Aiptasia İçin Doğal Düşman! Berghia Nudibranch

Aiptasia İçin Doğal Düşman! Berghia Nudibranch

Hiç birimiz akvaryumlarımızda Aiptasia görmek istemeyiz. Oldukça zorlu bir rakip olan Aiptasia için doğal bir düşman olan Berghia Nudibranch'a yakından bakalım.

İçindekiler

Geçtiğimiz günlerde N Akvaryum üyelerinden Çağrı harika bir soru sordu. Akvaryumunda zararlılar kategorimiz de yer alan montipora katili Nudibranch’lar vardı ancak bunlar montipora değil Aiptasia yiyor gibi görünüyordu. İşte size Aiptasia için doğal düşman Berghia Nudibranch!

Bu canlının Hastalıklar ve Zararlılar kategorisinde yer aldığını düşünebilir ve İlk bakışta monitpora katili olarak adlandırabilirsiniz. Ancak yanılıyorsunuz! Birbirlerine çok benzeyen bu iki Nudibranch türüne yakından baktığınızda büyük farklar göreceğinize eminiz.

Berghia Nudibranch

Olgun bir Berghia Nudibranch (Berghia coerulescens) (5 ila 7 haftalık) başlangıçta 100 den az olmak üzere her dört günde bir spiraller halinde 250 den fazla yumurta bırakır. Berghia büyüdükçe ve kütlesi arttıkça yumurta sayısıda doğru orantılı olarak artar.

Berghia Nudibranch Yumurtaları
Fotoğraf: Affectionate-Ad4027 / Berghia Nudibranch Yumurtaları

Yumurtalar yaklaşık 12 gün içinde olgunluğa ulaşır ve ortalama 25 mm boyutuna kadar ulaşabilirler. Yavru Berghia’lar iç güdüsel olarak ve kendilerini korumak için kayalara doğru yolculuklarına başlarlar. Ancak bazılarının su yüzeyine doğru yüzme eğiliminde oldukları da akvaristler tarafından raporlanır. Bu onları oldukça savunması bir duruma düşürmesinin yanı sıra yırtıcılar için de iyi birer de av haline getirir.

Yaşam süreleri yeterli yiyecek ve korunma sağlandığında yaklaşık 10-12 ay olarak verilir. Ancak yiyecek olmadan yaklaşık 5 gün için de açlıktan öleceklerdir. Ayrıca boyutları ve yavaş hareket kabiliyetleri nedeniyle bir çok yırtıcı için de kolay bir avdır.

Berghia , sadece Aiptasia anemonunu içeren katı bir diyetine sahiptir . Bununla birlikte, aç kaldıklarında doğal ortamlarında kısa süreler için cnidarian avlarından gelen zooxanthellae ile simbiyozdan kısa süreli beslenebilirler ancak bu akvaryumlarda mümkün değildir.

Berghia Nudibranch Yetiştiriciliği Ve Su Koşulları

Muhtemelen bu makaleden sonra bir çok akvarist bu canlıyı akvaryumlarında arayacak ve bulabilenler ( montipro katiliyle karıştıralacağından eminiz) onları yetiştirmenin bir yolun arayacak. Öncelikle bunun yurt dışında zaten yapıldığını söylemek isteriz. Bir çok yerel işletme bu canlıların satışını gerçekleştiriyor.

İyi haber bunun mümkün olması. Kötü haber ise Berghia’lar Aiptasia gibi akvaryumunuzdaki su koşullarının değişimine karşı tolerans sahip olmamamları ve ideal tuzlu su akvaryumu su paremelerine ihtiyaç duymaları. İşte bu nokta da bir çok akvarist ne yazık ki sınıfta kalacak.

Hepsine ek olarak onları besleyebilmeniz yetştiriciliğin temelini oluşturuyor. Bu da onlarla beraber aynı zaman da Aiptasia da yetiştirmeniz gerektiği anlamına geliyor. Bunu kendi akvaryumunuzda yapmak isteyeceğinizi sanmıyoruz. Bu yüzden buna özel basit bir akvaryum kurulumu yapmak gibi bir maliyetiniz olacağı aşikar.

Aiptasia İçin Doğal Düşman

Yumurtadan çıkan pirinç şeklinde ve floresan mavi renkteki Berghia yavruları kendilerini korumak için ilk önce küçük Aiptasia lar la işe başlacaktır. Nadirende olsa Berghia Nudibranch’lar Aiptasia’nın diyetine dahil olabilirler. Kütle kazandıkça ve büyüdükçe diyetlerine daha büyük Aiptasia’ları da ekleyeceklerdir.

Aiptasia Yiyen Berghia Nudibranc
Fotoğraf: coraleverafter.org / Aiptasia yiyen Berghia Nudibranch’lar

Berghia Nudibranch’lar geceleri sürüler halinde avlanırlar ve bu onların eş bulmasını da oldukça kolaylaştırır. Bu çiftleşme döngüsü 100 den fazla yumurta bıraktıkları düşünülürse popülasyonları çok hızlı bir şekilde besin kaynakları olan Aiptasia’yı hızla geçebilir. Bu aynı zamanda kendi içlerinde de bir doğal kontrol altında kalama döngülerinin bir parçasıdır.

