Tuzlu Su Akvaryumunda Hangi Test Kitlerini Kullanmalısınız?

Tuzlu su akvaryumlarında çok önemli bazı parametreler vardır. Buda sizin ”Hangi test kitlerini kullanmalıyım ?” sorusunu sormanıza neden olur. Bu parametrelerin bir kısmı dijital ölçümlerle vakit kaybetmeden ölçülebilir. Bazılarıysa özel test kitleri sayesinde, genellikle sıvı ve tozların karışımı sonrası renk değişimlerinin bir tablo ile karşılaştırılmasıyla öğrenilir.

Hangi Test Kitlerine İhtiyacınız Olacak?

Heyecanla bütün ekipmanlarınızı aldınız ve yeni bir maceraya atılmak üzeresiniz. Akvaryumunuzu kurdunuz ve döngü süreciniz başlattınız. Şimdi bilmek istediğiniz şey yeterli amonyağı sisteminize sokup sokmadığınız.

İlk test kitiniz Amonyak! Amonyak doğru kurulan bir akvaryumda genellikle sadece döngü sürecinin başlangıç aşamasında ihtiyaç duyulan zehirli bir elementtir. Bu nedenle Amonyak testini almak yerine döngü süreci içinde, belli bir ücret karşılığı, evcil hayvan mağazalarında bu testi yaptırabilirsiniz. Yinede unutmamak lazım ki ilerleyen süreçte yaşayabileceğiniz büyük bir sorunda amonyak miktarınız artabilir ve siz bu ölçümü yapana kadar canlı kayıpları yaşanabilir.

Tuzluluğu Ölçmenin En İyi Yolu Refraktometre

Bir sonraki aşama, düşen amonyak değerinize karşılık çıkan Nitrit değerinizdir. Aynı şekilde Nitrit de istenmeyen zehirli bir elementtir ve döngü süreci ardından doğru kurulan bir sistemde oluşması beklenmez. Bu testi de dilerseniz evcil hayvan mağazalarında belirli bir ücret karşılığı yaptırabilirsiniz. Elbette elinizin altında bir tane bulunması çok daha iyi bir seçimdir.

Bir sonraki aşama da Nitrat değeriniz yükselmeye başlar. Bu değer akvaryum sahiplerinin sürekli takip etmesi gereken bir değerdir. Her yeni canlı girişinde her canlı ölümünde bu değer hızla değişebilir. Şayet Nitrat değerinizi takip etmezseniz değerin değiştiğini yosunlarla kaplı bir akvaryumla ya da ölen mercanlarınızla karşılaştığınızda anlayabilirsiniz.

Döngü süreciniz tamamlandığında, tuzlu su akvaryumunuzun ideal su parametrelerini kontrol altında tutabilmeniz için Fosfat, Calcium, Magnezium ve Alkalinite değerlerinizi düzenli olarak test etmeniz gerekir.

Tuzlu Su akvaryumu Test

Test Kitlerini Almak Zorundamısınız?

Test yapmak zorundamıyım? sorusunun cevabı kesinlikle kocaman bir ”EVET” kullanmak zorundasınız!

Test kitleriniz yoksa yaşayacağınız sorunların kaynağını bulamazsınız. Bu sorunlar beraberinde canlı kayıplarını getirir. Üstelik bu sorunları internet üzerindeki platformlarda ya da arkadaşlarınız arasında konuşurken sormanız durumunda, alacağınız ilk cevap yapmadığınız test sonuçlarınızın ne olduğu sorusu olacaktır. Bu soruya cevap veremiyorsanız tuzlu su akvaryumunu boşaltıp içinde harika görsellikteki japon balıklarını beslemeye başlamanızı öneririz ya da bir kaplumbağa.

İlk intiba önemlidir. Sizin umursamadığınız bir şeyi bir başkasının umursamasını bekleyemezsiniz. Tuzlu su akvaryumu emek sabır ve disiplin ister. Bunu küçük bir bebeğe bakmak gibi düşünün. İhmalkarlığınızın sonuçları çok ağar ve pahalı olabilir.

Döngüyü başlattığınızda ihtiyaç duyacağınız, Amonyak ve Nitrit test kitlerini yerel mağazanızda yaptırabileceğiniz ya da cevrenizdeki arkadaşlarınızdan temin edebilecek dahi olsanız, ardından düzenli olarak yapmanız gereken Nitrat, Kalsiyum, Magnezyum, Fosfat ve Alkaline test kitlerini akvaryumunuzu kurmadan önce almış olmanız gerekir.

Çok fazla kafa karıştırmamak adına, tuzlu su akvaryumu için diğer değer test kitlerinde bahsetmeyeceğiz. Bu testlere ihtiyaç duymanız için belli bir seviyeye ulaşmış ve artık bazı canlı türlerine sorunsuz bir şekilde bakabiliyor olmalısınız. Bu noktadan sonra hangi test kitlerini almanız gerektiği büyük oranda mercan renklenmesine be büyümesine bağlı olacaktır ve o noktaya geldiğinizde zaten hangi test kitlerini kullanacağınızı biliyor olacaksınız.

Testleri Ne Zaman Yapmalısınız?

Test sonuçları, daha önce bahsettiğimiz gibi toz ve sıvıların bir birlerine karışması sonucu değişen renklerin bir tabloda karşılaştırılması sonucu elde edilir.

tes kitleri sonuçlarını not alın
Testlerinizi not edin

Göz bu renkleri ayırmakta zoruluk çekebilir. Bu nedenle testlerinizi gün ışığında yapın. Şayet tereddütte kalıyorsanız testi tekrarlayın. Test kitleri alırken özellikle son kullanma tarihlerini kontrol edin. Test kitlerini bir kere aldığınızda, sizi yaklaşık iki yıl boyunca beladan uzak tutabilir.

Bir başka önemli nokta da su değişimlerinizle olan bağıdır. Tuzlu su akvaryumunuz için düzenli olarak yaptığınız her su değişimi öncesi testlerinizi yapmanız geçen süre zarfından akvaryumda neler olup bittiğine dair size çok fazla ip ucu verir.

Bir önceki seferde yaptığınız Alakalinite testiniz bir sonrakinden düşükse gözlemleyemiyor bile olsanız akvaryumunuzda mercanlarınız büyüyor olabilir

Kendiniz bir ajanda alın ve test sonuçlarınızı ve akvaryumunuzda yaptığınız değişiklikleri not edin. Herhangi bir sorunda ajandanıza başvurun nerede neyin değiştiğini gölzlemleyin.

Eklemek, paylaşmak veya sormak istediklerin varsa aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsin

Bu İçeriği Beğendin Mi?

Sende bir şeyler yaz...

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Gizlilik Politikası
+