Tuzlu Su Akvaryumu Kurulumu İçin En İyi Rehber

Muhtemelen birçoğumuz ‘’Kayıp Balık Nemo’’ ile tuzlu su dünyasını keşfe başladık. Elbet de bir animasyon filmi bizi bu yola sürüklemiyor, ama bilinçaltımızda bir şeyleri tetiklediği de inkâr edilemez. Doğal ortamlarında ya da insan eliyle oluşturulmuş küçük habitatlarda bu canlıları kendi gözlerimizle gördüğümüzde de bilinçaltımızda ki o kayıp balık açığa çıkıyor ve ‘’neden olmasın?’’ diye düşündürtüyor bizlere. Tuzlu su akvaryumu kurulumu rehberi kapıları nereden açılıyor ?

Denizlerde yer alan birçok canlı türünü evimize ya da ofisimize taşımak, o muazzam renklerdeki canlıları görebilmek ve oluşturduğumuz küçük habitatlarda hayatın gelişmesini ve büyümesini gözlemlemek tarifi zor bir keyif. Tuzlu su akvaryumu kurulumu  hazırladığımız bu başlangıç rehberi bu konuda size yardımcı olabilir.

Tuzlu Su Akvaryumu Dünyasına Giriş

Tuzlu su akvaryumları çok fazla ilgi, emek ve sabır gerektirir. Özellikle sabır kesinlikle sahip olmanız gereken bir erdem. Sabırsızlığınız ya da edindiğiniz hatalı bilgiler, daha fazla para harcamanıza ve canlı kayıplarına neden olacaktır.

Tuzlu su akvaryumu dünyasına belli bir araştırma ve belli bir sıralamayı takip ederek başlamanız ileride yaşayabileceğiniz sorunları önceden görmenize ve önlem almanıza, ayrıca bütçenizin arzuladığınız görseli size verip veremeyeceğine karar vermenizde yardımcı olur. İşte bizde tam olarak bu nokta sizin için burdayız!

Tuzlu Su Akvaryumu Kurulumu Bölüm 1: Planlama

Tuzlu su akvaryumu kurmak için önce bir plana ihtiyacınız var. Bu basitçe Akvaryumu nerede kurmak istediğiniz noktada başlıyor. Eviniz iş yeriniz yada bir arkadaşınızın evi. Yer her neresi olursa olsun bunun için hazırlık yapmanız varsa diğer ev sakinlerini konu hakkında bilgilendirmeniz gerekir.

Akvaryumlar küçük yada büyük olsun daha sonradan taşınmaları zor bir konudur.

Tuzlu Su Akvaryumu Kurulumu Bölüm 2: Canlı Seçimi

Tuzlu su akvaryumu istiyorsanız beslemek istediğiniz canlıların bir listesini yapmak ve bu canlıların temel ihtiyaçlarını öğrenmek ilk atılacak adımlardan biridir. Sesinizi duyar gibiyiz ‘’2 palyaço balığı ve bir anemon istiyorum sadece’’. Muhtemelen hepimiz böyle başladık, ama bir kez başladığınızda ve su altı dünyasına girdiğinizde, keşfedecekleriniz muhtemelen daha fazlasını istemenize neden olacaktır.

Yapacağınız canlı seçimleri aynı zaman da ihtiyaç duyacağınız ekipmanlar için de bir referans olacaktır. Bu seçimlerin planlama sırasında belirlediğiniz alanı da belirler. İstediğiniz her canlıya bakamazsınız. Tuzlu su akvaryumu canlılarının birbirleriyle olan uyumunu bilmeniz gerekir.

