Tuzlu Su Akvaryumlarında Mangrov Kulanımı

Birkaç yıl önce resif meraklıları mangrovlara hayran kalmaya başladı. Bildiğim kadarıyla bu ABD’de yapılmış bir şeydi, çünkü Julian Sprung başlamıştı. Elbette bu Florida’da Miami Beach de yaşayan biri için şaşırtıcı değildi. 60 Litrelik tuzlu su akvaryumuna bir mangrov dikti ve herkesi özelliklede kendini şaşkınlığa uğratarak büyümlerini izledi.

Bu birçok akvarsit tarafından kopyalandı ve Julian bir Alman akvaryum dergisinde mangrovlar hakkında bir makale yayınladıktan sonra, Alman akvarsitler bile bu küçük ağaçları akvaryumlarına dikmeye heveslendi.

Büyüyen mangrovlar, bir akvaryumun okyanustan görüldüğü gibi bir adayı çevreleyen saçaklı bir resif gibi görünmesini sağlar. Aslında, 150 Litrelik bir akvaryumun yardımıyla, 5700 Litrelik akvaryumumda bunu yapmaya çalıştım. Akvaryumun önünde oturan biri yüzeye doğru bakarsa, arkasında mangrovlarla dikilmiş bir “plaj alanı” görebilir. Akvaryumun arkasında dururkende bu küçük plaj alanı, üzerinde küçük bir mangrov ormanına sahip mercan kayalığına bakan bir dev gibi geliyor.

Bu içeriği beğendiniz mi?

Gönderiliyor
Ziyaretçi Puanı
0 (0 Oy)

Tuzlu su akvaryumlarında Mangrov kulanımı hakkında sorularınız veya eklemek istedikleriniz varsa, N Akvaryum Forum‘larını kulanabilirsiniz.

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Gizlilik Politikası
+