”Denizler Yaşam Dolsun” Projesi

Denizler Yaşam Dolsun projesi kapsamında Adalar açıklarında yok olma tehlikesi yaşayan mercanlar Tavşan Adası açıklarına taşındı.

Roche İlaç Türkiye ve Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneği tarafından gelecek nesillere tüm saklı zenginlikleriyle korunabilmiş bir Marmara Denizi bırakabilmek amacıyla hayata geçirilen ‘Denizler Yaşam Dolsun’ projesi kapsamında, Türkiye’de ilk denilebilecek mercan transplantasyonu (nakli) gerçekleşiyor.

Türkiye’de 60 yılı geride bırakan Roche İlaç Türkiye, yaşanabilir dünya hedefine katkı sunmak amacıyla Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneği ile birlikte ‘Denizler Yaşam Dolsun’ projesini hayata geçirdi.

Marmara Denizi’nde biyolojik çeşitliliği koruma amacıyla başlatılan projenin, Türkiye’nin ilk mercan nakli operasyonu olma özelliği taşıdığı belirtildi. Bilimsel ayağı TÜBİTAK tarafından desteklenen proje İstanbul Üniversitesi ve ADYSK’nın gönüllü işbirliği ile yürütülüyor. Proje kapsamında Adalar açıklarında yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan mercanlar çoğaltma yoluyla Tavşan Adası olarak da bilinen Neandros açıklarına taşındı. Ayrıca projeye ünlü oyuncu ve tiyatrocu Özge Borak da destek verdi.

Bu içeriği beğendiniz mi?

Gönderiliyor
Ziyaretçi Puanı
0 (0 Oy)

Doç Dr. Nur Eda Topçu Eryalçın’nın Marmara Denizi’ndeki Mercanlar hakkındaki ilk makalesini de okumanızı tavsiye ediyoruz.

Türkiye Denizleri hakkında sorularınız ya da eklemek istedikleriniz varsa, N Akvaryum Forum‘larını kullanabilirsiniz.

Yorum Yapın

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Gizlilik Politikası
+