Tuzlu Su Akvaryumu Balık Seçimi

Tuzlu su akvaryumu balık seçimi önemli bir konudur. Denizlerde bir çok canlı bir arada yaşayabilirken kısıtlanmış alanlarda bu neredeyse imkansızdır. Buna ek olarak canlıların ihtiyaçları farklılık göstereceği için donanım seçiminizde de büyük rol oynarlar.

Doğru Balık Seçimi Neden Önemli?

Sadece tuzlu su balıkları bakmak istediğiniz bir akvaryumda pahalı bir aydınlatmaya ihtiyaç duymazsınız. Ya da yumuşak (LPS) mercanlarınız için yüksek kapasiteli bir dalga motoruna para harcayıp sonra daha farklı bir alternatif için yeniden harcama yapmak istemezsiniz.

Önceliğiniz arzuladığınız canlıların temel ihtiyaçlarını bilmek ve diğer canlılarla olan uyumlarını öğrenmek olmalıdır. Kurtla kuzu’nun aynı kafeste beslenemeyeceğini hepimiz biliriz.

Hatalı Balık Seçimi Yaparsam Ne Olur?

Balıkların çoğu ısı değişimi, tuzluluk değişimi, ışık değişimi ya da su değerlerindeki dalgalanmalara karşı, mercanlara oranla daha dirençlidir. Bir çok balık türü bir arada yaşayabilirken asla yan yana olmaması gereken türlerde vardır. Örneğin bir Arslan balığı (Lion Fish) ağzına sığabilecek kendinden küçük diğer balıkları harika bir ziyafete dönüştürecektir. Ya da bir Trigger binlerce lira ödediğiniz sert mercanlarınızı sabah kahvaltısındaki cornflakes olarak görebilir.

Bu içeriği beğendiniz mi?

Gönderiliyor
Ziyaretçi Puanı
0 (0 Oy)

Tuzlu su akvaryumu balık seçimi hakkında sorularınız ya da eklemek istedikleriniz varsa, N Akvaryum Forum‘larını kullanabilirsiniz.

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Gizlilik Politikası
+