TDS Değeri Nedir? TDS Ölçümü Nasıl Yapılır?

TDS Değeri yani, ”Total Dissolved Solids” suda çözünmüş maddelerin toplamıdır. TDS ölçümü suda bulunan tüm negatif (anyonlar) ve pozitif yüklü iyonlar (katyonlar) ölçümüdür.

TDS Değeri Neden Önemli?

Bu iyonlar arasında Kalsiyum, Sodyum, Magnezyum, Fosfat, Nitrat ve Silikat gösterilebilir. Musluk suyunuzu bir Ters Ozmoz cihanından geçirdikten sonra bu iyonlardan kalan konsantrasyonu bilmeniz, tuzlu su yada tatlı su akvaryumlarında suyun kalitesini değerlendirmenize olanak tanır.

TDS ölçümünün yüksek çıkması, böcek ilaçları yada kanalizasyon suları gibi bir çok kimyasal madde nedeniyle kirlenen suyunuzun bozulduğunu bildiren erken bir uyarı yöntemidir. Musluk suyu standartları, insanlar tarafından tüketilecek kadar yüksek kalitede olmasını sağlamak için belirlenir. Ne yazıkki bu değerler akvaryumlarımız için çok yüksek. Son yaptığım ölçümde musluk suyum bana 175 ppm değerini vermişti.

Bu içeriği beğendiniz mi?

Gönderiliyor
Ziyaretçi Puanı
0 (0 Oy)

TDS değeri ya da ölçümleri hakkında sorularınız, eklemek istedikleriniz varsa, N Akvaryum Forum‘larını kullanabilirsiniz.

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Gizlilik Politikası
+