Coralline Algae'lerin Rolü Ve Önemi Nedir?

Coralline Algae’lerin Rolü Ve Önemi Nedir?

Coralline Algae'ler, Corallinales ailesine bağlı bir türdür. Tuzlu su akvaryumlarında olgunlaşmış bir tuzlu su akvaryumunun göstergesi olarak da kabul edilir.

İçindekiler

Coralline Algae’ler, Corallinales ailesine bağlı bir algae(yosun) türdür. Genellikle tuzlu su akvaryumlarında oluşması arzu edilir ve aynı zamanda olgunlaşmış bir tuzlu su akvaryumunun göstergesi olarak da kabul edilir. Genellikle akvaryumlarımıza satın aldığımız canlı kayalar, kabuklular yoluyla girer. Bazı kaynaklar için zararlı statüsünde olsalar da genel kanı onların faydalı otostopçulardan biri olarak kabul edilmesidir.

Kaç Çeşit Coralline Algae Vardır?

Aklınıza gelen ilk şey muhtemelen mor renkle kaplı kayalardan oluşan bir akvaryum olsa gerek. Ancak tuzlu su akvaryumlarında en sık görülen mor, menekşe, lavanta rengindeki Coralline Algae’lerin dışında bilinen 1600 den fazla türü vardır. Bu türler kırmızı, mavi, beyaz, sarı ve yeşilde dahil olmak üzere yüzlerce varyasyona sahiptir. Günümüz de yapay olarak oluşturulmaları için kimyasallar satın almak mümkün. Ancak bu kimyasalların sadece aşılama amaçlı ve süreci hızlandırmak için olduğunu ve uygun su değerlerine sahip değilseniz bir işe yaramayacağını söyleyebilirim.

1.Genikulat (Eklemli) Algae’ler: Bu Corlline Alge türü sert olmayan bölümlere sahip olarak gelişir ve esnek, dallı budaklı bir şekle sahiptir.

2. Genikulat Olmayan(Nongeniculate) (eklemsiz) Algae’ler: Bu akvaryumlarımızda en sık gördüğümüz türdür. Genellikle tuzlu su akvaryumlarında canlı kaya, cam, plasatik, kabuklular ve diğer alg çeşitlerinin üzerinde gelişiriler ve süreç oldukça ağar ve yavaş işler. Genikulat olmayan Coralline Algae’ler belirli omurgasız lavralarını destekleyen kimyasallarda üretir.

Akvaryumlarımızda ve Resifler de Coralline Algae’lerin Rolü

Coralline Algae’ler tuzlu su akvaryumlarında renginden ve oluşum şekillerinden dolayı canlı kayalarınızın görsel estetiğini arttırdığı gibi sadece balık akvaryumları ve doğal resiflerin sağlığınında da önemli bir rol oynar.

Coralline Algae’ler hücre duvarlarında bulunan sert kakkerli oluşumlar nedeniyle kabuklu bir alge (yosun) türüdür. Akvaryumlarımız için geçerli olmasa da doğal resiflerdeki yoğun akıntılarda mercanların parçalanmasını veye yerlerinden çıkmasını önleyen doğal bir çimento görevi görür. Bu özellikleri yüzünden geçmişte diş implanlatları ve kemik tedavisinde de kullanılmışlardır.

Tuzlu su akvaryumlarında ve resiflerde Coralline Algae’ler istenmeyen yosunlarla mücadelede de ön saflarda yer alır. Saç yosunları, Diatom yosunları ve diğer istenmeyen yosun türleriyle bir savaş verir (uygun su değerlerine sahip akvaryumlar da). Coralline Algae’ler istenmeyen yosun türlerinin kayalarınız, kum, cam veya kabuklular üzerinde oluşması için ihtiyaç duydukları alanı kaplar ve istenmeyen yosunların oluşumunu engeleyen kimyasal bir bileşene sahiptir.

Gözle görülen en büyük rölü elbette estetiktir. Mor rengi sayesinde kapladığı anların çok daha çekici görünmesini sağlar. Günümüzde bu rengi taklit eden ve yapay olarak tuzlu su akvaryumları için üretilen kaya çeşitleride bulmak mümkündür.

Bunlara ek olarak Deniz kestaneleri, bir kaç hermit ve yengeç türü gibi omurgasızlar içinde besin maddesidir. Nadiren de olsa Tangs Chitons, Limpets ve Parrotfish türleride diyetlerine bu yosun türünü katabilir.

Akvaryumu kaplamış coralline Alge oluşumları

Akvaryumunuza Coralline Algae’ı Nasıl Aşılarsınız?

Coralline Algae’ler diğer istenmeyen yosun türleri gibi serbestçe yüzen sporlar sahip değildir ve tuzlu su akvaryumlarında yoktan var olmazlar. Bir şekilde onları akvaryumunuza sokmanız gerekir.

  • Canlı Kaya: Akvaryumunuz kaya seçimi yaparken üzerinde Coralline Algae oluşumu olan bir parça seçmeniz onları akvaryumunuza eklemenizin en basit yoludur. Ülkemizde ne yazık ki canlı kaya satışı yoktur ancak uzun süre kürlenmiş veya mevcut bir akvaryumda bulunan kayaların bir çoğunda Coralline Algae görülür. Bunlara ek olarak mercanların frag taşları ve kabukluların üzerindede gelebilirler. Sonuç olarak bir şekilde akvaryumunuza giriş yaparlar.
  • Başka Bir Akvaryumdan Alın: Coralline Algae kaplı kayaları olan herhangi bir akvaristten veya yerel mağazanızdan bakım zamanı sert yüzeylerdeki Corallimne Alge’leri küçük parcaları kazımalarını isteyebilir ve bunları kayalarınıza yerleştirebilirsiniz.
  • Sıvı İnfüzyon: Akvaryumun belirli bir noktasından ziyade geneline yayılmaları için yine yere mağazanızdan veya bir akvarist den Coralline Alglae’lerini su içinde parçalayarak ve çok küçük parçalara bölünmesini sağlayarak alabilir ve akvaryumunuzun dalga motorları üzerinde akvaryumun geneline dağalamalarını sağlayabilirsiniz.
  • Ticari ürünler: Ek olarak ülkemizde de satışan bazı Coralline Algae sporları ihtiva eden ürünler bulunabilir ve akvaryumunuza aşılayarak oluşumlarını sağlayabilirsiniz.

Coralline Algae Popülasyonunu Nasıl Arttır ve Sağlıklı Büyütürsünüz?

Bu Algae türü çok dayanıklı bir yosun türüdür ve doğada güneş ışığının ulaştığı her yerde bulunabilirler.

Tuzlu su akvaryumunuzun başarısı stabil su değerlerinize bağlıdır ve aynısı Coralline Algae’ler içinde geçerlidir. Bu yüzden su değerlerinizi mümkün olduğunca sabit ve dalgalanmalardan uzak tutmaya çalışın. Daha sık aralıklarla ama az su değişimleri daha uzun aralıklarda ama daha fazla su değişimlerine göre her zaman daha iyidir ve dalgalanmayı en aza indirmeniz için en basit yoldur.

Nitrat seviyenizi 5 ppm ve Fosfat seviyenizi 0,25 ppm seviyelerinde tutun. Bu değerler tuzlu su akvaryumlarındaki ideal su değerleri ile aynıdır ve diğer canlılarınız için de faydalı olacaktır. pH değperinizin 8.1 / 8.4 arasında olması büyümeleri için bir başka önemli faktördür. pH seviyenizin ışık döngünüze göre değişeceğini unutmayın ve yapacağınız testleri günü hep aynı saatinde yapın.

Akvaryumunuzdaki Coralline Algae oluşumları akvaryumunuzun set mercanlar için hazır olduğu sinyalinide size verir. Her iki türünde gereksinimleri ortalama aynı su parametrelerini gerektirir.

Aydınlatma gereksinimleri gerçekten tartışmalı bir konudur çünkü binlerce farklı türü bulunur ve ışık gerekinimleri bu türler arasında değişkenlik gösterir. Bu yüzden muhtemelen akvaryumunuzda sadece ışığınıza adapte olabilen bir tür gelişecektir. Sadece balık akvaryumu sahibiyseniz ve Coralline Algae ler için özellikle bir gelişim ve büyüme sürecine ihtiyacınız varsa güçlü mavi spektrumlu (Aktinik gibi) büyüme ve gelişmelerine yüksek oranda yardımcı olabilir.

Coralline Algae’lerin Varlığını Nasıl Anlarım?

Yeni bir akvaryum kurduysanız ve heyecanla Coralline Algae’oluşumlarını bekliyorsanız, diyatom sürecinin sonlarında küçük beyaz veya yeşil noktalar olarak kendilerini gösterebilirler.

Ne Kada Sürede Kayalarım Coralline Algae Kaplanır?

Gerekli koşulları sağladıysanız ve aşılamayı yaptıysanız gözlemleyebilmeniz için doğal süreç tuzlu su akvaryumları için 5 ila 8 hafta arasında verilir. Ancak kimyasallar kullanarak süreci hızlandırmanız da mümkündür. Akvaryumunuzdaki türe bağlı olarak akvaryum genelinde kendilerini gösterebilmeleri bir yılı bulabilir ve yılda 1 cm kadar büyüyebilir. Ancak bazı türlerin çok daha hızlı büyüdüğüde gözlemlenmiştir.

Coralline Algae’ler Akvaryumumda Soruna Neden Olur Mu?

Her ne kadar akvaryumlarınız için görsel bir güzellik katıyor olsa da bazı ek zorlukları ve maliyetide beraberinde getirir. Mercanlar gibi aragonit bir iskelet oluştururlar ve camlarınız dahil bütün yüzeylerde büyüme eğilimindedirler. Buda bakım prosedürünüzün uzamasına neden olur.

coralline alge kaplamış dalga motoru

Ekipmanlarınız da aynı yüzey kaplamasından muzdarip olabilir ve ekipmanlarınızı düzenli olarak temizlemiyorsanız bozulmalarına yol açabilir. Özellikle Işığın eriştiği dalga motorlarınız ilk bozulacak olan ekipmanlar arasında olabilir. Bu yüzden dalga motorlarınızı düzenli olarak temizlemeniz gerekir.

Sert mercanlarla aynı gereksinimlere sahip oldukları için katkı tüketiminizi arttıracaktır ve bu size daha fazla maliyet çıkaracaktır. Sert mercanlarınız uygun ışık şartlarında yukarı doğru büyür. Çok fazla ışık şiddetinde bu büyüme yataylaşabilir ve nadiren de olsa Coralline Algae’ler bir savaş başlayabilir.

Kaynaklar;

  • arcreef.com
  • wikipedia.org
  • reefs.com
  • algaebarn.com
  • thesprucepets.com

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir