tuzlu-su-akvaryumlarında-aktif-karbon-kullanımı

Tuzlu Su Akvaryumlarında Aktif Karbon Nedir?

Aktif karbonun akvaryum endüstrisinin en çok satılan ürünlerinden biri olduğu kesindir. Çok uzun bir zamandır filtre malzemesi olarak kullanılmaktadır. Hazır satılan filtre medyalarının,  sıklıkla iyon değiştirici reçine veya amonyak tutucu olarak anılan malzemelerin ve yüzlerce diğer akvaryum ürününün  vazgeçilmez bileşenedir.

Aktif Karbon Nedir?

Peki aktif karbon nedir ve neden kullanıyoruz? Bunu herhangi bir akvarist’e sorduğumuzda size, kokuyu ve rengi almak için, akvaryum suyunu berraklaştırmak için diyecektir. Bu konuda haklıdırlar; çok güzel bir şov tankınız olabilir fakat kimse balık kokan bir odaya girmek istemez.

Özellikle resif akvaryumu hobicilerinin kafasında, aktif karbonun nasıl iş gördüğü konusunda bir çok soru işareti vardır. Karbon ile ilgili internette dolaşan ve hatta karbon ürünlerinin etiketlerinde bulunan hatalı bilgiler, insana  şakınlık verecek düzeydedir. Ayda bir kaç gün tutumlu bir şekilde kullanılması gerektiği söylenmektedir. Hey millet ! aktif karbon zehirli değildir; doz aşımı yapılamaz. Tüm tuzunuzu veya eser elementlerinizi tüketemez.

Bu içeriği beğendini mi?

Gönderiliyor
Ziyaretçi Puanı
4 (3 Oy)

Aktif karbon kullanımı hakkında sorularınız ya da eklemek istedikleriniz varsa, N Akvaryum Forum‘larını kullanabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. N Akvaryum N Akvaryum 24 Mayıs 2020
Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Gizlilik Politikası
+