Coral Dergisi Eylül / Ekim 2022

Coral Dergisi Eylül/Ekim 2022

Coral Dergisi Eylül/Ekim 2022 sayısı yine dopdolu, bir çok araştırma, yeni tür ve bilgiyle meraklıları için yayınlandı. Sizin başlıklardan derlemeler yaptık.

İçindekiler

Coral Dergisi Eylül/Ekim 2022 editör sayfasında James M. Lawrence Dünya’nın ilk yaşayan mercan bankası hakkında bilgiler vermiş. Mercan resiflerinin giderek azaldığı göz önüne alınırsa yakında böyle bir proje muhtemelen devletler tarafından hayata geçrilecekti. Henüz geliştirme aşamasında olan bu fikir şu an bağış kabul ediyor ve Mimarların ön çizimleri biraz bilimkurguyu andırıyor. Daha fazla bilgi için Dünya’nın ilk yaşan mercan bankası‘nın web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Coral Dergisi Eylül/Ekim 2022 ilk yaşayan mercan bankası
Fotoğraf: coralbiobank.org

Coral Dergisi Eylül/Ekim 2022 Resif Haberleri

Mercanların Floresan Renklerinin Sebepleri

Tel Aviv Üniversitersinden Dr. Or Ben-Zvi ve misafir araştırmacılar mercanların floresan renkleri hakkında harika bir buluş yapmış gibi görünüyorlar. Kısaca mercanların neden floresan renklere sahip olduklarının sebebinin artık biliyoruz.

Fotoğraf: Coral Magazine

Swarming Krill Davranışları

Kril gibi denizde yüzen kabuklular Dünya üzerindeki en büyük biyokütleleri oluştururlar ve sayıları bazen milyonları bulabilir. Yaklaşık 86 farklı tür Kril olduğu tahmin ediliyor. Buradaki araştırma konusuysa bu kadar çok bireyin bir arada nasıl hareket ettiği! Sydney Üniversitesinde yapılan bu araşatırma da yine enterasan bazı veriler bulunmuş.

Balıkları Kuratarın! Ama Hangilerini?

İşte bu gerçekten enteresan bir araştırma. Buradaki konu biz insanların balık seçimine dayanıyor. Yapılan araştırma insanların algısına dayalı olarak hangi türlerin daha çekici ve hangi türlerin daha az çekici olmasının kıyaslanması, buna göre yapılan avlanma ve bunun sonuçlarını içeriyor. Şimdi bir Kefal ve imaparator Angel balığını kıyaslayın:)

Güzel Haberler

Büyük Bariyey Resifleri 36 yıl önce ilzenmeye başlandı ve hepimizin bildiği gibi mercan ağarmaları, kürsel ısınma gibi sebepler bu resiflerin neredeyse %60 dan fazlasının yok olmasına neden oldu. Ancak son yapılan gözlemler bir önceki yılın aynı dönemine göre bazı bölgelerde %2 lk bir büyümeyi gösteriyor.

Coral Dergisi Eylül/Ekim 2022 Resif Görüntüleri

Matt Pedersen tarafından kalema alınan Resif Görüntüleri 7 farklı türün ele almış ve yaşam bakım koşulları, mizaç menşei gibi bir çok detaylı bilgiyi içeriyor.

Fotoğraf: Coral Magazine – Fruit Swirl Setosa

Coral Dergisi Eylül/Ekim 2022 Esrarengiz Boksör Karides Cinsi Stenopus

Scott W. Mizhael tarafından kaleme alınan makale, boksör kardiseleri ve bu kardiesler hakkında çok kapsamlı bilgiler ve en büyük yanılgıları ele almış. Özellikle tatlı sucuların karides merakı göz önüne alındığında tatlı sudan tuzlu suya geçiş yapmak isteuen karidesciler için gerçekten muazzam bir kaynak sunuyor.

Coral Dergisi Eylül/Ekim 2022 Mercan Gezgini

Rachel Pears’ın ek fotoğrafları ve. Russel Kelley ait makale ve resimlerle mercan türlerinin doğal ortamlarında gözlemlemeye adanmış yeni bir dizinin ilk serisi.

Seri platygyra mercan türleriyle başlamış. Burada en çok ilgimizi çeken görsellerden biri bir çok ülkede ev yapımında kullanılan taşların yerini Bali ve Endonezya evlerinde mercan iskelerlerinin alabiliyor olması.

Fotoğraf: Coral Magazine – Ev Duvarlarında Kullanılan Platyhyra Mercanı

Coral Dergisi Eylül/Ekim 2022 Akvaryum Portreleri

Coral dergisi her sayısında bir akvaryum tanıtımı yaptığını hepimiz artık biliyoruz. bu sayı daki akvaryumun sahibi Adrew Sadler. 64 bin litre boyutundaki bu devasa akvaryum NY kentinde bulunuyor ve yaklaşık 16 aylık bir geçmişe sahip. Ölüçleri 4.9m x4.6m x 2.7mH olarak belirtilmiş. Bazılarımızın salonundan daha büyük görünüyor değil mi?

Bu devasa akvaryum hakkındaki neredeyse bütün bilgi içerikte mevcut. Canlı türleri, aydınlatma, filtre sistemi, döngüleri besinler ve çok daha fazlası.

Yaklaşık 500 ila 600 tür balık popülasyonuna sahip bu akvaryumun mercan popülasyonu sadece tahmin ediliyor.

Bu akvaryumun tabiki bir sump bölümü yok. Bir sump odası var ve gerçekten büyük! Ayrıca bireysel bir girişim olmasına karşın, ülkemizde bulunan itahalatçıların tamamını fazlasıyla geride bırakacak bir üretim ve bakım tesisi de bulunuyor. Her zaman söylediğimiz gibi Tuzlu su akvaryumlarında bir üst limit hiç bir zaman bulunmuyor.

Fotoğraf: Coral Magazine

Coral Dergisi Eylül/Ekim 2022 İleri Akvaristlik

Felix Puff ve Massimo Morpurgo tarafından kalem alınan bölümde Blue Coral ele alınmış. Bu sert mercan türünü özel kılan diğer mercan türleerinin aksine iskeletinin de mavi olması.

Coral dergisi tuzlu su akvaryumu sektöründe dünyanın en önemli basılı yayınlardan biridir. İçerikler hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve dergiye abone olmak isterseniz aboneliğinizi buradan başlatabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı:

  • N Akvaryum

Kaynaklar:

  • Coral Magazine

Siz de konu hakkındaki deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınız için Tuzlu Su Akvaryumu Forumlarında kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Your email address will not be published.

Elinizi Cebinize Atmadan
Alışveriş Yapın!

N Akvaryum üyeleri puanlarıyla alışveriş yapmanın keyfini çıkarıyor. Siz de şimdi üyeliğinizi başlatın, içeriklere yorum yapın, ürünlere tavsiyeler verin puanları toplayın! Topladığınız puanlarla alışverişin keyfni çıkarın!

Liderlik Yarışı

Web sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret ederek gizlilik ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

N Akvaryum®'a Görüşlerini Bildir