N Akvaryum Yardım Merkezi ve Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S)

Satıcı Bilgi Merkezi

N Akvaryum da kendi mağazanızı açmak için N Akvaryum Pazaryeri Satıcı Formu‘nu doldurmanız yeterlidir. İnceleme ardından genellikle 24 saat içinde hesabınız aktifleştirilir ve tarafınıza SMS veya E-posta yoluyla bilgi verilir.

N Akvaryum Pazaryeri üyeliği tamamen ücretsizdir. Sadece satış yaptığınızda satış tutarınızdan %5 hizmet bedeli kesilerek kalan tutarın tamamı başka bir kesinti olmadan hesabınıza aktarılır.

Hizmet bedeli oranlarımız her bir kategori için; vergiler ve ödeme ağ geçidi hizmet bedeli dahil olarak %5 dir. Bu 1000TL değerinde bir ürünün satışını yaptığınızda, hizmet bedeli ve vergiler kesildikten sonra hesabınıza 950TL aktarılacağı anlamına gelir.

Pazartesi (00:00) ila Pazar (23:59) arasındaki onaylanmış satışlar 2 gün blokeli olarak bir sonraki Çarşamba günü hesabınıza aktarılır.

Ürün girişi yaparken ikinci el ürünlerde isteğe bağlı, sıfır ürünlerde ise vergiler dahil olarak fiyat verilmelidir. yapılmalıdır.

Ürün görselleri en fazla 1000x1000px ebatlarında olmalıdır. Boyutu ise 100kb dır. Görsellerinizi ücretsiz olarak hızlıca Pixlr sitesinden optimize ederek mağazanıza ekleyebilirsiniz.

Her ayın ilk haftası, bir önceki ay hesabınıza yatan onaylanmış satışların hizmet faturası e-fatura olarak kesilerek e-posta adresinize gönderilecektir.

Avatarınızı yüklemek için Gravatar web sitesinde bir hesap açmanız ve burada avatarınızı tanımlamanız yeterli. Ardından N Akvaryum genelinde, yorumlarınızda forum başlıklarınızda ve profil sayfanızda bu avatar görüntülecektir..

Dilediğiniz zaman ürünleriniz için indirimler tanımlayabilir, kupon kodları oluşturabilir ve hatta özel müşterileriniz için ayrılacıklı fiyatlar belirleyebilirsiniz.

Bir satış yaptığınızda, sipariş durumu “Hazırlanıyor” statüsüne geçer ve sizden ürünün kargoya verilmesini bekler. Ürünü kargoya verdiğinizde, sisteme girişini yaparak (kargo firması, kargo takip no vb.) sipariş durumunu “Kargoya Verildi” olarak güncellenir. Bu notada alıcının hesabında “Siparişi Onayla” düğmesi belirir ve 14 gün süre tanımlanarak 14 gün içinde onaylaması beklenir. 14 içinde onaylamazsa veya kargo gecikmesi yaşanmazsa sistem siparişi otomatik olarak onaylar ve sipariş durumu “Tamamlandı” olarak güncellenir.

Bir ürünün girişini hatalı yaptığınızı düşünüyorsanız, ürünün satışını aypmak için artık tedarik edemiyorsanız veya herhangi bir nedenle bir ürünü silmek istiyorsanız; ürün bilgisi ile birlikte bize bir talepte bulunmanız yeterlidir. 

Satışını yaptığınız ürünler için “Sepete Ekle” düğmesi varsayılan olarak kaldırılır. Görüntüleyebilmek için hesabınızdan çıkış yaparak ürün sayfasını inceleyebilirsiniz.

Yorum alanı varsayılan olarak satışını yaptığınız ürünler için kapalıdır. yorum alanını görüntülemek için hesabınızdan çıkış yaparak ürün sayfasını inceleyebilirsiniz.

Whatsapp dümesini eklemek için iletişim sayfamızdan veya iletişim@nakvaryum.com adresine e-posta göndererek talepte bulunmanız yeterlidir.

