Kafa Motoru Seçimi (Return Pump)

Bu kadar çok sayıda marka ve boyutta kafa motoru varken, doğru kafa motoru seçimi zor olabilir.

Tuzlu Su Akvaryumu Kafa Motoru Seçimi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Tuzlu su akvaryumları için geri dönüş pompalarında genel kural, akvaryumun su hacminin 5 kat ila 10 kat arasında olmasıdır. Yani 50 Litrelik bir akvaryumunuz varsa, 250 L/S – 500 L/S verebilen bir geri dönüş pompası almanız önerilir.

Burada önemli olan bir nokta vardır. O da bu birimlerin net olarak kakvaryuma geri dönmesi gereken suyu temsil etmesidir. Bir kafa motoru tipik olarak 2-3 metre boru ve birkaç dirsekle akvaryumunuza suyu geri verecektir. Bu şekilde kurulan bir tesisat pompaya basınç uygular ve akvaryuma ulaşan su miktarını azaltır. Bu 1000 L/S çalışan bir kafa motorunun kurulumdan sonra akvaryuma 500 L/S olarak su verebilmesi anlamına gelir. Bu yüzden, tesisatınızın kafa basıncını hesaplamak ve düşündüğünüz pompanın akış şemasına göre karşılaştırmak çok önemlidir.

Tuzlu Su Akvaryumu Dalga Motoru Seçimi Nasıl Yapılır?

Boru çapı da akış hızı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Geri dönüş tesisatınızı pompanızın çıkış büyüklüğü ile aynı boyutta tutmak en iyisidir. Tesisatınızın çapını değiştirirseniz, akış hızı da büyük ölçüde etkilenebilir.

Bu içeriği beğendiniz mi?

Gönderiliyor
Ziyaretçi Puanı
5 (1 Oy)

Kafa motoru seçimi hakkında sorularınız ya da eklemek istedikleriniz varsa, N Akvaryum Forum‘larını kullanabilirsiniz.

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Gizlilik Politikası
+