Yellowhead Jawfish

*Türler içindeki farklılıklar nedeniyle, canlınız resimdekiyle aynı görünmeyebilir ve verilen yaklaşık boyut aralığı da değişebilir.

Latince Adı: 

Opistognathus Aurifrons

Aile: 

Opistognathidae

Cinsi: 

Opistognathus

Genel Bakış

Mizaç:

Uysal

Maksimum Boy: 

10 cm

Menşei: 

Karayipler

Resif Uyumu: 

Uyumlu

Diyet: 

Etobur

Renk: 

Mavi, Sarı

Minimum Akvaryum Hacmi: 

100 Litre

Bakım Seviyesi: 

Orta

Su Akışı:

Belirtilmemiş

Aydınlatma:

Belirtilmemiş

Yerleştirme:

Belirtilmemiş

Zehirli Mi?:

Hayır

Üretim:

Belirtilmemiş

Türkiye Üretimi:

Belirtilmemiş

Su Değerleri

pH: 

8.1 / 8.4 pH

Tuzluluk: 

1020 / 1025 ppm

Sıcaklık: 

22 / 25 °C

Hakkında...

Yellow Head Jawfish veya Yellow-headed Pearly Jawfish olarak da bilinen Yellowhead Jawfish, sarı bir kafaya ve açık mavi-yeşil gövdeye sahiptir. Tropikal Batı Atlantik resiflerinde kumlu, küçük kayaların  serildiği alanlarda yaşar ve yuvasına veya mağarasına yakın bir yerde bulunur. Yellowhead Jawfish, vahşi doğada 13cm ye kadar bulunabilir ancak akvaryumlarda 10cm civarına kadar büyür.

Yellowhead Jawfish, sevimli ve eylenceli bir balıktır. Oyunbazdırlar ve insanları izlemeyi severler.

Yellowhead Jawfish orta derecede dayanıklıdır. Utangaç olma eğilimindedir ve akvaryumları diğer uysal balık türlerinden oluşmalıdır. Diğer akvaryum sakinlerini rahatsız etmeyecektir, ancak diğer yuvalayan türler ona zorbalık edebilir. Çeşitli partikül boyutlarına sahip 13cm-18 cm yumuşak kum tabanı olan bir akvaryumda beslenmelidir.

Şaşırdığında veya korktuğunda iyi bir sıçrayıcı olarak bilinir ve akvaryumun üstünde sıkıca oturan bir kapağı olmalıdır. Bu balık, zamanının çoğunu yuvasında geçirecek ve dışarı çıktığı zaman korkarsa, önce şimşek hızıyla kumdaki yuvasına geri dönecektir. Genllikle yuvasından ayrılmazlar ve yarısı yuvanın içinde kalacak şekilde etrafı izlerler. Ancak bazen yuvaya yakın bölgelerde asılı bir şekilde de görülebilirler.

Diğer balıklar kendi bölgesine yaklaştığında çenesini genişçe açar ve onları uyarmaya çalışır, ancak nadiren saldırır.

Akvaryum yeterince büyük olduğu sürece, birkaç tanesi birlikte beslenebilir. Birden fazla aynı tür, yuvalarında yukarı ve aşağı “dans ederken” çok ilginç davranışlar sergiler. Yuvaları onlara karşı güçlendirmeye yardımcı olmak için yumuşak alt tabaka arasında çeşitli boyutlarda kayalar sağlayın; kaya yığınları idealdir.

Diğer jawfish balıkları üreme sırasında renk farklılıkları gösterebilse de, Yellowhead Jawfish bunu yapmaz. Ayırt edici özelliklerden biri, ağız yetiştiricisi olduğu için erkeğin yumurtaları ağzında tutmasıdır.

Yellowhead Jawfish, vahşi doğada yuvasının yakınında dolaşan çok küçük canlı yiyecekleri yiyen, genellikle utangaç bir besleyicidir. Yeme alıştırma evresinde, küçük midye parçaları, su piresi, tuzlu su karidesi, kan kurdu veya diğer etli yiyeceklerle baştan çıkarılabilir. Sonunda hazır yiyecekler sunulabilir. Yuvanın yakınında yemleme yapılmalıdır.

Kaynaklar:

Live Aquaria

Katkıda Bulunanlar:

Henüz kimse katkıda bulunmamış
error: Üzgünüz ama bunu yapamazsınız :(

Web sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Gizlilik ayarlarınızı değiştirmek için Tıklayın!

N Akvaryum®'a Görüşlerini Bildir