Frag Taşı Nasıl Yapılır? Malzemeler Nelerdir?

Frag Taşı Nasıl Yapılır? Malzemeler Nelerdir?

Maddi kazanç, küçük okyanusunuzun sürüdürülebilirliği yada farkı türlerle değiş tokuş için mercanlarımzı fraglarız. Peki frag taşı yapımı için nelere gerekli?

İçindekiler

Kimileri maddi kazanç, kimileri kendi küçük okyanuslarının sürüdürülebilirliği, kimileriyse farkı türlerle değiş tokuş için mercanlarını fraglıyor. Bunun için Frag taşı yapımını biliyor olmalısınız. Yada dilerseniz satın da alabilirsiniz.

Sebebi her ne olursa olsun mercanlarınızın büyümesini, renklenmesini görmek hatta artık akvaryumunuza büyük gelmeleri tarifi zor bir haz ve keyif. Bu neredeyse sizi başarılı bir tuzlu su akvaryumu sahibi statüsüne bile sokabilir, ama neredeyse!

Frag Taşı Ne İşe Yarar?

Mercan farglamak türlere göre farklı metodlar, işçilik ve ekipmanlar gerektirir. Ama Fraglama söz konusu olduğunda tek ortak nokta mercanlarınızı nereye sabitleyeceğinizdir. Akvaryumda uçuşan zoa’ları, akıntıyla beraber suyun dibinde bir ileri bir geri giden küçük dal parçalarını kimse istemez.

Hazırladığını fragları tercihinize göre büyük yada küçük kayalara yapıştırmanız hem mercanınız için iyi bir büyüme koşulu, hemde ileride onu taşımanız için kolaylık sağlar. Unutmamak lazım ki mercanların hemen hemen hepsi doğru koşullarda üreme ve yayılma eğilimine girer. Bu sebeple bazı türler uzun vadede ciddi sorunlara neden olabilir. Buna en iyi örnek arsız mini glow polipler gösterilebilir. Ana kayanızda büyüyüp yayılmasını kesinlikle istemezsiniz.

frag taşı yapımı için kek kalıbı

Frag Taşı Yapımı İçin Neler Gerekli

  • Çimento: İnanın bize çok basit bir tercih dir. Markası, rengi gibi detaylar gereksiz ve kafa karışıklığına neden olur. Her hangi bir yapı marketten her hangi bir çimento almanız yeterli.
  • Kum: Çevrenizdeki bir akvaryumcudan alacağınız küçük taneli mercan kırığı kum. Elbette kendi isteğinize göre daha büyük taneler de seçebilirsiniz.
  • Su: Musluk suyu kullanabilirsiniz.
  • Kalıp: Bu tamamen ihtiyacınız doğrultusunda bulabileceğiniz yada yapabileceğiniz bir şey. İsterseniz küçük kavanoz yada şişe kapakları kullanabilir yada elinizle oyun hamuru gibi dilediğiniz şekli verebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz internetten temin edebileceğiniz küçük silikon kalıplar olacak. Pratik ve hızlı yol almanızı sağlarlar. Üstelik etrafı daha az kirletirsiniz.

küçük frag taşları

Frag Taşı Yapımı

Sizin de tahmin ettiğiniz gibi yapmanız gereken tek şey çimento, kum ve suyu karıştırmak. Bunu yaparken işi kendi kendinize daha da zor bir hale getirmeyin. Kıvamını nasıl isterseniz öyle ayarlayın. Kalıplar için bu bir sorun olmazken, elle şekil vermeyi tercih edecekler için daha yoğun bir kıvam tavsiye ediyoruz. İşiniz bittiğinde frag taşlarınızı kurumaya bırakın.

Burdan sonra işler biraz karışıyor. Frag taşlarınızı hazırladınız, kalıplardan çıktı ve artık kurudular. Hemen kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Her ne kadar çimento‘nun salınım yapan bir materyal olmadığı söylensede yeni kuruyan bir çimento bünyesinde salınım yapan maddeler barındırır. Unutmayın riske girmeye değmeyecek kadar değerli bir akvaryumunuz var.

Frag taşlarımızı 1-2 hafta kadar suyun içinde bekletebiliriz. Bu sürede gün aşırı olarak suyu yenilemeniz iyi bir fikir olabilir. En pratik yol, taşlarınızı tuvalet sifonunun içine koymaktır. Bu her sifonu çektiğinizde suyunda yenileceği anlamına gelir. Ama bunu yaparken sifon içinde metal bir materyalin yada pas olmadığından emin olun.

Son olarak dilerseniz taşlarınızı R/O su içinde çalkalayıp bir süre de orada bekletebilirsiniz. Bazılarımız bu konuda çok hassas olsa da gereksiz bulduğumuzu söylemek isteriz.

Mercanlarınız için frag taşlarınız artık hazır. Bir sonraki deneme de çok daha güzellerini yapacağınızdan eminiz.

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir