Canlı Kaya Yapımı Bölüm 2: Kürleme

Tuzlu su akvaryumlarında kullanılan canlı kayaların bize sağladığı avantajları saymakla bitiremeyiz. Kaya yapımının nasıl gerçekleştiğini anlatmıştık. Şimdi sıra hazırladığımız kayaları canlandırmaya geldi.

Kürleme İşlemi Nedir?

“Kürleme” Tuzlu su akvaryumunda kullanmak için, satın aldığımız yada kendi yaptığımız kayaları, akvaryuma hazırlamak için izlenen süreci tanımlayan ve yaygın olarak kulanılan bir terimdir.

Evet doğru duydunuz! kürleme işlemi hem ölü kayaları canlandırmak hemde satın aldığınız canlı kayaların durumu kötüyse iyileştirmek için kullanılan bir süreçtir.

Canlı Kayalarda Kürelenmeli Mi?

Aslına bakarsanız hayır. Aldığınız kaya zaten canlıysa kürelme yapmanız gerekmiyor. Elbette belli koşullar altında.

Canlı kaya seçimi konusunda hassas davrandıysanız ve doğru seçimi yaptıysanız bu işlemi uygulamanıza gerek yok. Ama kayaların durumu iyi görünmüyorsa bir iyileştirme işleminden geçirmeniz akvaryumunuzun geleceği için çok daha sağlıklı olacaktır.

Bu içeriği beğendini mi?

Gönderiliyor
Ziyaretçi Puanı
5 (1 Oy)

Kürleme işlemi hakkında sorularınız yada eklemek istedikleriniz varsa, N Akvaryum Forum‘larını kullanabilirsiniz.

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Gizlilik Politikası
+