Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Yosun Giderici Ürünler (Kimyasallar) Kullanılmalı mı?


Cenksoy Çayönlü
Gönderiler: 17
Vendor
Konuyu başlatan
Yeni Üye
Katılım : 1 sene önce

Merhaba birçok soru sormak öğrenmenin yollarından biri tabi ki tecrübe çok önemli ama sorup bilgi paylaşımlarında da fikir ve bilgi sahini olmak da önemli  Evet akvaryumumdaki yosunların yeni kurulum olduğundan normal olabileceğine alıştık zamanla yokolacaklarna da her hafta düzenli su değişimi ile de destekleneceğni  Bir başka soru ise bu süreçte herhangi bir ilaç yosun öldürücü veya su düzenleyici kullanmak işe yarar mı yoksa su değişiklikleri ile doğallığna bırakmak mı doğru olur  teşekkürler

Cevap
2 Yanıt
2 Cevaplar
Tufan Çolakoğlu
Ücretsiz Üye
Katılım : 2 sene önce

Seçkin Üye
Gönderiler: 26

@cenksoy Merhaba,

Sizin de söylediğiniz gibi piyasada tuzlu su akvaryumlarındaki sorunlar için üretilen, bir çok markanın farklı ürünlerini(kimyasalları) bulmak mümkün.

Tam olarak neyi öğrenmek istediğinizide biliyoruz ama tuzlu su akvaryumlarında hiç bir şeyin net bir cevabı yoktur. X ürünü bütün sorununuzu çözer diyebilmeyi çok isterdik ama ne yazıkki bunu yapamayız. Akvaryumların bir karakteri vardır ve hepsi birbirinden farklıdır. Sizin için işe yarayabilecek bir ürün, aynı ekipman, aynı canlılarla, aynı zamanda kurulmuş bir başka akvaryumda tehlikeli sonuçlara neden olabilir.

Bu kimyasalların akvaryumunuzda sadece yaşadığınız yosun sorununa odaklanması da mümkün değildir. Akvaryumunuza girdiğiniz her kimyasal aynı zamanda başka bir şeyin de bozulmasına yol açabilir. Örneğin sert mercanlarınız için çok yüksek Kh değerleri istersiniz ama bu onlara iyi gelirken Zoa türleri gibi yumuşak mercanların erimesine yol açabilir.

Buna ek olarak akvaryumunuza girdiğiniz her kimyasal sudaki varlığını sürdürebildiği sürece etkilidir. Bir kimyasal kullanıldıktan sonra, su değişimleriyle, aktif karbon vasıtasıyla, tüketildikçe, yani zamanla sudaki varlığı son bulur. Bu noktada yosunlarınızın büyümesi için önlerinde bir engel kalmayacağı için yine çoğalırlar. Bu tür katkılar sadece sorununuz öteler ama çözmez ve uzun vadede akvaryumunuz için nelere sebebiyet vereceklerini bilemezsiniz.

Biz katkı kullanmanızı tavsiye etmeyiz. Döngü süreci tuzlu su akvaryumlarının temelidir ve size doğru bir kurulum yapıp yapmadığınızı söyler. Eğer bu tür sorunları aşamazsanız ve sorun yaşmaya devam ederseniz, kurulum sürecinde bir hata yapmışsınız demektir ve süreci yeniden gözden geçirmeniz gerekir. Lütfen akvaryumunuza 1-2 ay daha zaman tanıyın ve onu gözlemleyin. Bu süreçte su değerlerinizi korumaya çalışın. Daha fazla temizlik ekibi ve yosun yiyen balık türlerini eklemeyi de düşünebilirsiniz.

Umarız bu sorununuzu çözmenizde yardımcı olur. Gelecekte başka sorularınız olursa lütfen sormaktan çekinmeyin.

N Akvaryum® Ekibi

 

Cevap
Cenksoy Çayönlü
Katılım : 1 sene önce

Yeni Üye
Gönderiler: 17

@tufan Tabi ki çözer her konuda bilgi almak ve bunları uygulamak tabi ki güvenilir kaynaklardan alınan bilgi doğrultusunda bizlere tecrübe karar ve sizlere de bu konularda güveniyoruz bilgi için teşekkürler

Cevap

Göz Atabileceğiniz Diğer Forumlar...

error: Üzgünüz ama bunu yapamazsınız :(

Web sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Gizlilik ayarlarınızı değiştirmek için Tıklayın!

N Akvaryum®'a Görüşlerini Bildir