Tuzlu Su Akvaryumu Kurulumu Bölüm 3: Ekipman Seçimi

Canlı seçimi ardından nasıl bir akvaryum hacmine ihtiyaç duyduğunuz ve bu akvaryumda kullanmanız gereken ekipmanlarda hemen hemen netleşmiş olur. Size tavsiyemiz ihtiyacınız olan her şeyi bir yerlere yazmanız. Birçok e-ticaret sitesinde alternatif donanımları bulabilir, fiyat karşılaştırmaları yapabilir ve hayalinizdeki akvaryumun size neye mal olacağını görebilirsiniz. Dilerseniz bu maceraya başlamadan tuzlu su akvaryumu maliyetlerine de bir göz atabilir ardından Ekipman seçimini nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

tuzlu su akvaryumu kurulumu için en iyi rehber

Tuzlu Su Akvaryumu Kurulumu Bölüm 4: Akvaryumun Hazırlanması

En heyecanlı kısım sanırım burası. Ekipmanlarınızı aldınız ve artık suyu doldurmaya başladınız. Bu noktada yapacağınız her adım gelecekteki sorunların başlangıcı yada sorunsuz bir resif yaşamının habercisi olacaktır.

Tuzlu su akvaryumu kurulum aşaması belli bir sırayı takip etmeniz, doğru zamanda doğru ekipmanları devreye almanız ve sabırlı olmanız gereken aşamalardan biridir. Şayet her şeyin eksiksiz olduğunu düşünmüyorsanız kurulumu daha sonra yapmanızı tavsiye ederiz.

Tuzlu Su Akvaryumu Kurulumu Bölüm 5: Döngü Süreci

Tuzlu su akvaryumu kurulumu aşamasında işlerin pisleşmeye başladığı nokta tam olarak burası! akvaryumunuzda yaşam başlıyor ama tam olarak görmek istediğiniz şekilde değil. Kahverengi istemediğiniz yosunlar kirli camlar hatta kötü kokular. İşte sabretmeniz gereken bir zaman daha.

Döngü süreci her tuzlu su akvaryumu için yaşanması gereken ve yaşanan bir süreçtir. Kimileri sönük geçsede kimileri çok şaşalı bir döngü süreci atlatabilir. Önce döngü sürecini anlamakla başlamalısınız.

Tuzlu Su Akvaryumlarında Döngü Süreci Nedir?

Tuzlu Su Akvaryumu Kurulumu Bölüm 5: Temizlik Ekibi

Artık akvaryumunuz tuzlu su canlıları için hazır. Önceliğiniz akvaryumunuzun alt yapısını oluşturmak. Bu ileride size .çok daha seyri güzel bir akvaryumu garanti eder. Bu adımı atlamanız akvaryumunuzun görselinide bozmanıza neden olur.

İstenmeyen canlılar, camlarınızı kaplayan yosun tabakaları, İstenmeyen değerlerin artması gibi konuları bir çoğundan temizlik ekibi sorumludur.

tuzlu su akvaryumu kurulumu

Tuzlu Su Akvaryumu Kurulumu Bölüm 6: İlk Canlıların Eklenmesi

Artık hazırsınız ve yerel mağazaları gezerek istediğiniz canlıları almak için muazzam bir heyecan yaşıyorsunuz. Tavsiyemiz daha sakin olmanız ve kesinlikle acele etmemeniz. Daha önce gezmediyseniz yerel mağazalarda görecekleriniz şimdiye kadar yaptığınız bütün hazırlık, planlama ve masraflarınızı sizin baştan gözden geçirmenize neden olabilir. Tavsiyemiz plana sadık kalmanız olacak.

Canlıların eklenemsi önemli bir konudur. Unutmayın dünyanın diğer ucundan size ulaşana kadar çok fazla efor sarfettiler ve pekte iyi durumda değiller. Birlikte akvaryuma balık omurgasız nasıl eklenir bir göz atalım.

Bu içeriği beğendiniz mi?

Gönderiliyor
Ziyaretçi Puanı
5 (1 Oy)

Tuzlu su akvaryumu kurulumu hakkında sorularınız ya da eklemek istedikleriniz varsa, N Akvaryum Forum‘larını kullanabilirsiniz.

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Gizlilik Politikası
+