Fosfat Değerim Nede...
 

Fosfat Değerim Neden Çok Düşük?

3 Gönderiler
3 Üyeler
0 Reactions
135 Görüntüleme
Cenksoy Çayönlü
Gönderiler: 19
Customer
Konu başlatıcı
Katılım : 4 yıl önce

Merhaba benim 600 litrelik akvaryumumda fosfat ve nitrat sorunum var yani yüksek değer değil tam aksine 0 dıştan nitrat ve fosfat girişi yapmama rağmen PC yi kapalı tutmama rağmen 3 gün biraz yükselip 3. Gün sonunda tekrar 0 oluyor nedeni mercan yükünden kaynaklı olabilir mi

Cevap
Konu Etiketleri
2 Yanıt
Tufan Çolakoğlu
Gönderiler: 39
Yönetici
Katılım : 4 yıl önce

Merhaba,

Tuzlu su akvaryumlarında Nitrat ve Fosfat değerinini yükselmesinin bir çok nedeni olabilir. Ancak bu iki değeri sadece mercanlar ve istenmeyen yosunlar tüketir. Ayrıca Protein Skimmer bu değerlerin yükselmesine neden olan organik atıkların sistemden uzaklaştırması görevini üstlenmiştir.

Eğer çok fazla mercanınız, çok az balığınız ve iyi bir Protein Skimmerınız varsa bu değerleri sıfırlarsınız ve dengede tutmak için eksilen elementleri tamamlamanız gerekir.

Bir başka alternatifte akvaryumunuzun istenmeyen yosunlar tarafından istilası olabilir (Henüz kendini belli etmemiş olabilir). Eğer istenmeyen yosunlarınız varsa Nitrat ve Fosfatınızı onlarda tüketiyor olabilir.

Umarım bu bilgiler sorunuzu çözmede yardımcı olabilir. Gelecekte başka sorularınız olursa lütfen sormaktan çekinmeyin.

N Akvaryum Destek Ekibi

Cevap
Gönderiler: 1
Customer
Katılım : 3 yıl önce

Nitrat ve fosfat değerim benimde 0 gereğinden büyük protein süzücü kullanıyorum. Zaman zaman kapatmam rağmen yükselmiyor. 60x60x50  bir tankta  yüklü bir sps deneyimliyorum. Spslerimde zaman zaman açlıktan doku kaybı yaşıyorum.(canlıları besleme rağmen) Sanırım protein süzücü değiştirmenin vakti geldi. 

Cevap