Zaman geçtikçe ve kütleleri arttıkça iyi beslenmiş Berghia Nudibranch’lar ın rengi floresan Aiptasia’nın zooxanthallae’sini yemelerinden dolayı floresan maviden kahverengiye doğru değişecektir.

Berghia , Aiptasia’yı tabandan başlayarak yiyecek ve ardından Aiptasia, üzerinde yaşadığı kayanın deliğinin içine saklanmaya başlayacaktır. Berghia daha sonra zirveye çıkacak ve Aiptasia’nın oral diski en son tüketecektir. Bu, Aiptasia’nın kendini tehdit altında hissetmesini, spor salgılamasını ve Berghia’yı sokmasını engeller . Berghia, kimyasalları algılayabilen rinofor adı verilen özel duyu organlarına sahiptir. Bu önemli bir mekanizmadır, çünkü Aiptasia anemonlarını görülmeseler bile onları kolayca bulmalarını sağlar.

Aiptasi İçin Doğal Düşman Ama Kaç Tane?

Varsayılan olarak her 37 litre için bir tane Berghia önerilir. Ancak bu pek gerçekçi sayılmaz. Sonuçta üremeleri de gerekiyor değil mi? Berghia’lar gruplar halinde avlandığından ve üremeleri gerektiğinden akvaryum boyutunuza bakılmaksızın 3 taneden az almmamnız tavsiye ediliyor. Yani 37l için de 3 adet 100l için de en az 3 adet almanız gerekiyor. Yinede üremelerini teşvik etmek ve birbirlerini bulabilemlerini sağlamak için bu rakamaı abartmak en iyisi olabilir:)

Ayrıca savşınızda askerlerinizin boyutları da önemli. Çünkü işlevlerini boyutları belirliyor. Küçük boylarda temin edeceğiniz Berghia’lar bir kaç hafta içinde çoğalmayabilirler. ayrıca büyük Aiptasia anemonlarınız varsa onlarla mücadele edemeyeceklerdir.

Akvaryum şartlarınız ve beslediğiniz diğer canlılarda Berghia için tehtit olabilir. Örneğin yüksek akıntı olan bir sert mercan akvaryumunda daha az dayanacaklardır. Etcil yurtıcılardan oluşan bir akvaryumunuz varsa bir çoğı yem olacaktır. Bu yüzden farklı boyutlarda bir koloni sahip olmanız en iyisi olabilir.

Aiptasia sorununuz için varsayılan olarak aşağıdaki tablodan faydalanabilirsiniz.

Akvaryum HacmiTavsiye Edilen Berghia Adedi
4 Litre3 Adet Orta Boy
38 Litre3 Adet Orta Boy
115 Litre3 Adet Orta Boy
150 Litre4 Adet Orta Boy
290 Litre8 Adet Orta Boy
340 Litre9 Adet Orta Boy
450 Litre12 Adet Orta Boy
560 Litre15 Adet Orta Boy
1200 Litre30 Adet Orta Boy
İthalattan Gelen Kavanoz İÇinde Berghia Nudibranchlar
Fotoğraf: coraleverafter.org İthalattan gelen Berghia Nudibranchlar

Akvaryuma Eklenmeleri

Nudibranch’lar ithalattan geldiyse yiyecek eksikliğinden dolayı muhtemelen daha beyaz renkli olacaklardır. Yolculukları sırasındaki sıcaklık koşullarına bağlı olarak oldukça durgun da görünebilirler. Muhtemelen bir kavanozun içinde geldiler.

Akvaryumuza eklerken balıklar gibi suya bırakmayın. Kavanozdaki suyu boşaltarak 30 ila 60 dakika sürecek damlama yöntemini kullanarak canlıları önce suyunuza alıştırın. Bu, nudibranch’ların yaralanmayı en aza indirirken tanka uyum sağlamasını sağlayacaktır.

akvaryumunuza ekleme işlemini gece ışıklarınız kapandığı satte yapmanız en doğru seçim olacaktır. bu onları yırtıcı balıklardan uzak tutar ve daha az strese sokar. Sonra kavanozu Aiptasi’ya yakın bir mesafeye bırakın ve kavanozdan kendilerinin çıkmalarına izin verin. akıntınız buna engel oluyor gibi görünüyorsa bir pipet yardımıyla onlara nazikçe yardım edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Berghia Nudibranch ve Montipora yiyen Nudibranch arasındaki ayrımı nasıl yaparım?

  Berghia Nudibranch ve Montipora Yiyen Nudibranch

  Yakından baktığnızda Berghia Nudibranch daha fazla bacak ve daha estetik bir görüntüye sahiptir. Lütfen örnek görsele göz atın.

 • Mercanlarıma zarar verir mi?

  Berghia , sadece Aiptasia anemonunu içeren katı bir diyetine sahiptir ve mercanlarınız için bir tehtit oluşturmazlar. Bununla birlikte, aç kaldıklarında doğal ortamlarında kısa süreler için cnidarian avlarından gelen zooxanthellae ile simbiyozdan kısa süreli beslenebilirler ancak bu akvaryumlarda mümkün değildir.

 • Nereden satın alabilirim?

  Bildiğimiz kadarıyla şu an için herhangi bir ithalatçı da bu canlı bulunmuyor. Ancak boyutlarından dolayı her an bir akvaryumda kendini göstermesi şaşırtıcı olmazdı.

Kapak Fotoğrafı: Parent Géry

Kaynaklar:

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir