Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Sump'a Canlı Kaya Koymak Bakteri Popülasyonunu Etkiler Mi?


Cenksoy Çayönlü
Gönderiler: 17
Vendor
Konuyu başlatan
Yeni Üye
Katılım : 1 sene önce

Merhabalar 10 cm kalınlığında bir kum yatağım var akvaryum 4 aylık kurulmuş ve kaya olarak dal kaya ve az miktarda kullandım 1200 lt lik bir akvaryum sorum şu sump a kürlenmiş kaya yerleştirsem bakteri tutma bakımından yararlı olur mu acaba 

Cevap
2 Yanıt
2 Cevaplar
Tufan Çolakoğlu
Ücretsiz Üye
Katılım : 2 sene önce

Seçkin Üye
Gönderiler: 26

@cenksoy merhaba,

Kayaların tuzlu su akvaryumlarındaki ilk amacı, su için yararlı olan ve ihtiyaç duyduğumuz yararlı bakterileri kolonize etmesidir. Diğer amacıda estetik cazibe diyebiliriz. Kayaların bakterileri kolonize etmesi için herhangi bir ışık kaynağına ihtiyacı yoktur. Yani Sump haznesine yerleştireceğiniz kayalar size ek bakteri popülasyonu sağlayarak su kalitenizi yükseltir.

Eğer akvaryumunuzun içinde yeterli oranda kayaya sahip olmadığınızı düşünüyorsanız veya canlı yükünüzdeki sınırlarınızı zorlamak istiyorsanız Sump haznesine yerleştireceğiniz kayalar bu konuda size destek verecektir. Ancak akvaryumunuzun içindeki gibi bu kayalarında bir su sirkülasyonuna ihtiyacı vardır. Aksi halde üzerleri organik atıkla kaplanır ve işlevi azalır. Sump haznesine kaya yerleştireceksiniz kayalarınızın üzerine küçük bir dalga motoru ve bir kaç küçük temizlik ekibi canlısı yerleştirmeniz faydalı olabilir. 

Umarız bu sorununuzu çözmeye yardımcı olur. Gelecekte başka sorularınız olursa sormaktan çekinmeyin.

N Akvaryum® Ekibi

Cevap
Cenksoy Çayönlü
Katılım : 1 sene önce

Yeni Üye
Gönderiler: 17

@tufan teşekkürler bizde soru çok  yine görüşürüz bilginiz için tekrar teşekkür ederim

Cevap

Göz Atabileceğiniz Diğer Forumlar...

error: Üzgünüz ama bunu yapamazsınız :(

Web sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Gizlilik ayarlarınızı değiştirmek için Tıklayın!

N Akvaryum®'a Görüşlerini Bildir