Tuzlu Su Akvaryumu İçin İdeal Su Değerleri

Tuzlu Su Akvaryumu İçin İdeal Su Değerleri

Tuzlu su akvaryumu ideal su değerleri karmaşık bir konudur ama bir o kadar da ana hatlarıyla tuzlu su akvaryumu su değerlerinin bilinmesi gerekir.

İçindekiler

Tuzlu su akvaryumu ideal su değerleri, yani su kimyası karmaşık bir konudur ama bir o kadar da ana hatlarıyla bilinmesi gerekir.

Akvaryumunuzdaki her faktörü yönetir ve içinde yaşayan canlıların sağlığı için önemlidir. FOWLR (Sadece Canlı Kayalar ve Balık) gibi mercan olmayan tuzlu su akvaryumları daha geniş değer aralıklarını tolere edebilir. Akvaryumlarda yaygın olarak beslenen mercan ve omurgasızlar içinse aynı şeyi söyleyemeyiz.

Akılda tutulması gereken birçok su parametresi olsa da, tuzlu su akvaryumlarında en önemli olanlara değindik ve referans olması için, dünya çapında tropik mercan resifleri üzerinde ölçülen ortalama su koşullarını ve akvaryumlarımızda olması gereken önerilen seviyeler hakkında bir tablo oluşturduk.

ParametreResif AkvaryumuFOWLR AkvaryumuMercan Resifleri
Tuzluluk1.023 – 1.0251.020 – 1.0251,025
Sıcaklık22.2 – 25.5 ° C22.2 – 25.5° C27.7 ° C
pH8.1 – 8.48.1 – 8.48,0 – 8.5
Alkaliklik (KH)8 – 12 dKH8 – 12 dKH6 – 8 dKH
Amonyak (NH3)SaptanamayanSaptanamayanSıfıra Yakın
Nitrit (NO2)SaptanamayanSaptanamayanSıfıra Yakın
Nitrat -Nitrojen (NO3)<1.0 ppm<30 ppm0,25 ppm
Fosfat (PO4)<0,2 ppm<1.0 ppm0,13 ppm
Kalsiyum350 – 450 ppm350 – 450 ppm380 – 420 ppm
Magnezyum1250 – 1350 ppm1150 – 1350 ppm1300 ppm
İyot0,06 – 0,10 ppm0,04 – 0,10 ppm0,06 ppm
Stronsiyum8 – 14 ppm4 – 10 ppm8 – 10 ppm

pH Değeri

PH seviyelerindeki dalgalanmalar, akvaryumunuzdaki balıkların sağlığını önemli ölçüde etkileyebilir. Üstelik mercan ağırlıklı bir akvaryumunuz varsa, o zaman sakinleriniz sabit bir pH seviyesine daha fazla ihtiyaç duyacaktır. Basitçe söylemek gerekirse, pH, bir çözeltideki alkalinitenin asitliğinin bir ölçümüdür. Daha detaylı bilgi için tuzlu su akvaryumlarında pH değeri makalemize bir göz atabilirsiniz.

Alkalinite (Alk) Değeri

Akvaryum sakinleri pH seviyelerinde dalgalanmalara neden olan asitler üretirler. Alkalite, karbonatlar formunda, pH seviyelerinin sabit kalmasını sağlar. Karbonatlar da mercan iskeleti büyümesi için önemlidir.

Kalsiyum (Ca) Değeri

Tuzlu su akvaryumu sahipleri için, kalsiyum ve alkalinite arasındaki dengeyi anlamak ve muhafaza etmek, su kimyasının en zorlu kısmı olabilir. Eğer çok fazla kalsiyum takviyesi kullanırsanız, kalsiyum karbonatın çökelmesi sonucu alkalinite değerini düşürürsünüz. Tersine, çok fazla bir alkalinite takviyesi yapmakta, kalsiyumun azalmasına neden olabilir.

Tuzlu Su Akvaryumu İdeal Su Değerleri

Magnezyum (Mg) Değeri

Magnezyum, sodyum ve klorürün arkasındaki tuzlu suda en fazla bulunan üçüncü iyondur. Magnezyum birçok biyolojik fonksiyona, özellikle de aragonitin önemli bir bileşeni olduğu için iskelet büyümesine yardımcı olur.

Tuzluluk Değeri

Tuzluluk, suda çözünmüş tuzların (iyonların) ölçüsüdür. Tuzlu su akvaryumlarında 35 ppm’lik bir tuzluluğa sahip olunması gerektiği kabul edilir. Doğru tuzluluk oranı elde etmek için refraktometre almanız gereken ilk ekipmandır.

Amonyak (NH3) Değeri

Amonyak zehirlidir ve bu, akvaryumunuzda amonyak seviyesinin sıfır ppm’de kalması gerektiği anlamına gelir.

Nitrat (No3) Değeri

Yüksek seviyelerde nitrat, alg problemlerine sebep olur,  ayrıca mercan ve balıklarınızın sağlığında tehdit eder. Sonuç olarak, nitrat seviyelerini mümkün olduğunca düşük tutmak önemlidir. Daha detaylı bilgi ve Nitrat değerinizi kontrol altında tutmakta zorlanıyorsanız Tuzlu Su Akvaryumlarında Nitrat Değeri Nasıl Düşürülür? makalemiz tam size göre!

Fosfat (Po4) Değeri

Fosfat kontrolü akvaryumunuzda son derece önemlidir. Mercan gelişiminden farklı olarak azlası istenmeyen yosun türlerine davet çıkarır ve bunlardan kurtulmanız uzun mesailere ve ellerinizi kirletmenize neden olur. İstenmeyen yosunlarla mücadelenizde ve Fosfat değerinizi kontrol altında tutmakta size yol gösterebilecek Tuzlu Su Akvaryumlarında Fosfat Değeri makalemizi inceleyebilirsiniz.

Sıcaklık Değeri

Farklı tür tuzlu su canlıları, dünyanın farklı yerlerinden akvaryumunuza geldiği için, doğru sıcaklığın ne olduğunu kesin olarak söylemek zordur. Tuzlu su akvaryumları için 22.2 ° ila 25.5 ° C arası tutmanız akıllıca olacaktır.

Deniz Akvaryumu İdeal Su Değerleri

Test kitleriniz tuzlu su akvaryumu ideal su değerlerini korumanızda en büyük destekçinizdir. bilinçli her akvarist düzenli aralıklara test yapar ve akvaryum suyu hakkında notlar alır. Bu gelecekte yaşayacağınız sorunlarda geçmişe dönüp neyi değiştirdiğinizi ve bu soruna neyin neden olduğunu anlamanız için en basit yoldur.

Tuzlu su akvaryumu ideal su değerlerini korumak gerçek bir sabır, titizlik ve sorumluluk gerektirir. Üşendiğiniz için yapmadığınız su değişimi, bittiği halde almadığınız katkılarınız ya da testlerinizi aksatmanız ve akvaryumunuzda değişikler yapmanız su şartlarınızın çok hızlı bir şekilde değişmesine, bozulmasına, hatta geri dönüşü olmayan ciddi sorunlara ve ölümlere yol açabilir.

Tuzlu su akvaryumlarında dikkat etmeniz gereken en önemli şey her şeyin stabil halde kalmasıdır. Okyanuslarda değişimler çok uzun zaman aralıklarında yaşanır ve canlılar bu değişimlere kolay adapte olabilir. Esaret altında ve kısıtlı hacimlerde bu değişimler canlılar için çok hızlı denebilecek hızlarda gerçekleşir ve onları strese sokarak ölümlerine yol açabilir.

İdeal su değerleri hakkında daha derinlemesine bir yazı içi açık ansiklopedi Wikipedia ya da bir göz atabilirsiniz.

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir