Ters Ozmoz Kullanımı (RO/DI)

Ters Ozmoz kullanımı, tuzlu su akvaryumlarında bir dizi filtreden su çeken (Genelde bunu şebeke suyu basıncı kendi kendine yapar) bir filtrasyon yöntemidir.

İçindekiler

Son birkaç yılda tuzlu su akvaryumlarında devasa adımlar atıldı. Şimdiler de komik görünse de tuzlu su akvaryumunuza koyduğunuz suda neyin olduğu ya da olmadığı tam olarak bilinmiyordu. Görünürde bazı masum elementlerin ve bileşenlerin eser miktarlarda bile tuzlu su akvaryumlarına zarar verebileceği artık bilinen bir konu. Ters Ozmoz kullanımı işte tam olarak bu noktada devreye girdi.

[um_show_google_ads not=’um_profesyonel-uye,um_custom_role_2′]

Ters Ozmoz Neden Kullanılır?

Musluk suyu ya da satılan içme suları doğal deniz suyunda olmayan ve deniz hayvanlarının sağlığını tehlikeye atan elementler içerir.

Tuzlu su akvaryumlarının bir çoğunda doğal deniz suyu kullanılamadığından normal su ile piyasada satılan ve deniz suyuna en yakın değerleri sağlayan karışımlar kullanır.

Ters Ozmoz (RO/DI) Nasıl Çalışır ?

Ters Ozmoz kullanımı bir dizi filtreden su çeken (Genelde bunu şebeke suyu basıncı kendi kendine yapar) bir filtrasyon yöntemidir. Sonucunda ise %90-99 oranında klor, kloraminler, böcek ilaçları, nitratlar, fosfatlar ve ağır metaller gibi mineraller ve diğer kirleticilerden suyu arındırır. Kirletici maddeler fiziksel olarak çok büyük oldukları için sistemin gözeneklerinden geçemezler.

[um_show_google_ads not=’um_profesyonel-uye,um_custom_role_2′]

Çoğu Ters Ozmoz sistemi tuzlu su akvaryumlarında 3 veya 4 aşamada ham suyu filtrelemek ya da içme suyu kullanmak için kullanılır. Özel Ters Ozmoz sistemleri olsa da hobi sınıfı Ters Ozmoz ünitelerinin çoğu aynı büyüklükte ve değiştirilebilir kartuşlardan oluşur.

ters ozmoz kullanım şeması

İlk Aşama Sediment Filtre

İlk olarak su, tortuları, kumu ve kil parçacıklarını ve ayrıca Ters Ozmoz membranını tıkayabilecek, musluk suyu sistemi borularında oluşan tüm pas parçacıkları ve kalıntıları gideren bir mikron sediment ön filtresinden geçirilir.

[um_show_google_ads not=’um_profesyonel-uye,um_custom_role_2′]

İkinci Aşama Karbon Filtre

Bir sonraki aşamada ters ozmoz, krom, cıva, bakır, böcek ilacı ve diğer kimyasallar gibi mineralleri ve kirletici maddeleri yakalayan aktif karbon filtreden geçirir.

Günümüzde artık birçok belediyenin su kaynaklarını dezenfekte etmek için kullandığı kloraminleri (klor ve amonyak karışımı) çıkaracak özel karbon filtreler bulunmaktadır. Ayrıca klor mebranınızın ömrünü kısaltır ve akvaryum sakinleri için gerçek bir risk teşkil eder.

Üçüncü Aşama Deiyonizasyon (DI)

Deiyonizasyon da iki tip sentetik reçine kullanılır, biri pozitif yüklü iyonları (katyonları) ve diğeri de negatif yüklü iyonları (anyonları) uzaklaştırmak için kullanılır. Katyon deiyonizasyon (DI) reçineleri, kalsiyum, magnezyum ve sodyum gibi katyonları temizler ve bunları hidrojen (H +) iyonuyla değiştirirler. Anyon deiyonizasyon reçineleri klorür, sülfat ve bikarbonat gibi anyonları çıkarır ve bunları hidroksit (OH-) iyonuyla değiştirir.

Deiyonizasyon da, yer değiştiren H + ve OH- birleşerek H2O oluşturur.

[um_show_google_ads not=’um_profesyonel-uye,um_custom_role_2′]

Son Aşama

Bir DI kartuşu üçüncü aşama olarak kullanılıyorsa, dördüncü aşama nitratları, silikatları, fosfatları ve diğer bileşikleri uzaklaştıran Mebrandır. RO ünitelerinde kullanılabilen birkaç tip membran vardır, ancak en sık kullanılanı İnce Film Kompozit (TFC) membrandır. TFC membranları klor ile zarar görebilir, ancak iyi bir karbon filtresi (aşama 2) bu problemi ortadan kaldırır.

Membrandan geçen su da, 1/4 “boru ile depolama tankına gönderilir.

Birçok filtre olduğu düşünülürse ana hatları ile anlatmaya çalıştığımız Ters Ozmoz da alternatif farklı filtrelerde kullanılmaktadır. Örneğin içme suyu için tatlandırıcı filtre ya da koku önleyici filtreler de vardır.

[um_show_google_ads not=’um_profesyonel-uye,um_custom_role_2′]

Ters Ozmoz (RO/DI) Kullanmam Gereklimi ?

Her ne kadar ters ozmoz cihazı kullanılmadan yapılan kurulumlar olsa da uzun vadede başarılı bir tuzlu su akvaryumu için Ters Ozmoz kullanmanız gereklidir.

Musluk suyu, bunun için kullanılan klor gidericiler, damacana suları ya da ülkemiz denizlerinden alınan suyla kurulan akvaryumlar macera arayışı olabilir.  Bir çok evde içme suyu için de kullanıldığını göz önüne alırsak, küçük hacimli akvaryumlar için çevrenizden birileri size yardımcı olabilir. Dilerseniz bu konuda ekipman yada canlı alışverişi yaptığınız esnaflardan da destek isteyebilirsiniz.

[um_show_google_ads not=’um_profesyonel-uye,um_custom_role_2′]

Ters Ozmoz tuzlu su akvaryumu kurulumuna başlamadan önce yapacağınız iyi bir yatarımdır. Aynı zaman da hem akvaryumunuz, hemde diğer ev, iş yeri sakinleri için içme suyu kaynağı olabilir. Uzun vadede alacağınız içme suyunu amorti ederek maliyetlerinizi de düşürür. Ayrıca suda kirlilik içeren hiçbir maddenin olmadığını bilmek oluşabilecek sorunlarda ‘’sudan kaynaklı’’ şüphesini kesinlikle ortadan kaldırır.

Siz de Ters Ozmoz (RO/DI) Seçimi ve Kullanımı hakkındaki deneyimlerinizi ve eklemek istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınız için Akvaryum Destek  sayfasında kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Siz de konu hakkındaki deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınız için Tuzlu Su Akvaryumu Forumlarında kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Elinizi Cebinize Atmadan
Alışveriş Yapın!

N Akvaryum üyeleri puanlarıyla alışveriş yapmanın keyfini çıkarıyor. Siz de şimdi üyeliğinizi başlatın, içeriklere yorum yapın, ürünlere tavsiyeler verin puanları toplayın! Topladığınız puanlarla alışverişin keyfni çıkarın!

Liderlik Yarışı

Web sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret ederek gizlilik ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

N Akvaryum®'a Görüşlerini Bildir