Prens Adaları Kıyılarındaki Mercan Toplulukları

Prens Adaları kıyıları, Marmara Denizi’nin benzersiz yapısını deneyimlemek için ideal bir bölgedir.Prens Adaları kıyılarında dalış yaparken, 2 ayrı denizden özellikleri bir arada gözlemleme fırsatı buluruz. Marmara Denizi’nde 2 katmanlı bir akıntı sistemi vardır. Yukarıda Karadeniz’den gelen az tuzlu sular, İstanbul Boğaz’ından Çanakkale Boğazı’na doğru akarken,alt katmanda ise tuzlu Ege suları Çanakkale Boğaz’ından girip Karadeniz’e doğru akar.

İki katmanın birbiri ile kesiştiği geçiş tabakası, bilimsel adıyla haloklin, halk arasında ise kristal diye bilinir. Karadeniz kökenli suların bulunduğu üst katmanda tür sayısı az, yani çeşitlilik zayıftır ancak bollukları fazladır. Alt katmanda ise, yüksek çeşitlilik vardır. Dolayısıyla da Prens Adaları etrafında dalmak, farklı özelliklere sahip iki denize aynı anda dalmak gibidir.

Tehditler, Durumları ve Korunmaları

Oktokoral mercanlar bitkimsi bir görünüme sahiptir. Marmara Denizi’nde üst katmandaki az tuzlu sular, oktokoral mercan yaşamına uygun değildir. Alt katmanda ise, çeşitli çalışmalarda toplam 23 oktokoral mercan türü belirlenmiştir. Bunların arasından 10 tür, Prens Adaları kıyılarında yaygın olarak rastlanır. Gövdelerindeki poliplerin çiçek gibi olmaları, bahar dalları kadar zarif bir görünüme bürünmelerini sağlar.

Bu içeriği beğendiniz mi?

Gönderiliyor
Ziyaretçi Puanı
5 (1 Oy)

Prens adaları mercan toplulukları hakkında sorularınız yada eklemek istedikleriniz varsa, N Akvaryum Forum‘larını kullanabilirsiniz.

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Gizlilik Politikası
+