Akvaryumunuzu Depremde Nasıl Korurusunuz?

Akvaryumu depreme hazırlamak canlılarınızı için değil sizin yaralanmanızı veya sevdiklerinizin zarar gelmesini önlemek için gereklidir.

İçindekiler

Akvaryumlar ağır olmalarına rağmen depreme dayanıklı değillerdir. Suyun depremle kazandığı ivme ileri geri giderek akvaryumunuzu olduğu gibi parçalayabilir. Akvaryumu depreme hazırlamak canlılarınızı için değil sizin yaralanmanızı veya sevdiklerinizin zarar görmesini önlemek için gereklidir.

Herşeyden önce ne yaparsanız yapın akvaryumu depreme hazırlamak için bütün riskleri ortadan kaldırmayacağınızı kabullenmeniz gerek. Ancak alacağınız bir kaç küçük önlem sizi ve sevdiklerinizi korumaya yardımcı olabilir.

Akvaryumu Depreme Hazırlamak İçin Konumlandırmak

Henüz ülkemizde hayvan hakları ve hayvan severler için pek fazla kritere, kanuna ve kurala sahip olmasakta California Acil Durum Yönetim Ajansı, akvaryumların kapılardan ve çıkış yollarından uzağa yerleştirilmesini öneriyor. Bu acil durumlarda kaçabilmeniz için esastır. Bir deprem, en iyi ihtimalle suyunuzun akvaryumdan taşmasına ve acil çıkış yolunuzu daha kaygan ve riskli bir hale getirmesine neden olur.

Yaptığımız araştırmalarda akvaryumu depreme hazırlamak için en iyi konumlandırmanın onu zemine koymak olduğu öğrendik. Ancak bu tuzlu su akvaryumları için pek olası görünmüyor. Tuzlu su akvaryumlarının neredeyse tamamı yer çekiminden faydalanan ve sifonlama yöntemi ile kendi bakımlarını sağlayan bir habitata sahipler.

Deprem Bölgelerinde Akvaryum Seçiminin Önemi

Cam kırılgan ve esneme kabiliyeti neredeyse hiç olmayan bir materyaldir. Ancak akrilik akvaryumlar için bunu söyleyemeyiz. Akrilik akvaryumların esneme kabiliyeti cam akvaryumlara göre çok daha fazladır ve bir depremde tuzla buz olmak yerine sadece kırılırlar.

Ülkemizde hazır satılan akrilik akvaryumlar dışında istediğiniz ölçülerde bir akrilik akvaryum yaptırmanız henüz mümkün görünmüyor. Buna ek olarak akrilik akvaryumların bazı dezavantajlarıda yok diyemeyiz.

Akrilik akvaryumlar depreme karşı cam akvaryumlardan daha az risk teşkil etsede akvaryum bakımınızı yaparken çok daha kolay deforme(çizilirler) olurlar ve bir cam akvaryuma göre çok daha pahalıdırlar.

Akvaryumunuzu Sabitleyin

Akvaryumu Depreme Hazırlamak için kullanılan deprem kayışı
Deprem Kayışı

Tuzlu su akvaryumları genellikle bir sehpa üzerinde durur ve sehpa akvaryumun ağarlı ile yere çok güçlü bir tutunma sağlar. Ancak bir deprem ve suyun kazandığı ivme bu sağlam yapıyı ciddi oranda bozar ve sehpa yeterli esneme kabiliyetine sahip değilse akvaryumun ağarlığı altında parçalanabilir.

Bunun olmasını engellemek için yapabileceğiniz en pratik yöntem Sehpayı duvara sabitlemektir. Bu suyun ve akvaryumun oluşturduğu ivmeyi bir nebze olsada hafifletecektir.

Bunlara ek olarak ülkemizdede üretimi bulunan özellikle büyük akvaryum sahiplerinin kullanabileceği deprem izolatör leri kullanmaktır. Akvaryum sehpanızın zemine basan döt köşesine yerleştireceğiniz bu mini izolatörler deprem anında sismik hareketlerin bir kısmını emerek akvaryumunuzun mümkün olduğunca sabit kalmasını sağlar. Aynı sistem bir çok bina ve yapıda da kullanılıyor.

Akvaryumu Depreme Hazırlamak izolatör kullanımı

Balıklar Depremi Önceden Haber Verebilir mi?

Nature web sitesi sismolog olan iki japon bilim insanı Dr. Shinkishi Hatai ve Dr. Noboru Abe’nin Yayın Balıklarının (Siluridse) doğal koşullarda yaşanan depremlerin kayıt cihazlarına kaydedilmesinden yaklaşık altı saat önce huzursuzluk belirtileri gösterdiğini gözlemledikleri bir makale yayınlamış.

Yayın balıkları normalde sakin ve tepkisiz yaratıklar olduğundan, bu görünüşteki tepkiyi test etmek için deneyler yapmışlar (Science Service, Washington, DC).

Yayın balıklarının 178 ayrı depremin gerçekleştiği bir süreç içinde bu depremlerin %80’nini doğru olarak tahmin ederek tepki verdikleri gözlemlenmiş. Makalenin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Akvaryumlar İçin Tasarlanmış Deprem Ekipmanları

Çok büyük akvaryumlar için olmasada bu yıl piyasaya sürülen ve NAME Desing firması tarafından geliştirilen özel bir sehpayı akvaryumu depreme hazırlamak için kullanabilirsiniz. Şimdilik sadece 250kg ağarlığı destekleyen bu altlık deprem anında akvaryumun zeminden bağamsız olarak sabit durmasını sağlıyor. Ancak ülkemizde henüz satışı bulunmuyor

Japonya Dünyanın en büyük deprem bölgelerinden biri. Aynı zamanda tatlı su akvaristlerinin bir hayli bol olduğu bir ülke. Akvaryumu depreme hazırlamak için tasarlanan bu tür donanımları geliştirmeleri bir rastlantı değil.

Tuzlu Su Akvaryumları İçin Faydalı Bilgiler bölümünden akvaryumunuzla ilgili yapabileceğiniz veya ihtiyaç duyabileceğiniz diğer konularada yer vermeye çalışıyoruz. Her zaman sizin için araştırmamız istediğiniz konuları iletişim sayfasından bize gönderebilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde İzmir’de yaşanan deprem hepimizi derinden üzdü. Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yakınlarına ve sevdiklerine baş sağlığı diliyoruz.

N Akvaryum® olarak sizin ve sevdiklerinizin sağlığına önem veriyoruz. Zevk alarak yaptığımız bu hobinin risklerinin neler olabileceğini bizde sizler gibi gözlemledik.

Akvaryumu depreme hazırlamak, hem sizin hemde sevdiklerinizin sağlığını korumak için, yapılabilecek küçük bir kaç ek değişiklikten geçiyor. Depremlerin yaşandığı ülkemizde bu önemleri almayı ihmal etmeyin.

Siz de konu hakkındaki deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınız için Tuzlu Su Akvaryumu Forumlarında kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Your email address will not be published.

Elinizi Cebinize Atmadan
Alışveriş Yapın!

N Akvaryum üyeleri puanlarıyla alışveriş yapmanın keyfini çıkarıyor. Siz de şimdi üyeliğinizi başlatın, içeriklere yorum yapın, ürünlere tavsiyeler verin puanları toplayın! Topladığınız puanlarla alışverişin keyfni çıkarın!

Liderlik Yarışı

Web sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret ederek gizlilik ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

N Akvaryum®'a Görüşlerini Bildir