Elegance Coral Esaret Altında İlk Kez Yetiştirildi

Elegance Coral Esaret Altında İlk Kez Yetiştirildi

İngiltere merkezli bir araştırma şirketi olan Coral Spawnnig Lab da akvaryumlarımızın popüler mercanlarından Elegance Coral esaret altında İlk kez yetiştirildi.

İçindekiler

Dünya genelinde resiflerin korunmasına yönelik çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Artık bir çok türün ithalatı ya yasak ya da çok sıkı kontrollere tabi. Bunlardan biri de tuzlu su akvaryumlarının popüler mercanlarından Elegance Coral. Ancak İngiltere merkezli bir araştırma şirketinde Elegance Coral esaret altında İlk kez yetiştirildi.

Sürüdürülebilirlik tuzlu su akvaryumları için artık hiç olmadığı kadar önemli. Bunun başlıca nedenleri arasında artık istenilen her mercanın akvaryumlarınız için ithal edilemiyor oluşu ve buna bağlı olarak yükselen fiyatlar. Kısaca akvaristlerin bu canlıları yaşatma zorunluluğu doğuyor. Kayıplara artık yer yok!

Dünya genelinde buna yönelik bir çok çalışma yapılıyor. Londra merkezli Coral Spawnnig Lab bir zamanlar esaret altında yetiştirilmesi imkansız gibi görünen türler arasında yer alan Elegance Coral (Catalaphyllia jardinei)’ın Dr. Jamie Craggs liderliğindeki bir ekiple Birleşik Krallık’taki laboratuvarlarında bu değerli mercanın üreme kodunu kırdı.

Bu başarı ex-situ adı verilen (vahşi yaşam ortamının dışında) cinsel üreme olayları yoluyla üretilenler listesine bir başarı daha eklemiş oldu.

“Elegance Coral’ın üremesi hakkında hiçbir şey bilinmediğinden, önce üreme yaşam tarihini anlamaya ve ardından su ürünleri yetiştiriciliği için potansiyel uygunluğunu test etmeye hevesliydik.”

Dr. Jamie Craggs
Fotoğraf: coralspawninglab.org / Bırakıldıktan bir kaç dakika sonra Elegance Coral yumurtaları

Elegance Coral Esaret Altında İlk Kez Yetiştirilme Koşulları

Elegance Coral, çoğu Avustralya’dan toplanan vahşi olan popüler akvaryum canlılarıdır, ancak bu yılın (2022) Ocak ayında Catalaphyllia jardinei’nin tüm Avustralya’dan tüm Avrupa Birliği’ne ve 27 üye ülkesine ithalatı engellendi. Ancak Coral Spawnnig Lab ekibi Elegance Coral (Catalaphyllia jardinei)’ın üremesini için GBR’in güney resiflerindeki hava, su, ışık, ay döngüsü gibi kriterleri kopyalayarak bu türün üreme biyolojisini belgeleyebildi.

“Triton Yöntemini tüm yumurtlama sistemlerimizde kullanıyoruz çünkü bunun ICP testinde en yüksek düzeyde doğruluk sağladığını düşünüyoruz ve bu LPS türlerinin uzun vadeli sağlığını korumak için en önemli olan belirli eser element dozlama kontrolünü belirledik.”

Coral Spawning Kurucu Ortağı – Vince Thomas

Milwaukee’deki MACNA 2022 Konferansında (9-11 Eylül) bilindiği gibi konuşmacılar arasında yer alan, Dr. Craggs, Elegance Coral’ın dört anaç kolonisinin Ekim 2021’de ortaya çıktığını ve yaklaşık 100 yavrunun 11 aylık bir süre içinde hayatta kaldığını ve büyüdüğünü söylüyor. Yumurtlama ve yetiştirmenin Coral Spawning Lab’ın temel sistemleri olan ev akvaryumlarında gerçekleştiğini de ortaya koyuyor.

Fotoğraf: coralspawninglab.org / 5 haftalık Elegance Coral yavruları

“Geçtiğimiz 11 ayda belgelediğimiz büyüme oranları gerçekten umut vericiydi ve bunun, ticaret için mercan üretmek için ex situ cinsel üreme etkinlikleri yoluyla sürdürülebilir su ürünleri yetiştiriciliği için uygun bir aday olabileceğinden eminiz.”

Dr. Jamie Craggs

Ana örneklerden göründüğü gibi, bunlar klasik, yeşil Avustralya Elegance Coral (Catalaphylia jardinei)’ın en yaygın türü. Gelecekte şimdi sarı etli ve mavi uçlu çok daha arzu edilen sarı uçlu Elegance Coral (Catalaphylia jardinei)’ın bazılarını yetiştirme potansiyeli de var.

N Akvaryum olarak resiflerin korunması için her zaman ithalatın değil yetiştiriciliğin ve büyük işletmelerin ana kolonilerden aldıkları fraglarla son tüketiciyi mutlu eden girişimleri savunduk. Avrupa ve Amerika kıtasında bunu yapabilen bir den fazla işletme zaten var.

Dr. Jamie Craggs ve ekibinin bu başarısı tuzlu su akvaryumu hobisinin aynı zamanda ilerleyişinin de en iyi örneklerinden biri. Bir zamanlar tuzlu su akvaryumu canlılarının esaret altında üretimlerine imkansız gözüyle bakılırken şimdilerde bir çok tür ev akvaryumlarında akvaristler tarafından üretilebiliyor. Üretilebilen her canlı resiflerin korunmasında da çok büyük bir role sahip.

Kayanklar:

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir