Maculosus Angelfish

UYARI: Türler içindeki farklılıklar nedeniyle, balığınız resimdekiyle aynı görünmeyebilir ve verilen yaklaşık boyut aralığı da değişebilir.

Fotoğraflar
Yetişkin
Tür Tanımı
Latince Adı
Pomacanthus Maculosus
Aile
Pomacentridae
Cinsi
Pomacanthus
İstatiksel Özellikleri
Zehirli
Hayır
Maksimum Boyut (cm)
50
Diyet
Hepçil
Mizaç
Yarı Agresif
Bakım Seviyesi
Kolay
Resif Uyumu
Dikkatle
Rengi
Mavi, Beyaz, Sarı
Min. Akvaryum Hacmi (Litre)
1000
Menşei
Üretim, Tayvan
Tavsiye Edilen Su Değerleri
pH
8.1 / 8.4
Tuzluluk (g/ml)
1020 / 1025
Sıcaklık (℃)
22 / 25
Alkalinite (dKH)
8 / 12
Videolar
Genel Bakış

Büyük bir melek balığı için iyi bir ‘ilk tercih’ olan Maculosus Angelfish, aynı zamanda Yellowbar Angelfish, Yellow-band Angelfish, Map Angelfish veya Blue Moon Angelfish olarak da adlandırılır. Yavruyken (5cm- 7.5cm )koyu bir mavi renge, birkaç beyaz dikey çizgiye ve parlak sarı bir kuyruğu sahiptir.

Balıklar olgunlaşıp büyüdükçe, parlak dikey bir çubuk görünecek ve beyaz dikey çizgiler kaybolacaktır. Balık yaklaşık 8 cm uzunluğa ulaştığında neon mavisi düzensiz bir desen göstermeye başlar. Ortadaki dikey şerit canlı bir sarıya ve kuyruk şeffaf bir sarıya döner. Bir yetişkin olduğundaysa balık muhteşem bir mavi renkle büyük dikey sarı bir çubuk orta gövdesini kaplar. Kuyruk yüzgeci şeffaf sarıdır ve bu onu koyu sarı bir kuyruğu ve koyu mor gövdesi olan Asfur Angelfish’den ayırır.

Maculosus Angelfish dayanıklı bir balıktır ve hem acemi hem de deneyimli akvaryumcular için çok uygundur. Bu tür akvaryumlarda 25 cm ye kadar büyüyebilir. Bu nedenle akvaryum başına yalnızca bir tane olacak şekilde 1000 Litre veya daha büyük bir akvaryumda beslenmelidir. Sert mercanlar, yumuşak mercanlar ve istiridyelere karşı bir zaafı olduğu için resif akvaryumlarında beslenmesi tavsiye edilmez

Maculosus Angelfish, hermafrodittir, üremesi zordur ve erkeklerden dişiye renk varyasyonları bakımından ayırt edilemez. Ancak yinede esaret altında yetiştirilebilen bir türdür.

Maculosus Melek Balığının diyetinde Spirulina , deniz yosunu, etli ürünler ve sünger içeren yüksek kaliteli melek balıklarına özel hazır gıdaları bulunmalıdır .

Katkıda Bulunanlar
Luiz Rocha

Bu içeriği beğendin mi?

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.