Müşteri Bilgi Merkezi

Üyeliğinizi başlatmak için menü de bulunan Giriş/Kayıt bağlantısını tıklayarak, açılan sayfa da “Üye Ol” kısımından sadece e-posta adresinizi girerek “Üye Ol” düğmesine tıklamanız yeterli. Sistem kayıt için kullandığınız e-posta adresinize giriş bilgilerinizi otomatik olarak iletir. Giriş yaptıktan sonra yeni parolanızı belirlemeyi unutmayın.

Öncelikle doğru e-posta adresini girdiğinizden emin olun ve önemsiz e-posta kutunuzu kontrol edin. Bir çok mobil cihaz önemsiz e-posta kutusunu göstermeyebilir. Bu yüzden bilgisayardan kontrol etmeye çalışın. Şayet üye kaydı bağlantısı önemsiz e-posta kutunuza düşmüşse “Bu e-posta önemsiz değildir” olarak işaretleyin ve gelen kutunuza taşıyın. Buna ek olarak, E-postaların sunucu yoğunluğumuza göre hemen iletilmeyebileceğini ve bunun biraz zaman alabileceğini unutmayın. Hala üye kaydı bağlantısını almadıysanız lütfen bizimle iletişeme geçin ve destek talebinde bulunun. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Parolanızı hatırlamıyorsanız Hesabım sayfasından Parolamı Unuttum linkine tıklayabilir veya Kayıp Parola sayfasını ziyaret ederek, parola sıfırlama bağlantısı talep edebilirsiniz.

Öncelikle doğru e-posta adresini girdiğinizden emin olun ve önemsiz e-posta kutunuzu kontrol edin. Bir çok mobil cihaz önemsiz e-posta kutusunu göstermeyebilir. Bu yüzden bilgisayardan kontrol etmeye çalışın. Şayet parola sıfırlama bağlantısı önemsiz e-posta kutunuza düşmüşse “Bu e-posta önemsiz değildir” olarak işaretleyin ve gelen kutunuza taşıyın. Buna ek olarak, E-postaların sunucu yoğunluğumuza göre hemen iletilmeyebileceğini ve bunun biraz zaman alabileceğini unutmayın. Hala parola sıfırlama bağlantısını almadıysanız lütfen bizimle iletişeme geçin ve destek talebinde bulunun. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Avatarınızı yüklemek için Gravatar web sitesinde bir hesap açmanız ve burada avatarınızı tanımlamanız yeterli. Ardından N Akvaryum genelinde, yorumlarınızda forum başlıklarınızda ve profil sayfanızda bu avatar görüntülecektir..

WhatsApp desteği satıcının insiyatifindedir. Düğmeyi göremiyorsanız satıcı bu özelliği kullanmıyor demektir.

Sipariş Bilgi Merkezi

Ne yazık ki satın aldığınız siparişleriniz için mağazadan teslim seçeneğini bulunmamaktadır.  Ürünleriniz belirlediiniz adrese kargo yoluyla gönderilir.

Evet ödemelerinizi herhangi bir ülke kredi kartıyla dilediğiniz döviz kuru üzerinden yapabilirsiniz. Ancak taksit imkanı sadece Türkiye Cumhuriyeti bankaları için geçerlidir.

Ödemenizi doğrudan Havele veya EFT yöntemiyle yapamazsınız. Ancak hesabınıza bakiye yükleyebilir ve ödemenizi bakiyenizen yapabilirsiniz.

Bir ürün satın aldığınızda, sipariş durumu “Hazırlanıyor” statüsüne geçer ve ürünü satın aldığınız firmanın siparişinizi kargoya verilmesini bekler.

Ürün kargoya verdiğinizde, üye iş yeri sisteme girişini yapar (kargo firması, kargo takip no vb.) ve sipariş durumunu “Kargoya Verildi” olarak güncellenir.

Bu notada “Siparişlerim” sayfanızda “Siparişi Onayla” düğmesi belirir ve size onaylamanız için 14 gün süre tanımlanır. 14 gün içinde bir nedenle siparişinizi onaylamazsanız onaylamazsanız veya bilgi vermezeniz  sistem siparişi otomatik olarak onaylar ve sipariş durumu “Tamamlandı” olarak güncellenir

Aradığınızı bulamadıysanız veya daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen bizimle iletişime geçin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.