Tuzlu Su Akvaryumu Kurulumu 2020

Muhtemelen birçoğumuz ‘’Kayıp Balık Nemo’’ ile tuzlu su dünyasını keşfe başladık. Elbet de bir animasyon filmi bizi bu yola sürüklemiyor, ama bilinçaltımızda bir şeyleri tetiklediği de inkâr edilemez. Doğal ortamlarında ya da insan eliyle oluşturulmuş küçük habitatlarda bu canlıları kendi gözlerimizle gördüğümüzde de bilinçaltımızda ki o kayıp balık açığa çıkıyor ve ‘’neden olmasın?’’ diye düşündürtüyor bizlere. Tuzlu su akvaryumu kurulumu kapıları nereden açılıyor ?

Denizlerde ve okyanuslarda yer alan birçok canlı türünü evimize ya da ofisimize taşımak, o muazzam renklerdeki canlıları görebilmek ve oluşturduğumuz küçük habitatlarda hayatın gelişmesini ve büyümesini gözlemlemek tarifi zor bir keyif. Tuzlu su akvaryumu kurulumu  için hazırladığımız ve Dünya’nın önde gelen bilgi kaynağı Wikipedia‘nın da önerdiği başlangıç rehberimiz bu konuda size yardımcı olabilir.

Tuzlu Su Akvaryumu Kurulumu’na Giriş

Tuzlu su akvaryumları çok fazla ilgi, emek ve sabır gerektirir. Özellikle sabır kesinlikle sahip olmanız gereken bir erdem. Sabırsızlığınız ya da edindiğiniz hatalı bilgiler, daha fazla para harcamanıza ve canlı kayıplarına neden olacaktır.

Tuzlu su akvaryumu dünyasına belli bir araştırma ve belli bir sıralamayı takip ederek başlamanız ileride yaşayabileceğiniz sorunları önceden görmenize ve önlem almanıza, ayrıca bütçenizin arzuladığınız görseli size verip veremeyeceğine karar vermenizde yardımcı olur. İşte bizde tam olarak bu nokta sizin için burdayız!

Tuzlu su akvaryumu kurulumu ve hobisi ucuz değildir. İstediğiniz canlılar için optimum su şartlarını sağlamak bir çok ekipman, biraz kimya biraz biyoloji bilgisi, bolca sabı ve bütçenize bağlıdır.

Tuzlu Su Akvaryumu Maliyeti Nedir?

1. Bölüm Planlama

Tuzlu su akvaryumu kurmak için önce bir plana ihtiyacınız var. Bu basitçe Akvaryumu nerede kurmak istediğiniz noktada başlıyor. Eviniz iş yeriniz yada bir arkadaşınızın evi. Yer her neresi olursa olsun bunun için hazırlık yapmanız varsa diğer ev sakinlerini konu hakkında bilgilendirmeniz gerekir.

Tuzlu Su akvaryumları küçük yada büyük olsun daha sonradan taşınmaları zor bir konudur.

Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Hepimizin bir tuzlu su akvaryumu kurulumu için hayalimizde belirlediğimiz bazı canlılar var. Ancak canlı seçiminde akvaryum hacminiz önemli bir kriter. Kısaca canlı seçimi yapmadan önce akvaryum hacmini belirlemeniz ve arından buna uygun canlıları seçmeniz en doğru karardır. Bunun hayalinizdeki canlılardan vazgeçmek zorunda kalabileceğiniz anlamına geldiğini unutmayın.

2. Bölüm Canlı Seçimi

Tuzlu su akvaryumu kurmak istiyorsanız beslemek istediğiniz canlıların bir listesini yapmak ve bu canlıların temel ihtiyaçlarını öğrenmek ilk atılacak adımlardan biridir. Sesinizi duyar gibiyiz ‘’2 palyaço balığı ve bir anemon istiyorum sadece’’. Muhtemelen hepimiz böyle başladık, ama bir kez başladığınızda ve su altı dünyasına girdiğinizde, keşfedecekleriniz muhtemelen daha fazlasını istemenize neden olacaktır.

Tuzlu Su Akvaryumu İçin Canlı Kaya Seçimi

Yapacağınız canlı seçimleri aynı zaman da ihtiyaç duyacağınız ekipmanlar için de bir referans olacaktır. Bu seçimlerin planlama sırasında belirlediğiniz alanı da belirler. İstediğiniz her canlıya bakamazsınız. Bunun için tuzlu su akvaryumu canlılarının birbirleriyle olan uyumunu bilmeniz gerekir.

