LED Aydınlatmaya Geçiş Nasıl Olmalı?

LED Aydınlatmaya Geçiş Nasıl Olmalı?

Aydınlatma değişimi yada LED aydınlatmaya geçiş yamak mercanlarınız için ciddi sorunlara yol açabilir. Canlılarınız için bu geçişi kolaylaştırabilirsiniz.

İçindekiler

Gelişen teknoloji LED aydınlatmaya geçiş için akvaristlere harika bir sebep verdi.

Tuzlu su akvaryumların vazgeçilmezi dalga efekti (Shimmer effect) ve mercanların inanılmaz parlak fosforlu renkleri. Dalga efekti yıllarca, Mh ampullerin sıcaklığı ve nispeten fazla güç tüketimleri altında sağlandı. Mercanların fosforlu renklerini ise T5 ampullerin aktinik ışıkları altından fark edebildik. Fakat her ikisini birden başarılı bir şekilde sunan, sadece Led aydınlatma sistemleri oldu.

LED Aydınlatmaya Geçiş Nasıl Olmalı?

Led teknolojisi , 2000’li yılların başlarında, sadece ay ışığı efekti olarak kullanılmaya başlandı. O zamanlar hem çok pahalılar hem de bir resif tankının ihtiyaç duyacağı uygun lümen, renk sıcaklığı veya renk indeksine sahip değillerdi. Fakat gelişen ve rekabete açık teknoloji sayesinde fiyatlar düştü, istenilen değerler gün geçtikçe yakalanmaya başlandı. 3500 Kelvin – 6000 Kelvin Led seviyelerinden 10.000 Kelvin’lik seviyelere ulaşılmış, 380nm UV – 850nm Kızılötesi ve 50.000 Kelvinlik ledler ile şimdilerde zirve yapmışlardır.

Aydınlatma değişimi, mercanlarınız için ciddi sorunlara yol açabilir. Mercanlarınız renk kaybına uğrayabilir hatta ölebilir, ve bunu düzeltmek aylarınızı alabilir.

renk sıcaklığı tablosu

LED Aydınlatmaya Geçiş İçin Bir Kaç Öneri

Armatürünüzü Kaldırın

Bu yöntem, Led’lerinizde asılı bir sistem varsa veya armatürü  tankın üzerine getirmenin başka bir yolunu kullanıyorsanız kullanılır. Asılı sistemi yada armatürün bağlı olduğu yeri yüksetmek ve 3-4 hafta boyunca yavaşça düşürerek mercanları gözlemlemek, mercanlarınız için uygun noktada armatürünüzü sabitlemenizi sağlayacaktır.

Işıklandırma Periyodunu Azaltın

Temel olarak, ışıklarınızın uzun süre çalışmasına izin vermeyin. Çoğu akvarist, tank ışıklarını toplam 10-12 saat boyunca çalıştırır. Birçoğumuz, gün ışığı yada beyaz ampullerimiz kullanılmadan önce ve sonra birkaç saat boyunca sadece mavi veya aktinik ışıkları yaktığımız bir alacakaranlık / şafak zamanlamasına sahibiz. Alacakaranlık / şafak ışığınızı aynı anda devam ettirmek muhtemelen güvenlidir, ancak gün ışığı ampullerinizin açık olduğu süreyi büyük ölçüde azaltmalısınız. Onları, daha önce bulunduğunuz 8-9 saat yerine sadece 4 saat çalıştırmayı deneyin. Sonra yavaşça, bir aydan fazla, orijinal zamanlamanıza geri dönene kadar her hafta bir saat ekleyin. Bu süre boyunca mercanları gözlemleyin.

Cam Ekranı Veya Gölgelik Kullanın

aydınlatmalar için Diffizör örneği
Aydınlatma için diffizör

Hırdavatçı da veya bir çiçekçiye uğrayarak gölgelik tarzı ürünler bulabilirsiniz.Hırdavatçılarda %50-%90 aralığında gölgelikler (diffizör( satılmaktadır. 

Tankınızın üstünü kaplayacak kadar almanız yeterlidir.  %90 aydınlatma düzeyinden başlayarak 4-5 günlük periyodlar ile %50 seviyesine kadar düşürün. 

Bir tabakayı çıkardıktan sonra mercanlarınız biraz gergin görünüyorsa, 1-2 gün boyunca tekrar yerleştirin ve tekrar deneyin. Genel olarak, bu 3-4 hafta sürer, ancak bazı durumlarda çok daha hızlı gidebilir.

Dimmer Kullanın

Basitçe bir dimmer bağlayın ve ışık yoğunluğunu azaltın. Mercanlarınızı, ağartma veya diğer stres belirtilerine karşı dikkatlice izleyin. Ağır vakalarda yukarıda belirtilen başka bir yöntemi uygulamanız gerekebilir. Mercanlarınız sağlıklı göründüğünde, yoğunluğu yavaşça istediğiniz seviyeye çıkarabilirsiniz. Yine, bu yöntem 3-4 hafta sürer.

Mercanlarınız akvaryumunuzda bulunan en nadir canlılardır. Balıklara göre değişimlere daha hızlı tepki verirler. Özellikle ışık değişimleri mercanlarınızı olumsuz olarak etkileyebilir. Yukarıda belirttiğimiz adımlar LED aydınlatmaya geçiş için uyabileceğiniz en basit yolları anlatır.

Mercanlardaki renk değişiminin ışıkla olan bağı tartışılmaz. Çoğumuz yerel bir mağazadan satın aldığımız rengarenk mercanların evlerimiz ya da iş yerlerimizdeki tuzlu su akvaryumlarında renklerinin soluklaştığına hatta kaybettiğine şahit olduk.

Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, her zaman mercanlarınızı nasıl tepki gösterdiklerini izleyin. Zaman ayırın ve sabırlı olun.

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir