Emre EKİZOĞLU

Emre EKİZOĞLU

Mercan cenneti Endonezya'da global bir şirket için çalışıyor. N Akvaryum®'a neyin eklenip neyin eklenmeyeceğine karar veren adam. Bir çok içeriğin sahibi. N Akvaryum® da görmek istediğiniz bölümler veya önerileriniz varsa ona mesaj göndermekten çekinmeyin.

Nitrat Değeri Ve Kontrol Altında Tutulması

İçindekiler

Tuzlu su akvaryumlarında Nitrat değeri takibi ve onu kontrol altında tutmak, hobinin en heyecan verici şeylerinden biri olmasa gerek. Yine de her tuzlu su akvaryumu sahibinin Nitrat değerini bilmesi haftalık ritüellerinden biri olmak zorunda. Nitrat tuzlu su akvaryumlarında ölçülmesi gereken en temel iki değerden biridir.

Test yapmanın bir angarya olduğunun ülke olarak canlı kanıtıyız diyebilirim. Ülkemizde akvaristlerin %80’ninden fazlası haftalık temel su testlerini yapmıyor. Hal böyleyken yurt dışında görebildiğimiz bir çok güzel tuzlu su akvaryumuna ülkemizde rastlamak neredeyse imkansız hale geldi. Maceralarına yeni başlayan akvaristler de bu yüzden ilk 6 ay içinde bütün bütçelerini harcayıp hobiye veda ediyor.

Nitrat Değeri Nedir?

Nitrat’ı tam anlamıyla açıklamak gerçekten kafanızı karıştırabilir. Yinede meraklı akvaristler için Wikipedia bir açıklama yapmış. Daha anlaşılabilir bir dille Nitrat, akvaryum kurulumunuzla kendini göstermeye başlayan veya manuel olarak eklenen nitrifikasyon bakterilerinin Amonyağı ve ardından Nitrit’i parçalamasıyla ortaya çıkan ve nitrojen döngüsünün son kademesi olarak kabul edilen bir yan değerdir.

Nitrat Değeri Neden Yükselir?

Tuzlu su akvaryumlarında Nitrat, genellikle akvaryumun kaldırabileceği sayıdan fazla balık beslenmesinden kaynaklanır. Bir başka alternatifde çok az balık için çok fazla besin girişi yapılması olabilir. Her iki senaryoda da akvaryumunuz yeterli biyolojik veya mekanik filtirasyona sahip değilse nitrat yükselir.

Akvaryumunuzu kurarken kullandığınız kayalar ve kum size biyolojik bir nitratla mücadele ordusu (nitrifikasyon bakterisi) sağlar. Protein Skimmer ve dalga motorunuzda buna ek mekanik bir filtrasyon görevi görür.

Örneğin; biyolojik ve mekanik filtrasyonunuz 100 birim Nitrat için geçerli olduğunu farz edelim. Aldığınız her balığın da 10 birim Nitrata neden olduğunu. Sonuç çok basit değil mi? Aldığınız 11. balık sisteminizin artık tolare edemiyeceği bir yük demektir ve Nitratınızın yükselmesi kaçınılmazdır.

”O akvaryuma bu kadar çok balık konmaz” ın arkasında yatan gerçek tam olarak budur. Doğru oranda bir canlı yükünüz varsa Nitrat sorunu yaşamazsınız. Bunu takip edebilmenizin en basit yoluda nitrat değerinizi düzenli olarak test etmektir.

Bunlara ek olarak Nitrat doğal bir element olsada uygun olmayan bir suyla (arıtılmamış su) yapacağınız su değişimleri veya nitrat seviyesi yüksek bir tuz karışımı da bu değerin yükselmesine neden olabilir.

Tavsiye Edilen Nitrat Seviyesi Nedir?

Nirtat değeri milyonda bir parça olarak ölçülür ve bu değerin tuzlu su akvaryumlarında 0 ppm ila 10 ppm arasında tutulması tavsiye edilir. Yine de kime soruduğunuza bağlı olarak 50 ppm altındaki herhangi bir değeri uygun bir değer olarak kabul eden akvaristler de vardır. Tuzlu su akvaryumları için ideal su değerlerine buradan bakabilirsiniz.

Bunun nedeni, Nitrat seviyesinin sonuçlarının beslenilen canlılara göre değişkenlik gösterebilmesidir. Sert mercan (SPS) ağarlıklı bir akvaryum sahibi 15 ppm Nitrat değerini kabul edilmez bulurken, yumuşak mercan (LPS) besleyen bir başka akvarist bu değeri gayet makul olarak nitelendirebilir. Bu yüzden Nitrat değerinizi beslediğiniz canlılara göre değerlendirmek ve kontrol altında tutmak akıllıca olabilir.

Nitrat Değeri Yükselirse Ne Olur?

Nitrat değerinizin yükselmesi, beslediğiniz canlıların türüne bağlı olarak, onların sağlığı için ciddi bir tehdit unsuru olabilir, hatta ölümlere yol açabilir. Mercanlar gibi istenmeyen yosun türleride Nitratı bir besin kaynağı olarak kullanır. Bu akvaryumda görmek istediğiniz muazzam renklerdeki mercanlarla beraber görmek istemediğiniz kötü yosunlarıda beslediğiniz ve büyümlerine izin verdiğiniz anlamına gelir.

İstenmeyen yosunların akvaryumunuzda her zaman var olduğunu unutmayın. Onlar sinsi, gizli otostopçulardır. Aldığınız bir mercanla veya balığınızı aldığınız akvaryumcunun suyundan size gelebilir. İhtiyaçlarını karşılayan bir ortam bulduklarında da şaşırtıcı derecede hızlı bir şekilde akvaryumunuzu sarabilirler. Bunu gerçekten istemezsiniz!

Nitrat Değerini Nasıl Kontrol Altında Tutarsınız?

Nitrat değerini düşürmek için iyi canlı kaya kullanın

Nitrat değeri sanıldığının aksine korkulması gereken ve kontrol altında tutlamayan bir değer değildir. Nitrat değerini kontrol altında tutmak için kurulum sürecinden başlayarak bazı temel şartları yerine getirmeniz yeterli.

  1. Doğru tuz seçimi
  2. Doğru oranda ve doğru canlı kaya seçimi
  3. Doğru kum seçimi
  4. Kaliteli su kullanımı (Ters Ozmoz)
  5. Uygun oranda canlı seçimi
  6. Doğru ekipman seçimi

Yukarıda listelenen maddelere uyarsanız Nitrat sorunu yaşamayacağınızı garanti edebiliriz. Eğer bu maddelere uyamıyorsanız veya uymamışsanız Nitrat seviyeniz muhtemelen yükseliştedir. Yükselen Nitrat seviyeniz için önce bu maddeleri yerine getirmeye çalışın. Ancak canlılarınızdan vazgeçemiyorsanız size bir kaç alternatif önerisinde bulunabilirim.

Sump Temizliği

Yüksek bir nitrat seviyesi için en iyi çözüm akvaryum temizliği ile başlar. Özellikle sump temizliği size Nitratınızı düşürmede büyük bir avantaj sağlayacaktır. Sump da biriken tortuların neredeyse tamamı organik atıktan oluşur ve hepsi birer Nirtat kaynağıdır. Düzenli olarak Sump haznenizi temizleyin

Temizlik Ekibi

Temizlik ekibi Nitratla mücadelede görünmez kahramanlardır. Kum tabanına düşen yenmemiş besinler için veya Sump haznesinde biriken organik atıklar için bir kaç küçük canlı Nitrat kontrolünüzde size yardımcı olacaktır.

Mangrov Kullanımı

Mangrov bitsiki bir çok akvarist tarafından nitratla mücadelede kullanılır. Ancak Mangrov bitkisinin de bazı kısıtlamaları vardır. Örneğin bir akvaryumdaki nitrat sorunu için Mangrov kullanmaya karar verdiyseniz yaşayacağınız en büyük engel yeterki kadar Mangrov bitkisini siteminize sokmayacak olmanızdır. Tuzlu su akvaryumlarında Mangrov kullanımı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Refugium Kullanımı

Bir çok akvaristin kullandığı en temel Nitratla mücadele türüdür. Özünde Mangrov kullanımına benzer bir kullanım şekli vardır ama Mangrov kadar büyük bir alana ihtiyaç duymazlar. Tuzlu su akvaryumlarında Refugium kullanımı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Nitrat Giderci Ekipmanlar Ve Katkı Maddeleri

Piyasada nitrat giderici bir çok ürün artık ülkemizde de satılıyor. Ancak bu ürünlerin size sadece masraflarınızı arttırmada yardımcı olacağını söyleyebilirim. Bu tür yan ürünlere ayıracağınız bütçeyi ilk altı madde için ayırmanız daha kaliteli bir akvaryuma sahip olmanızı sağlar. Örneğin daha iyi kayalara veya daha iyi bir Protein Skimmer’a.

Sıkça Sorulan Sorular

Bakteri girişi yapmak Nitratımı düşürür mü?

Anlık olarak işinize yarayabilir. Ancak akvaryumunuz belli bir oranda bakterinin kolonize yaşaması için uygundur. Bakteri girişi yapmanız kısa süreliğine bir artışa neden olsa da doğal seleksiyon onları yine aynı seviyeye indirgeyecektir.

Kaynaklar:

  • reefbuilders.com
  • thesprucepets.com
  • reefs.com
  • melevsreef.com

Bu İçeriği Beğendiniz mi?

Deneyimlerinizi Paylaşın

error: Uyarı Üzgünüz ama bunu yapamazsınız :(

N Akvaryum® üyelerine özel bir alana erişmeye çalıştınız. Lütfen giriş yapın veya yeni bir üyelik başlatın.

Ana Sayfaya Dön

Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanız için çerezler kullanıyoruz. Dilerseniz, Çerez Politikamıza ve Gizlilik Politikamıza bir göz atabilirsiniz.