Madagascar Spotted Croucher Goby

Latince Adı: 

Caracanthus Madagascariensis

Aile: 

Caracanthidae

Cinsi: 

Belirtilmemiş

Fiyat Aralığı: 

Belirtilmemiş

Genel Bakış

Mizaç:

Uysal

Maksimum Boy: 

5 cm

Menşei: 

Madagaskar

Resif Uyumu: 

Dikkatle

Diyet: 

Etobur

Renk: 

Kırmızı, Beyaz

Minimum Akvaryum Hacmi: 

100 Litre

Bakım Seviyesi: 

Kolay

Zehirli Mi?:

Evet

Üretim:

Belirtilmemiş

Türkiye Üretimi:

Belirtilmemiş

Su Değerleri

pH: 

8.1 / 8.4 pH

Tuzluluk: 

1020 / 1025 ppm

Sıcaklık: 

22 / 25 °C

Satın Alma Boyu

Küçük Boy: 

2.0 / 3.5 cm

Orta Boy: 

3.5 / 5.0 cm

Büyük Boy: 

Belirtilmemiş

Hakkında...

Madagaskar Coral Croucher Goby, sevimli pembe/kırmızı renklere ve benekli işaretlere sahip, akvaryumun alt kısımlarında yaşayan süslü bir balıktır. Hem sert hem de yumuşak mercanlarda sıklıkla dinlenmeyi seven büyüleyici bir balıktır. Gumdrop Coral Croucher, Velvetfish ve Velvet Goby gibi çok sayıda ve tanımlayıcı ortak ismi vardır ve  bu yüzden balığın genel görünümünü ve davranışını tahmin etmek çok zor değildir. Madagascar Coral Croucher Goby, dikine sıkıştırılmış, sakız damlasına benzer kompakt bir gövdeye sahip olması dar oyuklarda ve mercan dalları arasındaki dar alanlarda gezinmesine izin verir. Tüm vücudu, ona tüylü veya kadife benzeri bir görünüm veren ince tüylerle kaplıdır.

Madagaskar Coral Croucher Goby, boy olarak küçük olabilir ancak kişiliği bir çok balıktan daha gelişmiştir. Akvaryuma ilk aldığınızda utangaç ve doğası gereği sürekli saklanacak olan Madagaskar Coral Croucher kayabalığı, akvaryum arkadaşlarının ve akvaryumun sahibinin faaliyetlerini merakla gözlemleyerek, zamanla daha sık ortaya çıkacaktır. Madagaskar Coral Croucher Goby bir kaya balığı gibi görünse de, aslında akrep balığı ailesinin bir üyesidir. Buna göre, Madagaskar Coral Croucher Goby, sırt yüzgeçlerinde savunma dikenleri bulunan zehirli bir balıktır. Eğer bu balık tarafından sokulursanız, arı sokmasının sadece biraz daha güçlü olmasına benzer bir his yaşamanız muhtemeldir. Akrep balığı ailesinin diğer üyelerine benzer şekilde, Madagaskar Coral Croucher Goby, hareketi desteklemek için kullandığı özel göğüs yüzgeçlerine sahiptir.

Madagaskar Coral Croucher Goby balığının, en az 40 Litre büyüklüğünde oturmuş bir akvaryumda, bol miktarda canlı kaya, kaya parçaları ve tercihen sert mercanlar veya benzer süslemelerle dolu bir akvaryumda beslenmesi tavsiye edilir. Diğer balıklara karşı nadiren saldırganlık gösterecektir, ancak daha küçük akvaryumlarda kendi türüyle kavga ettiği bilinmektedir. Bu nedenle, Madagaskar Coral Croucher Goby’yi tek başına, çift olarak veya diğer uysal türlerle birlikte bakmak en doğru tercih olacaktır.

Eğer çift Madagaskar Coral Croucher Goby’niz varsa ve  Madagaskar Coral Croucher mercanıyla aynı akvaryumda tutuyorsanız, dallarının altına yumurta bırakarak mercanın o bölgesinde doku gerilemesine neden olacağını, ayrıca akvaryumunuzda Acropora veya benzeri SPS mercanları varsa dikkat eteniz gerektiğinin altını çizmek isteriz. Bununla birlikte, iyi koşullar altında, mercanlar kaybedilen dokularını yeniden onarabilirler.

Madagaskar Coral Croucher Goby’nin beslenmesi, çeşitli tuzlu su karidesleri, dondurulmuş mysis karidesi, doğranmış sofra karidesi ve etoburlar için dondurulmuş yiyeceklerden oluşmalıdır. Canlı sert mercanların bulunduğu bir tuzlu su akvaryumunda barındırılıyorsa, Madagaskar Coral Croucher Goby’nin bir şırınga veya besleme aletiyle günde bir kez hedef beslenmesi gerekir. Alt tabakası olmayan bir akvaryumda barındırılıyorsa, günde birkaç kez besleme gerekecektir.

Kaynaklar:

Katkıda Bulunanlar:

Henüz kimse katkıda bulunmamış
error: Üzgünüz ama bunu yapamazsınız :(

N Akvaryum®'a Görüşlerini Bildir