Akvaryum Forum

Tuzlu Su Akvaryumu Forumları...

Tuzlu su akvaryumları hakkında bir çok soruya cevap bulabileceğiniz, en doğru bilgiyi alabileceğiniz ve  bilmediklerinizi öğrenebileceğiniz Tuzlu Su Akvaryumu Forumları…

Notifications
Clear all

[Solved] Seachem PhosGuard Yeniden Kullanılabilir Mi?

4 Posts
2 Users
1 Likes
176 Views
İsmail İnce
Posts: 4
Konuyu başlatan
(@ismailince)
Member
Joined: 2 years ago

Merhaba 

Akvaryumumda fazla dondurulmuş yem, fazla yemleme,ve fazla mercan beslemeden fosfatım aşırı yükseldi

Fosfat yükselnesinden dolayı seachem phosguard kullandım öncesinde fosfatım 0.95 e kadar çıkmıştı muhtemelen kayalarımda fosfatı emmiş olabilir kullanım sonrası 0.45 e kadar düştü ve sabitlendi gibi sizce bu ürünu deşarj etmenin bi yolu varmı purigen gibi mesela

Reply
Topic Tags
3 Replies
Tufan Çolakoğlu
Posts: 33
(@tufan)
Member
Joined: 2 years ago

Merhaba,

Bir çok akvaristin fosfat tutucularını ki buna ''Seachem Phosguard'' da dahil, kullanıldıktan sonra, kurutup ardından evlerindeki fırınlarında yüksek derecelerde pişirerek yeniden kullandıkları bilinir. Ama bunun gerçekten işe yarayıp yaramadığına dair bilimsel bir kanıt yok. Sadece akvarist deneyimleri ki bu da çok küçük bir oran.

Üretici firma ''Seachem'' bu soru için aşağıdaki cevabı veriyor ve bunun mümkün olmadığını söylüyor;

Ne PhosGuard™ ne de başka bir fosfat giderici evde herhangi bir güvenli yöntemle yeniden üretilemez . Bir fosfat sökücüyü 500°C üzerinde ısıtmak bile bünyesinde topladığı (içerdiği) fosfattan hiçbirini çıkaramaz veya yok etmez. PhosGuard™ ancak bitmemişse çıkarılabilir, kurutulabilir ve yeniden kullanılabilir.

Ayrıca reef2reef forumların da bu tür medyaların yeniden kullanılmasının akvaryuma ''Alüminyum'' saldığı yönünde bazı hararetli tartışmalar da mevcuttur. Bununla ilgili bir kaç bağlantı paylaşıyorum;

Umarız bu sorunuzu cevaplamada size yardımcı olur. Bunun nasıl gittiğini bize de bildirin. Gelecekte başka sorularınız olması durumunda lütfen sormaktan çekinmeyin.

N Akvaryum® Ekibi

Reply
1 Reply
İsmail İnce
(@ismailince)
Joined: 2 years ago

Member
Posts: 4

Bilgi için çok teşekkür ederim o zaman hiç risk almayıp yenisini alıp kullanmak daha mantıklı gibi internetten bende çok araştırdım ama net bir sonuç bulamamıştım

Teşekkürler

Reply
Tufan Çolakoğlu
Posts: 33
(@tufan)
Member
Joined: 2 years ago

Merhaba,

Bunun sorununuzu çözmesinde size yardımcı olmasına sevindik. Bu bileti çözüldü olarak kapatacağım. Gelecekte başka sorularınız olması durumunda yeni bir başlık açmaktan lütfen çekinmeyin.

Daha önce yapmadıysanız Google ve Facebook sayfamızdan bizim için değerlendirme bırakırsanız çok mutlu oluruz.

Teşekkürler

N Akvaryum® Ekibi

Reply

Elinizi Cebinize Atmadan
Alışveriş Yapın!

N Akvaryum üyeleri puanlarıyla alışveriş yapmanın keyfini çıkarıyor. Siz de şimdi üyeliğinizi başlatın, içeriklere yorum yapın, ürünlere tavsiyeler verin puanları toplayın! Topladığınız puanlarla alışverişin keyfni çıkarın!

Liderlik Yarışı

Web sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret ederek gizlilik ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

N Akvaryum®'a Görüşlerini Bildir