Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

TDS Değeri'nin 5 Olması Yosunları Tetikler Mi?


Cenksoy Çayönlü
Gönderiler: 17
Vendor
Konuyu başlatan
Yeni Üye
Katılım : 1 sene önce

 

Merhabalar dün farkettim ki reçine in yeni olmasına rağmen tds değerinin 5 olduğunu her su değiştiğinde kabarcık ve yeşil yosun çoğalıyordu tds den şüpelensem de yeni olduğu için ölçmedim ama dün yaptığım ölçümde 5 çıktı bu durumda 0 a düşürdüm ancak şu an ne yapmalıyım suyumu daha sık mı değişmeli yoksa değişim miktarını mı artırmalı yani 50 değil de 100 mu yoksa 3 günde bir mi değişmeliyim teşekkürler bu arada tank 1300 lt

Cevap
1 Yanıt
1 Cevap
Tufan Çolakoğlu
Ücretsiz Üye
Katılım : 2 sene önce

Seçkin Üye
Gönderiler: 26

@cenksoy merhaba,

Arıtma cihazlarında asıl yükü Membran filtre üstlenir. Yeni bir artıma cihazı aldığınızda (Musluk suyunuza bağlı olarak) 0 TDS değerini ortalama 200-300 Litre alırsınız. Ardından TDS yükselmeye başlar. Bu durumda reçine değişimi TDS değerini yine sıfıra düşürür. Ancak bu işlem de ortlama 3000-5000 Litre sonra son bulur ve Membran artık görevini yerine getiremediği için reçine değişimi TDS değerini düşüremeyeceği için Membran filtrenin değişmesi gerekir.

0-5 arasındaki TDS değeri bir çok akvarist tarafından kabul edilebilir bir değerdir. Çok daha hassas türler besleyen akvaristler (Acropora) veya işi sağlama almak isteyenler 1 TDS değerini gördüklerinde reçine yeterli gelmiyorsa Membranı da değiştirirler.

Akvaryumunuzdaki yosun sorunu veya siyanobakteri sorununa (kabarcık) TDS değerinizin 5 olması pek etki etmez. Fosfat testi, varsa silikat testi yaparak değerlerinizi kontrol edin. Daha fazla bilgi içn aşağıdaki makaleye bir göz atın.

TDS Değeri Nedir? TDS Ölçer Nasıl Kullanılır?

UYARI: Musluktan gelen su çok kirliyse arıtma cihazı buna yeterli gelmeyebilir ve ön işlem gerekebilir. Ayrıca arıtma kullanılırken akan ilk suyun TDS değeri yüksektir. Bu yüzden ilk 5-10 dakika su boşa akıtılır TDS değeri ölçülür ve ondan sonra Akvaryum için kullanılır.

Umarız bu sorununuzu gidermede size yardımcı olur. Gelecekte başka sorularınız olması durumunda lütfen sormaktan çekinmeyin.

N Akvaryum® Ekibi

Cevap

Göz Atabileceğiniz Diğer Forumlar...

error: Üzgünüz ama bunu yapamazsınız :(

Web sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Gizlilik ayarlarınızı değiştirmek için Tıklayın!

N Akvaryum®'a Görüşlerini Bildir