Tuzlu Su Akvaryumu Balıklarının Seçimi

3. Bölüm Ekipman Seçimi

Canlı seçimi ardından nasıl bir akvaryum hacmine ihtiyaç duyduğunuz ve bu akvaryumda kullanmanız gereken ekipmanlarda hemen hemen netleşmiş olur. Size tavsiyemiz ihtiyacınız olan her şeyi bir yerlere yazmanız. Birçok e-ticaret sitesinde alternatif donanımları bulabilir, fiyat karşılaştırmaları yapabilir ve hayalinizdeki akvaryumun size neye mal olacağını görebilirsiniz.

Tuzlu Su Akvaryumu İçin Ekipman Seçimi

tuzlu su akvaryumu kurulumu için en iyi rehber

4. Bölüm Akvaryumun Hazırlanması

En heyecanlı kısım sanırım burası. Ekipmanlarınızı aldınız ve artık suyu doldurmaya başladınız. Bu noktada yapacağınız her adım gelecekteki sorunların başlangıcı yada sorunsuz bir resif yaşamının habercisi olacaktır. Şimdi ihtiyaçlarınıza göre bir tuz seçimi yapmış olmalısınız ve suyunuzu hazırlayabilirsiniz.

Tuzlu Su Akvaryumu İçin Suyun Hazırlanması

Tuzlu su akvaryumu kurulum aşaması belli bir sırayı takip etmeniz, doğru zamanda doğru ekipmanları devreye almanız ve sabırlı olmanız gereken aşamalardan biridir. Şayet her şeyin eksiksiz olduğunu düşünmüyorsanız kurulumu daha sonra yapmanızı tavsiye ederiz.

5. Bölüm Döngü Süreci

Tuzlu su akvaryumu kurulumu aşamasında işlerin pisleşmeye başladığı nokta tam olarak burası! akvaryumunuzda yaşam başlıyor ama tam olarak görmek istediğiniz şekilde değil. Kahverengi istemediğiniz yosunlar kirli camlar hatta kötü kokular. İşte sabretmeniz gereken bir zaman daha.

Tuzlu Su Akvaryumlarında Döngü Sürecini Anlamak

Döngü süreci her tuzlu su akvaryumu kurulumu için yaşanması gereken ve yaşanan bir süreçtir. Kimileri sönük geçsede kimileri çok şaşalı bir döngü süreci atlatabilir. Önce döngü sürecini anlamakla başlamalısınız. Ardından süreci nasıl başlatacağınızı öğrenmelisiniz.

Tuzlu Su Akvaryumları için Döngüyü(Cycle) Başlatmak

Tuzlu su akvaryumu kurulumu bazı biyoloji ve kimya bilgisi de gerektirir. Göz bebekleriniz mi büyüdü? Endişe etmeyin sandığınız gibi ileri seviye konular değil bunlar. Tuzlu suyun hazırlanması ardından bilmeniz gereken bazı su değerleri vardır ve bunlar için hazırlanmış sonuçları çok kolay öğrenebileceğiniz test kitleri. Bu test kitleri tuzlu su maceranızın boyunca size eşlik eder ve sizi büyük sorunlardan korur.

Hangi Test Kitlerinizi Kullanmalıyım?

6. Bölüm Temizlik Ekibi

Artık akvaryumunuz tuzlu su canlıları için hazır. Önceliğiniz akvaryumunuzun alt yapısını oluşturmak. Bu ileride size .çok daha seyri güzel bir akvaryumu garanti eder. Bu adımı atlamanız akvaryumunuzun görselinide bozmanıza neden olur.

Tuzlu Su Akvaryumları İçin Temizlik Ekibi (CUC)

İstenmeyen canlılar, camlarınızı kaplayan yosun tabakaları, İstenmeyen değerlerin artması gibi konuları bir çoğundan temizlik ekibi sorumludur.

tuzlu su akvaryumu kurulumu

7. Bölüm İlk Canlıların Eklenmesi

Tuzlu su akvaryumu kurulumunu tamamladınız ve yerel mağazaları gezerek istediğiniz canlıları almak için muazzam bir heyecan yaşıyorsunuz. Tavsiyemiz daha sakin olmanız ve kesinlikle acele etmemeniz. Daha önce gezmediyseniz yerel mağazalarda görecekleriniz şimdiye kadar yaptığınız bütün hazırlık, planlama ve masraflarınızı sizin baştan gözden geçirmenize neden olabilir. Tavsiyemiz plana sadık kalmanız olacak.

Tuzlu Su Akvaryumuna Balık/Omurgasız Eklemek

Unutmayın bu canlılar dünyanın diğer ucundan size ulaşana kadar çok fazla efor sarfettiler ve pekte iyi durumda değiller. Onları hayatı artık sizin elinizde.

Eklemek, paylaşmak veya sormak istediklerin varsa aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsin

[/signinlocker]

Bu İçeriği Beğendin Mi?

Sende bir şeyler yaz...

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Gizlilik Politikası
+