Akvaryuma Kaç Balık...
 

Akvaryuma Kaç Balık Koyabileceğimi Nasıl Hesaplarım?

5 Gönderiler
3 Üyeler
0 Likes
40 Görüntüleme
Seyit Ahmet YETER
Gönderiler: 8
Customer
Konu başlatıcı
Katılım : 3 sene önce

İyi günler 75.55.50h ölçülerinde sump ile birlikte 250 lt civarı akvaryumum var,  2 adet palyaço, 1 adet goby, 1 adet s boy veya tiny mi öyle bir çeşit bluetang ,  3 veya 5 adet anthias almayı düşünüyorum, akvaryum litre balık hesabı makalesini okudum ama hesaplayamadım, bu ölçülerdeki akvaryuma bu kadar balık fazla mı gelir acaba.

Cevap
Konu Etiketleri
4 Yanıt
Tufan Çolakoğlu
Gönderiler: 39
Yönetici
Katılım : 4 sene önce

Merhaba,

Bu soru özünde bir çok başka soruyu doğurur ve bu soruya sizden başka bir akvaristin cevap vermesi gerçekçi olmadığı gibi yüksek ihtimalle hatalı olur. Bunun nedeni; cevabın netleşmesi için, canlı kaya seçiminiz, canlı kaya oranınız, Protein Süzücü seçiminiz, varsa diğer organik atık düzenleyicelerinizin nasıl çalıştığını bilmek, nasıl bir yemleme prosedürü izlediğiniz hatta mercan popülasyonunuz bile önemlidir.

Sorunuzu cevaplamak için en basit yol; balıklarınızı istisna bir durum olmadıkça (Örn. Sürü balıkları Anthias türleri) En fazla 1 veya 2 adet olarak iki haftalık periyotlarda eklemenizdir.

Bu süreç içinde düzenli Nitrat ve Fosfat testlerinizi yapın. Akvaryumunuzun organik atıklarından sorumlu biyolojik (Bakteriler,kayalar,kum) ve mekanik filtrasyon (protein skimmer) sistemi canlı yükünüz için yetersiz kaldığında Nitrat ve Fosfat değeriniz artışa geçer. Bu artık daha fazla balığın sisteme zarar vereceği anlamına gelir. Bu noktadan sonra daha fazla canlı eklemek isterseniz, organik atık filtrasyonunuzu iyileştirmeniz gerekir. Daha büyük bir Ps daga fazla canlı kaya veya kum gibi.

Buna ek olarak akvaryumda bulunan balıkların hemen hemen hepsi akvaryumun boyutuna göre büyür. Yani bu hacimde bir akvaryuma alacağınız küçük boy bir Tang türü doğadaki gerçek boyutlarına ulaşamaz.

Umarız bu sorunuzu çözmekte size yardımcı olur. Gelecekte başka sorularınız olması durumunda lütfen sormaktan çekinmeyin.

Daha fazla bilgi için Akvaryuma Kaç Balık Sığar içeriğine bir göz atabilirsiniz.

N Akvaryum Destek Ekibi

Cevap
Seyit Ahmet YETER
Gönderiler: 8
Customer
Konu başlatıcı
Katılım : 3 sene önce

ps curve 5 

20 kg kaya var

5-6 cm kalınlıkta kum var

33 tane conch var 

Cevap
Tufan Çolakoğlu
Gönderiler: 39
Yönetici
Katılım : 4 sene önce

Merhaba,

Conch sayınız bu hacim için çok fazla. Kayalarınız için Snail temin etmeniz faydalı olabilir. Fotoğraflardan kayalarınızın ne olduğu pek anlaşılmıyor. Carib Sea veya DIY olabilir mi?

Bu hacimde bahsettiğiniz canlılar için bir sorun yaşanmayabilir. Ancak Tang türü için iyi düşünmenizi tavsiye ederiz. Tang türleri yüzmek için geniş bir alana ihtiyaç duyar.

Nasıl bir karar alırsanız alın yemleme prosedürünüz ve ekleyeceğiniz mercanlar bu sonuçlara etki eder. Bu yüzden nihayi karar için düzenli Nitrat ve Fosfat testlerinizi yapmalısınız.

Umarız bu sorunuzu çömede size yardımcı olur. Gelecekte başka sorularınız olursa lütfen sormaktan çekinmeyin.

N Akvaryum Destek Ekibi

Cevap
Gönderiler: 1
Customer
Katılım : 3 sene önce

Merhaba,

Son akvaryumum 70x60x45H ebatlarındaydı. 10kg Fiji ve Tonga Branch karışık kaya ve Royal Exclusive Double Cone 180 Skimmer kullanıyordum. Bu hacimde 1 Tang türü, 5 Anthias türü, 1 Cüce Angel türü, 2 Goby türü, 2 Percula türü, 1 Fordi türü vardı. Nitrat değerim 0,5 Fosfat değerim okunamaz seviyelerdeydi. Bu ölçümler yaklaşık 6 ay boyunca aynı kaldı. Bu belki size fikir vermede yardımcı olabilir.

Bütün canlılar 2 haftalık periyotlarda ayrı ayrı girildi. Anthias türleri iki ayrı zaman aralığında eklendi.

Sevgiler,

Cevap