Siyanobakteri Ve Kurtulma Yolları

Siyanobakteri, tuzlu su akvaryumlarında karşılaşılan en yaygın sorunlardan biridir. Onlarla ilgili her ay yüzlerce konu başlığı bir çok platformda paylaşılıyor. Şimdi sizlere onlardan nasıl kurtulacağınızı ve neden akvaryumlarımızı istila ettiklerinden bahsetelim.

Öncelikle, akvaryumunuzda bu yeni sümüksü yapıyla karşılaştıysanız, bunun ”bu hobi için uygun olmadığınız” anlamına gelmediğini söylemeliyiz. En deneyimli tuzlu su akvaristleri bile bu istilacı organizma ile hayatlarının belli evrelerinde uğraşmak zorundadır.

Siyanobakteri Nedir?

Siyanobakteri’ler tipik olarak kırmızı sümüksü bir yapıda olmalarına rağmen, yeşil, mor, siyah gibi farklı renklerde de kendilerini gösterebilirler. Genel olarak bir alge olarak adlandırmalarına rağmen bu küçük zararlılar aynı zamanda bakteri özelliklerine de sahiptirler. Bu yüzden ”Siyano Yosunu” değil ”Siyanobakteri’ olarak anılırlar.

Siyanobakteri aslında bilinen en eski organizmalardan biridir. Fosilleri 3,5 milyardan daha eskilere dayanmaktadır. Hatta soluğumuz havada bile bu bakteriler mevcuttur. Tipik olarak bir bakteri olsalarda tek başlarına olmaktan pek hoşlanmazlar. Bu nedenle birbirlerine yapışma ve üreme eğilimindedirler. Bu da onları bizim gözle görebileceğimiz o mor sümüksü yapı haline getirir.

Bu içeriği beğendiniz mi?

Gönderiliyor
Ziyaretçi Puanı
0 (0 Oy)

Siyanobakteri hakkında sorularınız ya da eklemek istedikleriniz varsa, N Akvaryum Forum‘larını kullanabilirsiniz.

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Gizlilik Politikası
+