Yeni Akım Nano Akvaryumlar Ve Geleceği

Yeni Akım Nano Akvaryumlar Ve Geleceği

Nano akvaryumlar, düşük bütçelerle bu büyülü su altı dünyasını evinize veya iş yerinize getirmenin en ucuz yoludur. Ancak bir o kadar da o bakımları zorludur.

İçindekiler

Tuzlu su akvaryumlarının tatlı su akvaryumlarından daha hassas biyolojik dengeler üzerinde durması, uzun yıllar tuzlu su da ”Nano akvaryumların olmayacağı” yada ”Uzun süre varlığını koruyamayacağı” algısı yaratmıştı. Tabi ki bu görüş  yıllar önceydi ve nispeten haklılık payı vardı.

Günümüzde nano akvaryumlar hızla yayılmaya ve hemen hemen bir çok akvaristin evinde yada iş yerinde, su altının büyülüğü dünyasından küçük habitatlat oluşturmaya başladı bile.

Nano Akvaryum Nedir?

Nano akvaryumları hacmi düşük, küçük akvaryumlar olarak yorumlamaktansa, içinde bakacağınız canlının gereksinimlerini ve sağlıklı yaşamasını garantilemeniz gereken en küçük hacimli habitatlar olarak yorumlamanız çok daha doğrudur. Buda istediğiniz her canlıyı besleyemeyeceğiniz anlamına gelir.

Bu durumda şunu düşünebilirsiniz; Bir çift palyaço için 40, yada bir çift Tang balığı için 150 litre bir akvaryum, nano anlamınamı geliyor?. Bu şekilde yorumlarsanız nano kavramının da göreceli olabileceğini düşünürsünüz. Fakat bir çok akvaristin yaptığı gibi biz bu şekilde yorumlamayacağız ve aslında dünya genelinde bir standardı yakalamak ve akvaryum seçiminde bahsettiğimiz gibi 40-120 litre arası akvaryumları nano olarak değerlendireceğiz.

Nano Akvaryumlar Daha Mı Hassas?

Milyonlarca yıllık evrim sürecinde canlılar, devamlı olarak daha uygun yaşam koşulları için kendilerini geliştirip evrimleştiler. Akvaryumlarımızda da en küçüğünden en büyüğüne bu süreç aynı şekilde devam eder ve kendi içinde bir denge kurmaya çalışır. Bir çoğumuzun izlediği Jurassic World – Fallen Kingdom filmindeki en iyi replikleriden birindeki gibi; ”Yaşam her zaman bir yolunu bulur”.

Büyük hacimlerde dengeler hissedilmeyecek kadar küçük değişimlerle gerçekleşirken, daha küçük hacimlerde ciddi biyolojik farklılıklarla ve bununla beraber dengelerin tamamen bozulmasıya karşımıza çıkabilir.

500 litrelik bir akvaryumda bir canlı ölürse, bunu farketmiyebilirsiniz. Yada siz bunu fark edemeden kayaların arasında bakteriler, leşçiler yada diğer etçiller tarafından tüketilerek azot döngüsü içinde kaybolup gidebilir.

Nano akvaryumlardaysa bu süreç çok daha hassastır. Bir canlı ölür ve siz bunu farketmezseniz, biyolojik olarak yok edilme sürecinde ortamın bozulmasına, diğer canlıların riske girmesine kısaca dengelerin ciddi şekilde bozulmasına neden olabilir. Bu noktada yaşam kendine bir yol aramaya başlar ve size garanti ediyoruzki bundan memnun kalmazsınız.

Örnek vermek gerekirse; 500 litre hacimli bir akvaryumda canlı ölümü 0,01mg/L amonyak artışına neden olabilirken, nano akvaryumlarda aynı canlı bu oranı 0,1mg/L değerine çıkarabilir ve azot döngüsü işini yapana kadar akvaryumdaki biyolojik dengeyi altüst edebilir.

akvaryum bilgisayarı kontrol paneli görüntüsü

Nano Akvaryumlarda İşleri Kolaylaştırmak.

Tabi ki her alan da hayatımıza giren teknoloji sayesinde bu artık mümkün. Günümüzde bir çok ticari markanın ürettiği akvaryum bilgisayarlarını satın alabilmeniz artık mümkün.

Bu bilgisayarlar nerede olursanız olun akvaryumunuzu cebinizde taşımanıza olanak veriyor. Tasarlanan mobil uygulamalar ve bunlarla çalışan ekipmanlar sayesinde işyerinizde yada tatildeyken akvaryumunuzu kontrol edebilir hatta basit kamera sistemleri sayesinde akvaryumunuzu anlık olarak dünyanın her yerinden izleyebilirsiniz.

Tüm bu yenilikler ve teknoloji de akvaristlerin ilgisini nano akvaryumlara yöneltmiş ve bu doğrultuda üretici firmaların arge çalışmaları yaparak ”hepsi bir arada” diye adlandırılan nano akvaryumlar üzerine yoğunlaşmalarını sağlamıştır.

Neden Nano Akvaryumlar Revaçta?

Tüm bu riskli durumlara rağmen, nano akvaryumların yeni bir akım olarak revaçta olmasının en büyük nedeni, dinamik yaşam koşullarımızın getirdiği zaman darlığı ve ekonomik zorluklara rağmen, evlerimizde yada iş yerlerimizde bu büyülü su altı aleminin tadını çıkarmaya olan isteyimiz geliyor.

Nano akvaryumların en büyük artılarından biri maliyetleridir. Tuzlu su akvaryumu maliyetleri günümüz koşullarında hatırı sayılır şekilde ekonominize etki edebilir. Nano akvaryumlarsa düşük bütçelerle, su altı dünyasını evinize yada iş yerinize getirmenin en ucuz yoldur.

hazır bir sistem nano akvaryum örneği

Nano Akvaryumlar İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Nano akvaryum sahibi olmaya karar verdiyseniz, canlı satın alırken nerede durmanız gerektiğini bilmeli ve mümkün olduğunca ekipman seçiminizi rüştünü ispat etmiş markalardan yana kullanmalısınız. Bir başka alternatifiniz de artık bir çok firmanın ürettiği ”Hepsi Bir Arada” sistemler.

Nano akvaryumu kurulumunuzu ne kadar doğru yaparsanız ileride karşılaşacağınız sorunların bir çoğunu ortadan kaldırısınız. Canlı seçimlerinizede dikkat etmeniz gerekir. Hacminize bağlı olarak canlı seçimi yapmanız önemlidir.

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir