LED Aydınlatmaya Geçiş

Gelişen teknoloji LED aydınlatmaya geçiş için akvaristlere harika bir sebep verdi.

Tuzlu su akvaryumların vazgeçilmezi dalga efekti (Shimmer effect) ve mercanların inanılmaz parlak fosforlu renkleri. Dalga efekti yıllarca, Mh ampullerin sıcaklığı ve nispeten fazla güç tüketimleri altında sağlandı. Mercanların fosforlu renklerini ise T5 ampullerin aktinik ışıkları altından fark edebildik. Fakat her ikisini birden başarılı bir şekilde sunan, sadece Led aydınlatma sistemleri oldu.

LED Aydınlatmaya Geçiş Nasıl Olmalı?

Led teknolojisi , 2000’li yılların başlarında, sadece ay ışığı efekti olarak kullanılmaya başlandı. O zamanlar hem çok pahalılar hem de bir resif tankının ihtiyaç duyacağı uygun lümen, renk sıcaklığı veya renk indeksine sahip değillerdi. Fakat gelişen ve rekabete açık teknoloji sayesinde fiyatlar düştü, istenilen değerler gün geçtikçe yakalanmaya başlandı. 3500 Kelvin – 6000 Kelvin Led seviyelerinden 10.000 Kelvin’lik seviyelere ulaşılmış, 380nm UV – 850nm Kızılötesi ve 50.000 Kelvinlik ledler ile şimdilerde zirve yapmışlardır.

Bu içeriği beğendiniz mi?

Gönderiliyor
Ziyaretçi Puanı
0 (0 Oy)

Led aydınlatmaya geçiş hakkında sorularınız ya da eklemek istedikleriniz varsa, N Akvaryum Forum‘larını kulanabilirsiniz.

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Gizlilik Politikası
+