Toygar NİRON

Toygar NİRON

Ankara da doğdu, Rotary Exchange programıyla bir yıl Brezilya da eğitim gördü. Ziraat fakültesinde profesyonel olarak basketbol oynadı. CMAS Sertifikalı dalgıç. ODTU de yüksek irtifa ve kampçılık üzerine eğitim verdi. Hız tutkunu ve motorsikletiyle yolları arşınlıyor. Lisanslı Trap&Skeet Sporcusu ve gençler Ankara 2.cisi

N Akvaryum® da Kendi Reklamlarınızı Yayınlayın

N Akvaryum® da Kendi Reklamlarınızı Yayınlayın

Endonezya Mercan İthalatı 2020 De Yeniden Mi Açılıyor?

İçindekiler

Bir Fransız deniz biyoloğu olan Vincent Chalias’ın Endonezya da mercanları keşfetmesi ve Endonezya mercan ithalatı na öncülük etmesinin üstünden yaklaşık 23 yıl geçti. Aynı zaman da Reefbuilders yazarlarından biri de olan Vincent Chalias’ın Endonezya da bir mercan çiftliği de yer alıyor.

Vincent Chalias’ın 2000 yılında kurduğu Bali Akvaryum Endonezya da bütün resmi izinlere sahip ilk mercan kültürlerinin yetiştirildiği firmaydı. 2016 yılında da  Ocean Gardener  adlı bir şirket kurarak mercan kültürlerinin yetiştirilmesi ve dağıtımıyla ilgili eğitimler vermeye başlamıştı.

endonezya mercan ithalatı için yetiştirilen mercanlar

Endonezya Mercan İthalatı Neden Durdu?

Sizinde bildiğiniz gibi Mayıs 2018 tarihinde Endonezya denizcilik bakanı olan Susi Pudjiastuti mercan resiflerini korumak için ani bir kararla bütün izinleri iptal ederek mercan ihracatını durdurdu.

Bu yasaklamalara ne yazıkki ülkemizde de yer alan ve doğal yaşamı risk altına sokan, hiç bir akademik bilgisi olmayan ve yolsuzluk yaparak ticari gelir elde etmeye çalışan korsanlar sebep olmuştu.

Endonezya da mercan yetiştiriciliği ve buna bağlı yaklaşık 10.000 kişinin bulunduğu tahmin ediliyordu. Yasaklamaların arından bir çok firma işçi çıkarma yoluna gitmişti. Vincent Chalias kendi işletmesinde yer alan 55 çalışanın 15 kişiye düşürüldüğünü duyurmuştu.

Endonezya Mercan İthalatında Yaşanan Gelişmeler

Vincent Chalias ın haberine göre Endonezyada mercan ithalatı ilk baharda yapılan seçimlerde eski Cumhurbaşkanı Jokowi’nin yeniden seçilmesiyle yeni bir sürece başladı. Eylül ayında yeni bir Denizcilik bakanı seçildi ve geçtiğimiz yıl Kasım ayı sonunda mercan ihracatının yeniden açılmasına karar verildi. Hemen sevinmeyin kararın alınması ve gerçekleşmesi arasında uzun bir yol ve bir çok prosedür yer alıyor.

Endonezya mercan ithalatı mercanların seçimi

Yeni Denizcilik bakanının talimatlarıyla Aralık ayının başlarında mercan yetiştiriciliği yapan firmalar denetlenmeye ve bu denetimleri gerçekleştirmesi için bir çok personel işe alınarak eğitilmeye başlanmış. Personelin mercan çiftliklerinin yanı sıra sevkiyat sırasında da kontrolleri sağlayabilmeleri için yeni prosedürler geliştirilmiş. Yapılan bu çalışmaların bir nebzede olsa korsan avlanmanın önüne geçeceği düşünülüyor.

Endonezya Mercan İthalatı Ne Zaman Başlayacak?

Vincent Chalias 13 Ocak 2020 tarihinden itibaren Endonezya mercan ithalatı için diğer ülkelerin taleplerinin karşılanacağına izin verileceğini söylüyor. Bunun büyük bir rahatlama, ama sadece başlangıç olduğunu, yeni bir bürokrasi ve gözetim uygulamalarının iyi bir şey olduğunu ve gelecekte doğabilecek sorunları ortadan kaldıracağına inandığını da belirtmiş. Aynı zamanda gerçekçi olunması gerektiğini, çünkü bir endüstrinin tamamen güvenliğini sağlamak için birden fazla bürokrasi katmanının yeterli olmadığınıda ekliyor.

Anladığımız kadarıyla Endonezya mercan ithalatı için henüz her şeyin eskisi gibi olacağını söylemek biraz güç ve hala uzun bir yol katedilmesi gerekiyor. Alınan bu yeni önlemler ve bürokrasilerle Endonezya mercan ithalatının eskisi gibi olmasını ve yaşananlardan sonra yeni derslerin alındığını, hataların artık olmayacağını ve herkesin işbirliği yaparak biz tuzlu su akvaryumu meraklılarını mutlu edecek yeni güzel haberler alacağımızı umuyoruz.

Bu İçeriği Beğendiniz mi?

Bültenimize Abone Olun!

Sektörle ilgili en son haberler ve yeni içerikler e-postanıza gelsin.

N Akvaryum® da Kendi Reklamlarınızı Yayınlayın

N Akvaryum® da Kendi Reklamlarınızı Yayınlayın

Yorum yapın

error: Üzgünüz ama bunu yapamazsınız :(

N Akvaryum®'a Görüşlerini Bildir