Catalina Goby

UYARI: Türler içindeki farklılıklar nedeniyle, balığınız resimdekiyle aynı görünmeyebilir ve verilen yaklaşık boyut aralığı da değişebilir.

Tür Tanımı
Latince Adı
Lythrypnus Dalli
Aile
Gobiidae
Cinsi
Lythrypnus
İstatiksel Özellikleri
Zehirli
Hayır
Maksimum Boyut (cm)
5
Diyet
Etobur
Mizaç
Uysal
Bakım Seviyesi
Sadece Uzman
Resif Uyumu
Uyumlu
Rengi
Mavi, Turuncu, Kırmızı
Min. Akvaryum Hacmi (Litre)
40
Menşei
Amerika Birleşik Devletleri
Tavsiye Edilen Su Değerleri
pH
8.1 / 8.4
Tuzluluk (g/ml)
1020 / 1025
Alkalinite (dKH)
8 / 12
Genel Bakış

Catalina Goby, en güzel goby türlerinden biri olarak kabul edilir. Vücudunun ön yarısında canlı mavi bir maske ve dikey çizgilerle parlak kırmızı bir gövdeye sahiptir ve kuyruğu sarı renktedir. Bu tür çok huzurludur ve diğer balıklara, mercanlara veya omurgasızlara zarar vermez. Catalina Goby, Nano akvaryumlarda en az 40 Litre büyüklüğünde barındırılabilir. Catalina Goby kendi türüne karşı saldırganlık gösterebilir, ancak gruplar büyük akvaryumlarda bir arada barındırılabilir. Catalina Goby tipik olarak utangaç değildir ve genellikle kendi topraklarındaki canlı kayanın üzerinde tünemiş olarak görülebilir.

Catalina Goby’nin en ilginç yönlerinden biri üreme davranışıdır. Her Catalina Goby, her iki cinsiyetin de üreme dokularına sahip olmasına rağmen, bir birey herhangi bir zamanda yalnızca bir davranışsal cinsiyeti gösterebilir. Bir Catalina Goby, bir cinsiyet olarak kendisini başarısız bulursa, diğerine geçebilir. Davranışsal erkekler normalde daha büyüktür ve  siyah uçları olan daha uzun bir sırt yüzgecine sahiptir. Davranışsal bir erkek üremeye hazır olduğunda, yavrularına bakmak için bir mağara seçer. Dişiyi, yumurtalarını mağaranın duvarlarına yapıştıracağı içeriye çeker. Yumurtadan çıkıncaya kadar oradaki yumurtalara bakacaktır.

Catalina Goby, Amerika Birleşik Devletleri’nin Doğu Pasifik kıyılarındaki soğuk sulara özgüdür. Bu ılıman tür, 15°C ile 20°C arasındaki su sıcaklıklarında büyür. Catalina Goby, çoğu resif akvaryumunda daha sıcak, tropikal sıcaklıklara tolerans gösterebilir, ancak yalnızca kısa bir süre için. Catalina Goby, tropikal sıcaklıklara çok uzun süre maruz kalırsa, hastalığa karşı daha az direnç ve daha kısa bir ömür sürebilir.

Hemen hemen tüm küçük, etli hazırlanmış veya dondurulmuş yiyecekleri kabul eder. Diyet, dondurulmuş mysis karidesi, ve vitamin açısından zenginleştirilmiş tuzlu su karidesini içerebilir. Akvaryuma alıştıktan sonra Catalina Goby, granül veya pul yiyecekleri de kabul edecektir.

Bu tür yalnızca uzman akvaristler, hayvanat bahçeleri veya araştırma kurumları için tavsiye edilir.

Bu içeriği beğendin mi?

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.