Asterina Deniz Yıldızı Dost Mu? Düşman Mı?

Asterina Deniz Yıldızı Dost Mu? Düşman Mı?

Asterina deniz yıldızı tamamen zararlı mı yada tamamen zararsız mı tartışmalı bir konudur. Mercanlarınıza zarar vermeden akvaryumunuzda yaşayabilir.

İçindekiler

Asterina deniz yıldızı tamamen zararlı mı yada tamamen zararsız mı tartışmalı bir konudur. Mercanlarınıza zarar vermeden akvaryumunuzda yaşayabilir yada tam tersi olabilir, ama hangisi zararlı hangisi zararsız ilk bakışta anlamak zordur. Bazı Asterina yıldızlarının kesinlikle mercan biçici olarak doğduğunu söyleyebiliriz. Yine de büyük Asterina yıldızı türlerinin olgun bir tuzlu su akvaryumu popülasyonunun masum bir üyesi olduğuda görülmüştür.

Eğer bir tuzlu su akvaryumu kurmuşsanız kesinlikle Asterina deniz yıldızıyla karşılaşacağınız bir an gelecektir. İşte bu nokta da dost mu? düşman mı? olduğunu anlamak ve ne yapılması gerektiğine karar vermek size kalmış. Yapmanız gereken ilk şey mercanlarınızın zemin kısımlarını kontrol etmek olmalıdır. Şayet mercan diplerinde pürüzlü beyaz alanlar varsa, muhtemelen onların tadına bakmıştır ve akvaryumdan en kısa sürede çıkarmanız gerekir.

asterina deniz yıldızının mercan yerken çekilmiş bir görseli
Fotoğraf: İsmail KARAOĞLU

Yazımızın ana görselinide oluşturan ve N Akvaryum™ üyelerinden İsmail KARAOĞLU tarafından çekilen aşağıdaki fotoğraf bu küçük masum canlının aslında mercanlarımıza iştahla bakabileceğinin en net kanıtı. Bu kare yakalanması zor ve gerçekten her akvaristin denk gelebileceği bir sahne değil.

Asterina Deniz Yıldızı Nasıl Ürer?

kolları eksik asterina deniz yıldızı görseli

Asterina deniz yıldızları bölünerek çoğalır. Her bir parça yeni bir deniz yıldızına dönüşür. Buda etrafta asimetrik deniz yıldızları görebileceğiniz anlamına gelir.

Bazen bir gecede akvaryumunuzda çoğaldıklarını düşünmeniz ve kayaları kaplamalarının nedeni de budur.

Asterina  genellikle 0,5cm ve 1,5cm boyutları arasındadır. Nadiren de olsa 4cm ye kadar çıkabilirler. Görebildiğiniz gibi teker teker akvaryumdan çıkarmak boyutları gereği pekte kolay değildir.

Aterina Deniz Yıldızından Nasıl Kurutulurum?

asterina deniz yıldızlarının doğal düşmanı harlequin karidesi

Artık Asterina yıldızını akvaryumunuzdan kesinlikle uzaklaştırmaya karar verdiyseniz, Harlequin karidesinden yardım isteme zamanınız gelmiş demektir.

Harlequin karidesi Asterina yıldızları için acımasız bir katildir.

Akvaryumunuza bir Harlequin karidesi eklediğinizde etrafı didik didik ederek bütün Asterina yıldızılarını teker teker bulup öldürecek, belki bir kaç hafta belki aylar içinde tek bir tane bile kalmayacaktır.

UYARI: Harlequin karidesini almaya karar verirseniz deniz yıldızlarınız bittiğinde onun da ne yazıkki açlıktan öleceğini unutmayın. Bir şekilde deniz yıldızıyla beslemeye devam etmeli yada görevini tamamladığında onu ihtiyacı olan diğer akvarsitler le paylaşma yolunu seçmelisiniz. Bir başka konu da frag takaslarınız.

Biliyoruz paylaşmak güzeldir ama akvaryumunuzda Asterina deniz yıldızı bulunuyorsa ve mercan farglarını arkadaşlarınızla paylaşıyorsanız bunu onlara söylemelisiniz. Aksi takdirde üzücü sonuçlar doğurabilir ve sizin için olumsuz değerlendirmeler yapabilirler.

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir