Akvaryum Forum

Tuzlu Su Akvaryumu Forumları...

Tuzlu su akvaryumları hakkında bir çok soruya cevap bulabileceğiniz, en doğru bilgiyi alabileceğiniz ve  bilmediklerinizi öğrenebileceğiniz Tuzlu Su Akvaryumu Forumları…

Notifications
Clear all

Sert Mercanlarda (SPS) Renk Koyulaşması

2 Posts
2 Users
1 Likes
117 Views
Seyit Ahmet YETER
Posts: 9
Konuyu başlatan
(@careful55)
Member
Joined: 2 years ago

İyi günler, sps mercanlar da gövde renklerinde siyahlaşma olmaya başladı, lps lerde sıkıntı yok, zaten 2 adet aynı tür sps var, temsili resim yükledim, resimde yeşil olarak görülen gövde rengi koyulaştı siyahlaştı, polipler aynı renk ve sağlıkla duruyor, haftalık veya 15 günde bir 20 lt su değişimi yapıyorum akvaryum 200 lt, tank da sadece fraglar mevcut büyük mercan mevcut değildir.

Reply
Topic Tags
1 Reply
Tufan Çolakoğlu
Posts: 33
(@tufan)
Member
Joined: 2 years ago

Merhaba,

Mercanlarda renk değişiminin birden fazla nedeni olabilir. Bunlardan en bilinen iki neden, ışık ve besindir.

Sert mercanlar (SPS) bünyelerindeki Zooxanthalae'lerle simbiyotik bir ilişki içindedir. Buda Zooxanthale'lerin yoğunluğuna bağlı olarak mercan gövdesinin altın sarısından koyu kahve tonlarına doğru bir renge sahip olmasını sağlar. Zooxanthalae yoğunluğunu da iki ana kriter belirler, Işık ve besin. Kısaca çok fazla besin veya yetersiz ışık sert mercanların renklerinin koyulaşması için iyi bir nedendir.

Hepsine ek olarak sert mercanlar yeni bir akvaryuma geçtiklerinde de renklerinde değişimler gözlenebilir ve eski formlarına gelmesi, su şartları ve adınlatmaya bağlı olarak uzun süreler alabilir veya eski formuna hiç dönemeyebilir. Bu yüzden akvaryumu yen bir mercan eklerken ışıkların %50 kısılması ve bir kaç güne yayarak yeniden eski younluğuna getirilmesi tavsiye edilir.

Gönderdiğiniz görseldeki örnek ''Forest Fire Digiata'' da Aktinic veya UV altında çekildiğinden pekte gerçeği yansıtmadığını ve özünde tam olarak bu renklere sahip olmadıklarını ama yine de görseldeki gibi görebilmek için yine Actinic veya UV kullanmanız gerektiğini de eklemek isterim. 

Faydalı olabileceğini düşündüğüm bazı bağlantıları ekliyorum.

Mercan Renklerinde Işık Faktörü

Sert Mercanlar (SPS) İçin Beslenme Klavuzu

Tuzlu Su Akvaryumu İçin İdeal Su Şartları

Bunun sorununuzu çözüp çözmediğini bize bildirin. Gelecekte başka sorularınız olması durumunda yeni bir başlık açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Reply

Elinizi Cebinize Atmadan
Alışveriş Yapın!

N Akvaryum üyeleri puanlarıyla alışveriş yapmanın keyfini çıkarıyor. Siz de şimdi üyeliğinizi başlatın, içeriklere yorum yapın, ürünlere tavsiyeler verin puanları toplayın! Topladığınız puanlarla alışverişin keyfni çıkarın!

Liderlik Yarışı

Web sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret ederek gizlilik ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

N Akvaryum®'a Görüşlerini Bildir