Tuzlu Su Akvaryumlarında Döngü Süreci (Cycle)

Okyanuslarda mekanik filtrelemelerden çok daha fazlası vardır. Aslında akvaryumunuzda filtre işlevinin büyük bir kısmını kayalarınız yapar. Bakteriler, algler ve çeşitli omurgasızlar birleşimi kayanın ‘’canlı’’kısmını oluşturur. Mikroskobik düzeyde bir eko sistem kurmak bile oldukça uzun zaman alır. Tuzlu su akvaryumuna yeni başlıyorsanız, döngü süreci (Cycle) ‘nin ne olduğunu tam olarak anlayamadan parametreler ve algler le uzun süreli bir savaşa gireceğinizden emin olabilirsiniz.

Şimdi hayal edin! Kocaman bir şehir kurmak üzeresiniz. Bir sürü insan bu şehirde huzur içinde yaşamalı. İnsanları balıklar,mercanlar ve omurgasızlar olarak tanımlayalım. Binaları, alışveriş merkezlerini ve parkları da kumunuz ve kayalarınız olarak. Herkesin bir arada mutlu ve huzurlu yaşaması için şehrinizin bir de alt yapısı olması gerekir. Kanalizasyon, metro hatları, Dönüşüm merkezleri gibi. İşte döngü süreci sizin alt yapınız dır. Suyun canlılar için hazır hale gelmesi, ihtiyaç duyduğunuz bakterilerin yerleşmesi ve zehirli atıklardan kurtulmanız. Şayet altyapınız sağlam olmazsa eninde sonunda sorunlar silsilesi başlar ve şehriniz giderek çöker. Ama önce altyapınızı sağlam bir şekilde inşa ederseniz şehriniz giderek büyür ve güzelleşir.

Döngü süreci bir akvaryumun temel taşı ve en zorlu kısmıdır.

Döngü sürecini ne kadar doğru şekilde atlatırsanız ileride yaşayacağınız sorunları da büyük oranda azaltırsınız. Döngü süreci birkaç aşamadan oluşur. Öncelikle Döngüyü nasıl başlatmanız gerektiğini bildiğinizi farz ediyoruz. Şimdi döngü sürecini başlattıktan sonra başınıza neler geleceğine bir bakalım.

Döngüyü başlattınız ve testlerinizle önce Amonyağın ardından da Nitritin sıfırlandığını gözlemlediniz. Nitratı ölçebiliyorsunuz ve muhtemelen şu an kristal berraklığında bir akvaryuma bakıyorsunuz. İçinizden ‘’Harika!Bu işi başaracağım’’ diye geçirdiğinizi duyar gibiyim. Üzücü bir haberim var; Tam olarak bu noktadan sonra işler kirlenmeye ve kokmaya başlayacak!

Işıklarınızı Açın

Döngü(Cycle) süreci için akvaryumunuzu kurarken ihtiyaç duyacağınız bütün ekipmanları kurup, çalışır vaziyette olduğundan emin olmalısınız. Acemilerin yaptığı en büyük hatalardan biri yeni kurulumlar da bazı ekipmanlara ihtiyaç duyulmadığını sanmalarıdır. Oysa sistem tam anlamıyla çalıştırılmalıdır. İlerleyen süreçte yapacağınız her değişiklik (yakmadığınız ışıklarınızı yakmak gibi) döngü sürecini ciddi oranda etkileyecektir. Bu nedenle ışıklarınızın ayarını yapın ve onları da çalıştırmaya başlayın.

İlk Aşama Diatom

Diatom slikatları tüketen kahverengi toz gibi görünen bir yaşam biçimidir. Diatom döngünün en güzel habercisidir. Kayalarınız hatta kum ve camlarınız bile bu kahverengi tozla kaplanır. Bu süreçte hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Bırakın olabildiğince yayılsın. Bir süre sonra kaybolmaya başlayacaklar ve siz bir sonraki aşamaya hazır olacaksınız.

