Toygar NİRON

Toygar NİRON

Ankara da doğdu, Rotary Exchange programıyla bir yıl Brezilya da eğitim gördü. Ziraat fakültesinde profesyonel olarak basketbol oynadı. CMAS Sertifikalı dalgıç. ODTU de yüksek irtifa ve kampçılık üzerine eğitim verdi. Hız tutkunu ve motorsikletiyle yolları arşınlıyor. Lisanslı Trap&Skeet Sporcusu ve gençler Ankara 2.cisi

1 Haziran Dünya Resif Günü

İçindekiler

1 Haziran Dünya Resif Günü, tüketiciler, işletmeler ve kuruluşlar için okyanusların, mercan resiflerinin hassas ekosistemi üzerine düşünmeleri için harekete geçme çağrısı olarak Hawaii de düzenleniyor. Dünya Resif Günü, eğitim ve katılım yoluyla aktif olarak değişim yaratmak için genel halkı, firmaları ve kanaat önderlerini bir araya getiriyor.

Dünya Resif Günü

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Dünya Resifleri Günü’nün ilki 2019 yılında yine Hawaii de kutlanmıştı. Raw Elements şirketinin CEO’ su Brian Guadagno, Hawaiian hava yolları ve Aqua-Aston tur şirketiyle bir ortaklık kurarak Dünya çapında resiflerin durumuna ışık tutmaya çalıştılar.

İşin en ilginç yanıysa organizasyonun fikir babası olan Raw Elements şirketinin, içeriğinde çinko asit bulunması nedeniyle resiflere zarar verdiği bilinen, güneş kremi üreticilerinden biri olması.

dünya resif günü güneş kremi üreticisinden geldi

Dünya Resiflerindeki Son Durum

Bilim adamları Dünyadaki mercanların dörtte birinin son 30 yılda ortadan kaybolduğunu ve mercan resiflerinin yüzyılın sonuna kadar tamamen ortadan kalkabileceğini söylüyorlar.

Son yıllarda, en verimli resifler, mercan beyazlaması (bleaching) nedeniyle azalmakta. Örneğin, Büyük Bariyer Resifi %40 azalırken Florida Keys ve Karayipler boyunca durum daha da kötü. Yok oluşlarının %85 ile %99 arasında olduğu tahmin ediliyor. Haereticus Çevre Laboratuarı Genel Müdürü Dr. Craig Downs’a göre, 1980’den beri Karayipler’deki resiflerin %90 nından fazlası tamamen yok oldu.

Dr. Craig Downs mercan resiflerinin sadece ölmediğini geriyede gelmeyeceklerini söylemesine rağmen, iyimser bir tabloda sergileyerek mercanların yok olmasındaki en büyük faktörlerden biri olan kirliliği yaratan biz insanların yine buna son verebileceğinide sözlerine ekliyor.

Mercan Resifleri Neden Yok Oluyor?

Elbette nedenlerin başında biz insanlar geliyoruz. Hatta tek neden olarak insanlar gösterilebilir.

Bizlerin yarattığı mercan resiflerindeki yüksek yoğunluktaki turizm ve bunun devamında kullanılan güneş kremleri, plastik kirliğiliği, kanalizasyon atıkları ve endüstriyel kirlilik.

Hepsine ek olarak kullandığımız ve ozon tabakasını yok olma eşiğine getiren diğer kimyasallar. Ozon tabakasının yok oluşu küresel ısınmayı da beraberinde getiriyor ve bu sıcaklık değişimleri mercan ölümlerindeki en büyük neden olarak gösteriliyor.

Mercan Resifleri Ne İşe Yarıyor?

Mercan resifleri, okyanusların kalan kısmından daha fazla canlı türünü barındırıyor ve resiflerin sağlık durumuna bağlı olarak okyanus balıklarının %25’inden fazlasına ev sahipliği yapıyor. Amerikada bulunan Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, yaklaşık yarım milyar insanında gıda ve gelir kaynağının resiflere bağlı olduğunu tahmin ediyor .

Bir resifin sağlığı bize bir okyanusun sağlığı hakkında da çok şey anlatıyor. Birçok balık ve okyanus hayvanı, yumurtlama mevsimi için sağlıklı, canlı resiflerin korunaklı yapısına güveniyor ve bu bölgelere göç ediyorlar. Resifler ayrıca korumadan daha fazlasını sağlayarak canlılara zengin ve geniş bir besin zinciri de sağlıyor. Plankton ve alglerden en büyük deniz canlılarına kadar, resifler ekosistemin önemli bir yaşam destek ünitesi. Sağlıklı bir resif ekosisteminin faydaları okyanusun çok ötesinde.

  • Bitki ve balık yaşamı için vazgeçilmez olmaları.
  • Canlı balıkçılık endüstrisine katkıda bulunmaları.
  • Plajları ve sahilleri erozyona karşı korumaları.
  • Okyanusların en büyük filtre sistemi olmaları.
  • İnsanlar için hayat kurtaran ilaçlar sağlamaları.
  • En ilginciyse, gezegende plastiğin en hızlı tüketildiği tek yer olması. (kendilerine zarar vermesine rağmen)

Raw Elements CEO’su Brian Guadagno, Dünya Resif Günü fikrinin küresel bir harekete dönüşmesinin inanılmaz bir şey olduğunu ve hedeflerinin her yıl bir adım daha ileri giderek gelecek nesiller için bir miras yaratmak olduğunu söylüyor.

Belki de Raw Elements CEO’su Brian Guadagno’nun herşeyden önce güneş kremi üretimini durdurarak farklı bir sektöre geçmesi gerekiyor, siz ne dersiniz?

Dünya Resif Günü için sizde bir şeyler yapmak isterseniz öncelikle Dünya Resif Günü‘nün resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Web sitesi henüz faliyete geçmemiş ama anladığımız kadarıyla gelir elde etmek için bir takım ürünlerin sergileneceği. Bu tür organizasyonlar ne yazıkki büyük bütçeler gerektiriyor ve çevreci hayırseverlerin destekleriyle hayatlarını sürdürebiliyorlar.

Eğer sizde bizim gibi meraklıysanız ve herkesten önce haberdar olmak istiyorsanız açılan sayfada e-posta adresinizi girip kayıt olmanız yeterli. Ardından bizi neler beklediğini hep birlikte görebiliriz.

Buna ek olarak farkındalık yaratmak ve kampanyaya destek olmak için 1 Haziran günü #WorldReefDay hashtag’ini kullanarak dünyanın dikkatini çekebilirsiniz.

Bu İçeriği Beğendiniz mi?

Deneyimlerinizi Paylaşın

error: Uyarı Üzgünüz ama bunu yapamazsınız :(

N Akvaryum® üyelerine özel bir alana erişmeye çalıştınız. Lütfen giriş yapın veya yeni bir üyelik başlatın.

Ana Sayfaya Dön

Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için çerezler kullanıyoruz. Dilerseniz, Çerez Politikamıza ve Gizlilik Politikamıza bir göz atabilirsiniz.