Akvaryum Isıtıcısı Nasıl Seçilir?

Akvaryum Isıtıcısı Nasıl Seçilir?

Doğru ısıtıcı seçimi yapmak, tuzlu su akvaryumu sahiplerinin ileride felaketle sonuçlanabilecek bir çok sorunu önceden engelemesine olanak sağlar.

İçindekiler

En tecrübeli tuzlu su akvaryumu sahipleri ucuz ve kötü bir ısıtıcının kullanılmasının, ya akvaryumun soğumasına ya da daha da kötüye gitmesine izin vererek bir felakete yol açabileceğini bilirler. Bu yüzden Isıtıcı seçimi önemlidir.

Hatalı Isıtıcı Seçimi Yaparsanız Ne Olur?

Kötü bir ısıtıcı akvaryumunuzun ısısını dengesiz tutacağı gibi evinizde elektrik kaçağı ile yangına da neden olabilir. Ucuz ısıtıcıların arızalanma olasılığı çok daha yüksektir. En kötüsü de küçük bir kaçağa neden olabilir ve akvaryumunuza elektrik verebilir. Kaçak akım canlılarınızın ölümüne hatta sizin bile bundan zarar görmenize neden olabilir.

Isıtıcı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Isıtıcı satın almadan önce, tercih ettiğiniz ısıtıcıların müşteri yorumlarını muhakkak okuyun. İnanın büyük bir şöhrete sahip firmaların bile çok başarısız ısıtıcıları piyasada satılmaktadır. Ünlü bir firmanın yeni seri ısıtıcısının yaptığı arıza nedeniyle yaşanan kayıpları karşıladığı bile söylenir. Biraz daha fazla ödemek ve iyi bir ısıtıcı almak endişe etmekten çok daha akıllıca bir seçimdir.

Dünya genelinde farklı materyallerle üretilen bir çok ısıtıcı türü bulunur. Tuzlu su akvaryumu için bunlardan sadece bazıları kulanılabilir.

Yaşadığınız coğrafya genel olarak soğuk bir iklime sahipse ısıtıcılar yüksek oranlarda elektrik tüketebilirler. Bazı akvaristler akvaryum sump haznelerini balkon ya da ayrı bir bölüm(oda) de muhafaza etmeyi seçebilir. Bu Ana akvaryumda daha hoş bir görüntüye neden olsa da mesafe ve sump haznesinin bulunduğu ortam sıcaklı suyun sıcaklığına ve ısıtıcınızın çalışma performansını etkiler.

akvaryumun içine konuşlandırılmış bir ısıtıcı
Akvaryuma sığmayan bir ısıtıcı görsel olarak sizi rahatsız edebilir.

Isıtıcılar genellikle çalıştırıldıklarında 300w 200w gibi tükettikleri elektrik cinsinden bir hesaplamaya sahiplerdir. W değeri ne kadar yüksekse ısıtabildiği su hacmi de o kadar artar.

buna karşın W değeri yükselen ısıtıcının doğru orantılı olarak boyutlarıda genellikle değişir. Örneğin rüştünü ispat etmiş bir markanın 25w ısıtıcısı yaklaşık 25 Litre su hacmini destekler ve yaklaşık 24cm boyutundadır. Buna karşın aynı markanın 1000 Litreye kadar olan akvaryumlar için ürettiği 300w değerindeki ısıtıcısı yaklaşık 50cm uzunluğundadır.

Hemen hemen bütün tuzlu su akvaryumlarında yaklaşık olarak ana akvaryum 50cm ve sump haznesi 40 cm yüksekliğindedir. Buda 50cm’lik bir ısıtıcıyı kullanmakta zorluk çekebileceğiniz anlamına gelir.

Bu nedenle Isıtıcı seçiminizi yaparken akvaryum ve sump boyutlarınızı hesaba katmanız ve ısıtıcınız için doğru derinlik ya da genişliğe sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Hangi Isıtıcı Türleri Var?

Seçiminizi yapmadan önce ısıtıcı tüleri hakkında da biraz bilgi sahibi olmanızda fayda var.

Dalgıç Isıtıcılar

Dalgıç tipi ısıtıcılar tamamı suyun altındayken çalışabilirler. Tuzlu su akvaryumu sahiplerinin küçük bir kısmı dalgıç tipi ısıtıcı kullanır. Bunun en büyük nedeni akvaryum su seviyesinin genelde oldukça düşük olmasıdır. Dalgıç tipi olarak sınıflandırılmayan ısıtıcılar suyun içine düşmesi halinde kısa devre yapabilir ve bu bir sorundur.

Dalgıç Tipi Olmayan Isıtıcılar

Birçok tuzlu su akvaryumu sahibi, dalgıç olmayan akvaryum ısıtıcılarını tercih eder. Bu modellerin bir kısmı yerleşik bir askıyla akvaryuma monte edilirken diğerleri, ayrı bir askı, akvaryumun yanına tutturulan kauçuk ya da yumuşak plastiklere kullanılır.

akvaryumlar için suyun altında kullanılmak üzere hazırlanmış bir ısıtıcı
Dalgıç Tipi Olamyan Isıtıcı

Bu tip ısıtıcılar da su seviyesinin azalması ısıtıcının yüzeyini açığa çıkarır ve yanmasına ya da zarar görmesine neden olabilir. İyi haberse su seviyesi koruması veya göstergeleri olan ayrıca aşırı ısınma olduğunda otomatik olarak kapanan bazı modeller de bulunmasıdır.

Kablo Isıtıcıları

tuzlu su akvaryumlarında pek kullanılmayan kablo tipi ısıtıcı

Bu modeller genellikle tatlı su, bitkili akvaryumlarında ya da terrarium’lar da kullanılır. En büyük avantajı ölü bölgelerde kullanılabilmesi hatta üzerinin toprakla örtülebilmesidir. Ancak tuzlu su akvaryumlarında neredeyse hiç kullanılmazlar. Bunun nedeni değiştirmeniz gerektiğini bütün her şeyi kaldırmanız gerekir ve bu akvaryuma zarar verebilir.

Isıtıcı tercihini yaparken akvaryum su hacmi dışında bulunacağı ortam sıcaklığını da hesaba katmalısınız. Bunun yanında ısıtıcıların boyları da öğrenilmelidir. Yüksek güçteki ısıtıcıların uzunlukları size uygun olmayabilir. Üretici firma talimatlarını okuyun ve ne kadarlık bir hacim için üretildiğini öğrenin. Tabi ki müşteri yorumlarına da öncelik verin ve ısıtıcınızı aldıktan sonra test etmeyi ihmal etmeyin. Bazı ısıtıcı modellerinin satın alındıktan sonra kalibre edilmesi gerekebilir.

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir