Tuzlu Su Akvaryumlarında Döngü Süreci (Cycle)

Okyanuslarda mekanik filtrelemelerden çok daha fazlası vardır. Aslında akvaryumunuzda filtre işlevinin büyük bir kısmını kayalarınız yapar. Bakteriler, algler ve çeşitli omurgasızlar birleşimi kayanın ‘’canlı’’kısmını oluşturur. Mikroskobik düzeyde bir eko sistem kurmak bile oldukça uzun zaman alır. Tuzlu su akvaryumuna yeni başlıyorsanız, döngü süreci (Cycle) ‘nin ne olduğunu tam olarak anlayamadan parametreler ve algler le uzun süreli bir savaşa gireceğinizden emin olabilirsiniz.

Şimdi hayal edin! Kocaman bir şehir kurmak üzeresiniz. Bir sürü insan bu şehirde huzur içinde yaşamalı. İnsanları balıklar,mercanlar ve omurgasızlar olarak tanımlayalım. Binaları, alışveriş merkezlerini ve parkları da kumunuz ve kayalarınız olarak. Herkesin bir arada mutlu ve huzurlu yaşaması için şehrinizin bir de alt yapısı olması gerekir. Kanalizasyon, metro hatları, Dönüşüm merkezleri gibi. İşte döngü süreci sizin alt yapınız dır. Suyun canlılar için hazır hale gelmesi, ihtiyaç duyduğunuz bakterilerin yerleşmesi ve zehirli atıklardan kurtulmanız. Şayet altyapınız sağlam olmazsa eninde sonunda sorunlar silsilesi başlar ve şehriniz giderek çöker. Ama önce altyapınızı sağlam bir şekilde inşa ederseniz şehriniz giderek büyür ve güzelleşir.

Bu içeriği beğendiniz mi?

Gönderiliyor
Ziyaretçi Puanı
5 (2 Oy)

Döngü süreci hakkında sorularınız ya da eklemek istedikleriniz varsa, N Akvaryum Forum‘larını kullanabilirsiniz.

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Gizlilik Politikası
+