Akvaryum Forum

Tuzlu Su Akvaryumu Forumları...

Tuzlu su akvaryumları hakkında bir çok soruya cevap bulabileceğiniz, en doğru bilgiyi alabileceğiniz ve  bilmediklerinizi öğrenebileceğiniz Tuzlu Su Akvaryumu Forumları…

Notifications
Clear all

Yosun Giderici Ürünler (Kimyasallar) Kullanılmalı mı?

3 Posts
2 Users
2 Likes
279 Views
Cenksoy Çayönlü
Posts: 19
Konuyu başlatan
(@blueplanet)
Member
Joined: 2 years ago

Merhaba birçok soru sormak öğrenmenin yollarından biri tabi ki tecrübe çok önemli ama sorup bilgi paylaşımlarında da fikir ve bilgi sahini olmak da önemli  Evet akvaryumumdaki yosunların yeni kurulum olduğundan normal olabileceğine alıştık zamanla yokolacaklarna da her hafta düzenli su değişimi ile de destekleneceğni  Bir başka soru ise bu süreçte herhangi bir ilaç yosun öldürücü veya su düzenleyici kullanmak işe yarar mı yoksa su değişiklikleri ile doğallığna bırakmak mı doğru olur  teşekkürler

Reply
2 Replies
2 Replies
Tufan Çolakoğlu
(@tufan)
Joined: 2 years ago

Member
Posts: 33

@cenksoy Merhaba,

Sizin de söylediğiniz gibi piyasada tuzlu su akvaryumlarındaki sorunlar için üretilen, bir çok markanın farklı ürünlerini(kimyasalları) bulmak mümkün.

Tam olarak neyi öğrenmek istediğinizide biliyoruz ama tuzlu su akvaryumlarında hiç bir şeyin net bir cevabı yoktur. X ürünü bütün sorununuzu çözer diyebilmeyi çok isterdik ama ne yazıkki bunu yapamayız. Akvaryumların bir karakteri vardır ve hepsi birbirinden farklıdır. Sizin için işe yarayabilecek bir ürün, aynı ekipman, aynı canlılarla, aynı zamanda kurulmuş bir başka akvaryumda tehlikeli sonuçlara neden olabilir.

Bu kimyasalların akvaryumunuzda sadece yaşadığınız yosun sorununa odaklanması da mümkün değildir. Akvaryumunuza girdiğiniz her kimyasal aynı zamanda başka bir şeyin de bozulmasına yol açabilir. Örneğin sert mercanlarınız için çok yüksek Kh değerleri istersiniz ama bu onlara iyi gelirken Zoa türleri gibi yumuşak mercanların erimesine yol açabilir.

Buna ek olarak akvaryumunuza girdiğiniz her kimyasal sudaki varlığını sürdürebildiği sürece etkilidir. Bir kimyasal kullanıldıktan sonra, su değişimleriyle, aktif karbon vasıtasıyla, tüketildikçe, yani zamanla sudaki varlığı son bulur. Bu noktada yosunlarınızın büyümesi için önlerinde bir engel kalmayacağı için yine çoğalırlar. Bu tür katkılar sadece sorununuz öteler ama çözmez ve uzun vadede akvaryumunuz için nelere sebebiyet vereceklerini bilemezsiniz.

Biz katkı kullanmanızı tavsiye etmeyiz. Döngü süreci tuzlu su akvaryumlarının temelidir ve size doğru bir kurulum yapıp yapmadığınızı söyler. Eğer bu tür sorunları aşamazsanız ve sorun yaşmaya devam ederseniz, kurulum sürecinde bir hata yapmışsınız demektir ve süreci yeniden gözden geçirmeniz gerekir. Lütfen akvaryumunuza 1-2 ay daha zaman tanıyın ve onu gözlemleyin. Bu süreçte su değerlerinizi korumaya çalışın. Daha fazla temizlik ekibi ve yosun yiyen balık türlerini eklemeyi de düşünebilirsiniz.

Umarız bu sorununuzu çözmenizde yardımcı olur. Gelecekte başka sorularınız olursa lütfen sormaktan çekinmeyin.

N Akvaryum® Ekibi

 

Reply
Cenksoy Çayönlü
(@blueplanet)
Joined: 2 years ago

Member
Posts: 19

@tufan Tabi ki çözer her konuda bilgi almak ve bunları uygulamak tabi ki güvenilir kaynaklardan alınan bilgi doğrultusunda bizlere tecrübe karar ve sizlere de bu konularda güveniyoruz bilgi için teşekkürler

Reply

Elinizi Cebinize Atmadan
Alışveriş Yapın!

N Akvaryum üyeleri puanlarıyla alışveriş yapmanın keyfini çıkarıyor. Siz de şimdi üyeliğinizi başlatın, içeriklere yorum yapın, ürünlere tavsiyeler verin puanları toplayın! Topladığınız puanlarla alışverişin keyfni çıkarın!

Liderlik Yarışı

Web sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret ederek gizlilik ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

N Akvaryum®'a Görüşlerini Bildir