Döngü Sürecin Diatom Yosunu
Akvaryumu kaplayan diatom örneği

Cyano Bakteri

Cyano bakteriler tamamen doğal ve Dünya’nın oksijen bakımından zengin hale gelmesindeki temsilcilerdir. Dünya da oksijen soluyan herhangi bir canlı var olmadan önce Cyano bakteriler vardı. Cyano, oksijen oluşturan fotosentetik bir bakteridir. Birkaç renk de görülebilirler ama ortak nokta sümüksü bir yapısının olmasıdır. Cyano bakteriler uzun zaman önce(dinazorlardan bile önce) bütün dünyaya yayılarak şu an soluduğumuz atmosferi oluşturdular. Aynısı akvaryumlarınız için de geçerli. Yeni bir hayat yeni bir gezegen oluşturuyorsunuz.

Cyano Bakteri
Cyano bakteri

Diatom’dan sonra görülmeleri gayet doğaldır. Yine hiçbir şey yapmamanız yerinde olacaktır. Her zaman oluşacaklar diye de bir kaide de yok ama düzgün bir kurulum yapmışsanız muhtemelen ufak tefek kendini belli edecektir. Cyano bir sorun değil aksine varoluşun temsilcisidir. Cyano bakteri gözlemlemeye başladıysanız beraberinde kötü bir kokuda gelebilir. Kendinizi ve şayet varsa diğer ev sakinlerini bu sürecin geçici olduğu konusunda bilgilendirmenizi tavsiye ederiz. Bir sonraki adım için hazırsınız!

Kahverengi / Yeşil Algler

Şayet hala akvaryumunuza müdahale etmeden bu noktaya geldiyseniz öncelikle bir alkışı hak ediyorsunuz demektir. Artık siz bir savaşçısınız!. Acemilerin %60’ı yukarıda sıraladığımız süreci ‘’sorun’’ olarak algılar ve akvaryumu bozup tamamen rafa kaldırırlar ya da yeniden başlamaya karar verirler. Kalan %40’lık diliminde yarısı tam bu nokta, kahverengi /yeşil alg oluşumlarında vazgeçerler. Saç yosunları akvaryumunuzda inanılmaz boyutlara gelebilir. Bu süreç başladığında akvaryumunuz canlı için de neredeyse hazır haldedir ve temizlik ekibini eklemek için iyi bir zamandır.

Yeşil Saç Yosunu
Yeşil saç yosunu

Döngü(Cycle) süreci doğal olarak gelişir ve her akvaryumda farklı sürelerde tamamlanabilir. Yapmanız gereken tek şey akvaryumunuzdaki her şeyin çalıştığından emin olmaktır. Döngü sürecinde ihtiyaç duymadığınızı sandığınız şeyleri çalıştırmamak gerçekten büyük bir hatadır. Özellikle ışıkların ileride hangi zaman aralıklarında yanmasını istediğinize karar verip kurulumdan itibaren o zaman dilimlerinde yanmaları gerekir.

Döngü süreci yapay olarak hazırlanabilir ve kısa sürede tamamlanabilir.

Birçok üretici firmanın bu konuyla ilgili ürünlerini piyasada bulabilirsiniz. Ancak akvaryumunuza olduğunca az yabancı sıvı sokmanız çok daha sağlıklıdır. Ayrıca döngü sürecinde testlerinizi nasıl yapacağınızı öğrenebilir, besleyeceğiniz canlıların yaşam koşullarını araştırabilir ve daha fazla okuyarak döngü sürecinizin başında bildiklerinizden çok daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Unutmayın! Tuzlu su akvaryumlarındaki en büyük erdem sabırdır.

Eklemek, paylaşmak veya sormak istediklerin varsa aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsin

Bu İçeriği Beğendin Mi?

Sende bir şeyler yaz...

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Gizlilik Politikası
+