikçe daha düşük bir pH değerine doğru yönelir. Bahsi geçen bu asitler; solunumdan kaynaklanan aşırı karbondioksit üretimi yada akvaryumda yeterli gaz alışverişinin olmamasından kaynaklanabilir. 

Bu içeriği beğendiniz mi?

Gönderiliyor
Ziyaretçi Puanı
4.5 (2 Oy)

pH değeri hakkında sorularınız ya da eklemek istedikleriniz varsa, N Akvaryum Forum‘larını kullanabilirsiniz.

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Gizlilik Politikası
+