Tuzlu Su Akvaryumu Ekipman Seçimi

Burada listelediğimiz ekipmanlar ya da ürünler, tuzlu su akvaryumu kurulması ve çalışması için temel olan parçalardır. Bir çoğu kurulum aşamasında akla gelmez ama daha sonra yüksek bir maliyete dönüşebilir. Ekipman seçimi yapmadan önce bir liste yaparak hangilerine sahip olduğunuzu ve eksiklerinizin fiyatlarını araştırmanız akıllıca olacaktır.

Ekipman Seçimi Nasıl Yapılır?

Acemilerin yaptığı en büyük hatalardan biri tuzlu su akvaryumu ekipman seçimi için başkalarının fikirlerini hatalı sorularla almaya çalışmalarıdır. Her akvaryum bir karaktere sahiptir ve sahibinden başkası bunu bilemez. Örneğin ‘’200 Litre için hangi Protein Skimmer’ı tavsiye edersiniz?’’ sorusu çok acemice ve gerçekten konuya hakim, cevap vermesini beklediğiniz kitleye uzak bir sorudur.

Sadece sert mercanları olan bir kişi ya da sadece balıkları olan bir başka kişi bu soruya farklı cevaplar verebilir ve sizin de kafanızı karıştırabilir. Bu yüzden tavsiye isterken ya da soru sorarken akvaryum hacminiz canlılarınız ve test değerleriniz hakkında spesifik bilgiler vermeniz doğru cevabı almanızın en iyi yoludur.

Tuzlu Su Akvaryumu Ekipmanları

Tuzlu su akvaryumu kurulumu için belli başlı ekipmanlara ihtiyaç duyarsınız. Bu ekipmanlar besleyeceğiniz canlı türlerine ve yoğunluğuna göre belirlenir. Diğer ekipmanlar sa seçilen bu ekipmanlara göre belirginleşir.

Akvaryum ve Sump

Akvaryum ve sump seçimi önce canlı seçiminize ya da ev ya da iş yerinizdeki kullanabileceğiniz alana göre hesaplanır. Mevcut alan üzerinden hesaplamayı tercih ederseniz, seçeceğiniz canlılarda bu na göre belirlenir.

Aydınlatma

Aydınlatma tercihi bütçenize ve canlı seçiminize göre yapılır. bir çok alternatif aydınlatma türü mevcuttur. Sert mercan ağarlıklı bir tuzlu su akvaryumu düşünüyorsanız iyi bir aydınlatma alamanız gerekir.

Dalga Motoru

Hem balıkların hem de mercanların sağlığı için dalga motoru şarttır. Balıklar akıntıya karşı yüzerek saplıklarını koruyup spor yaparken, mercanlar besinlerini bu akıntılar sayesinde toparlar ve atıkları bu akıntılar sayesende bünyelerinden uzaklaştırırlar.

Devirdaim Pompası (Kafa Motoru)

Akvaryum ve sump arasındaki su devrini sağlar. Kafa motoru seçimi kulandığınız Protein Skimmer ve akvaryum su hacminize göre hesaplanır. Çalışma ses aralığına göre fiyatı artıp azalabilir.

tuzlu su akvaryumu ekipman seçimi

Protein Skimmer(PS)

Protein Skimmer seçimi canlı yüküne göre belirlenir. Canlı yükünüz ne kadar çok sa alacağınız Protein Skimmer’ın da o kadar güçlü olması gerekir.

Isıtıcı

Seçerken dikkatli olmak gerekir. Isıtıcı Seçimi önemsiz gibi görünse de ucuz ve etkisiz bir ısıtıcı akvaryumunuz için ölümcül sonuçlara neden olabilir.

Soğutucu

Soğutucu seçimi genellikle ısı farkının çok olduğu bölgeler de önem kazanır. Yazlık beldelerde oturan hobiciler için ısı ciddi sonuçlar doğuru. Tuzlu akvayumu canlıları özellikle mercanlar ısıya karşı çok hassas olabilir

Kaya

İster canlı ister ölü isterseniz yapay kaya kullanın akvaryum bakteri popülasyonu için yeterli özelliklere sahip olmasını sağlamalısınız. Bakteriler için yeterli ortamı oluşturmazsanız tuzlu su akvaryumu size sadece sorun yaşatacaktır.

Kum

farklı renk ve büyüklerde kum seçimi yapmanız mümkündür. Bu biraz da nasıl bir akvaryum görmek istediğinize göre değişir. Bir kaç küçük detaya dikkat ettikten sonra doğru kumu seçmek çok zor değildir.

Karantina Akvaryumu(QT)

Tuzlu su akvaryumu kuruyorsanız yapmanız gereken ilk yatırımlardan biridir. Karantina akvaryumu sizi olası büyük kayıplardan korumanın en basit ve ucuz yoludur.

Tuz

Size en iyi tuz karışımını söylemek isterdik ama ne yazık ki böyle bir şey yok. Bunu canlı seçimlerinize göre belirlemeniz gerekir. Doğru tuz seçimi sizi büyük bir maliyetten kurtarabilir.

Tuz Ölçer (Refraktometre)

Ekipman seçimi için başlangıçtır. alınması gereken ilk ekipman iyi bir refraktometre dir.

Testler

tuzlu su akvaryumu kurulumu en başından en sonuna kadar test lerle ilerler. Test yapmıyorsanız akvaryumunuzun çökmesi an meselesidir. Ve neden çöktüğünü bile anlamazsınız.

Ters Ozmoz (RO/DI Su arıtma)

Akvaryum suyunuzu hazırlamanız için gereklidir. suda bulunan çözünmüş madde organikler ne kadar az sa doğru suya o kadar yakın olursunuz.

Akla Gelmeyenler (Gerçekten kalabalık bir liste)

su değişimi için kovalar, kepçeler, ısı ölçerler, yemler, hortumlar, borulara ve akla gelmeyen bir çok ekipman daha. Ucuzdurlar ama hepsi birden bir maliyet tutar.

tuzlu su akvaryumu ekipman seçimi

Tuzlu su akvaryumu ekipman seçimi için dikkat etmeniz gereken tek noktanın canlı seçimi olduğunu unutmayın. Canlı seçimini ekipman seçiminden sonraya bırakmak ileride gereksiz harcamalar yapmanıza ya da sonu hüsranla biten canlı kayıplarına neden olacaktır. Heves ve heyecanla başladığınız tuzlu su maceranız bir süre sonra büyük bir külfete dönüşecektir.

Yazımızın en başında da söylediğimiz gibi bir liste hazırlayın. Listenize temel ekipmanların fiyatlarını da eklemeyi unutmayın. Listenin sonundaki rakam canlı seçiminizi yeniden gözden geçirmenize sebep olabilir.

Eklemek, paylaşmak veya sormak istediklerin varsa aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsin

Bu İçeriği Beğendin Mi?

Sende bir şeyler yaz...

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Gizlilik Politikası
+