Hanna Marine Serisi, Test Yapmanın En Kolay Yolu

Hanna Marine Serisi, Test Yapmanın En Kolay Yolu

Test yapmak havalı bir şey olsada test sonuçlarını yorumlamak akvaristler için ciddi bir sorun. Hanna Marine serisi bu noktada akvaristlerin imdadına yetişiyor

İçindekiler

Tuzlu su akvaryumlarının en zor standartlarından birinin düzenli test yapmak olduğu konusunda sanırım hepimiz hemfikiriz. Aslında testi yapmak havalı bir şey olsada test sonuçlarını yorumlamak akvaristler için ciddi bir sorun. Hanna Marine serisi bu noktada akvaristlerin imdadına yetişiyor.

Hanna Instruments®, laboratuvar, yiyecek ve içecek, hidroponik, Su ürünleri ve atık su gibi çok sayıda endüstrinin analizinde kullanılan bilimsel ürünleri tasarlayan, üreten ve dağıtan özel bir grup. Şirket 1978’de İtalya’da kurulmuş ve şu anda merkezi Woonsocket, RI, ABD’de bulunuyor.

Hanna Instuments in resmi Türkiye distribütörü ve dağıtımcısı olan Info Endüstri yetkilileriyle konuştuk ve sorularımıza yanıt bulmaya çalıştık.

Hanna Marine Teknolojisi

Hanna Marine serisinin öncelikle tam olarak akvaristler için özel olarak hazırlanmış bir seri olduğunu söylememizde fayda var. Info Endüstri yetkilisi Meltem Üyetürk’e Hanna’yı diğer test kitlerinden özel kılan şeyin ne olduğunu sorduk.

Hanna Marine Checker HC serisi farklı renklerde sunulan bir takım ölçüm cihazlarını kapsıyor. Hanna Instruments, çok daha pahalı portatif ve masa üstü fotometre’ler de kullanılan teknolojiyi almış ve akvaryum meraklılarının laboratuvar kalitesinde analiz yapmasını sağlayan el tipi hesaplama ünitelerine dönüştürmüş.

Bunun en güzel yanı kullandıkları Beer-Lambert Absorbans Yasasıyla akvaristlerin hangi rengin hangi değeri verdiği sorusuna son vermesi. Beer-Lambert Absorbans Yasası, ışık kaynağı ve detektör kullanılarak bu sonuçları kullanıcıya dijital ortamda neredeyse sıfır hata oranıyla gösteriliyor.

Paki ya kullanım ömrü? Bir çoğumuzun en çok merak ettiği şey bu olsa gerek. Satın aldığınız bir Hanna test kitinin ömrü var mı? Meltem Üyetürk bu konuda bize ürünlerin sonuçta bir cihaz olduğunu ve her cihazın eninde sonunda bozulabileceği söylüyor. 2000 test veya 3000 test gibi bir rakam verip veremeyeceğini sorduğumuzdaysa böyle bir rakamın söz konusu olmadığını söyledi. Kısaca bunlarda akvaryumlarımızda kullandığımız diğer ekipmanlar gibi kul yapısı ve onlara ne kadar iyi davranırsak onlarda bize o kadar uzun süre hizmet edecekler gibi görünüyor.

Hanna Marine Serisi

Hanna Marine serisi akvaristler için şu an altı ürün gamına sahip. Alkalinity, Kalsiyum, Fosfor, Fosfat, Nitrat ve Nitrit ölçümleri.

Marine Alkalinity (dKH) Checker®

HI772 ve HI755 Checker ® HC (Elde Taşınabilir Kolorimetre), genellikle dKH olarak kısaltılan kalsiyum sertliği derecelerinde alkaliniteyi ölçmek için basit, doğru ve uygun maliyetli bir yol sağlar. Deniz ortamları için kritik olan alkalinite, yalnızca mercan resiflerinin kalsiyum karbonat iskelet rejenerasyonu için gereken karbonat iyonunu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda asitlikte büyük değişikliklere karşı bir pH tamponu görevi görür. Kimyasal test kitlerine daha doğru bir alternatif olarak tasarlanan HI772, dört kolay adımda hızlı ve doğru sonuçlar sağlar. Ölçümleri ppm veya dKH olarak alabileceğiniz iki farklı modeli var. Satın almayı düşünürseniz dKH olarak sonuç veren modeli seçmenizde fayda var.

Hanna Marine Serisi alkalinity ölçer
Hanna Alkalinity Ölçer

Marine Calcium Checker® HC – HI758

HI758 Checker ® HC (Elde Taşınabilir Renk Ölçer ), kalsiyumu ölçmek için basit, doğru ve uygun maliyetli bir yol sağlar. Mercan resiflerinin kalsiyum karbonat iskeletlerinin gelişimi için gerekli olan kalsiyum, deniz sularının önemli bir bileşenidir. Kimyasal test kitlerine daha doğru bir alternatif olarak tasarlanan HI758, dört kolay adımda hızlı ve doğru sonuçlar sağlar.

Hanna Marine Kalsiyum Testi
Hanna Marine Kalsiyum Testi

Marine Phosphorus Ultra Low Range Checker® HC – HI736

HI736 Checker ® HC (Elde Taşınabilir Renk Ölçer ) tuzlu su akvaryumları dahil denizcilik sistemlerinde fosforu ölçmek için basit, doğru ve uygun maliyetli bir yol sağlar. Fosfor, su ürünleri yetiştiriciliği ve akvaryumlarda ölçülmesi gereken önemli bir parametredir; Çok yüksek seviyeler, aşırı yosun büyümesine, tükenmiş oksijen seviyelerine yol açabilir ve sonuçta birçok balık türü ve suda yaşayan yaşam için ölümcül olabilir. Kimyasal test kitlerine daha doğru bir alternatif olarak tasarlanan HI736, dört kolay adımda hızlı ve doğru sonuçlar sağlar.

Hanna Marine Fosfor Testi
Hanna Marine Fosfor Testi

Marine Phosphate Ultra Low Range Checker® HC – HI774

HI774 Checker ® HC (Elde Taşınabilir Renk Ölçer ), tuzlu su akvaryumları dahil denizcilik sistemlerinde fosfatı ölçmek için basit, doğru ve uygun maliyetli bir yol sağlar. Fosfat, su ürünleri yetiştiriciliği ve akvaryumlarda ölçülmesi gereken önemli bir parametredir; Çok yüksek seviyeler, aşırı yosun büyümesine, tükenmiş oksijen seviyelerine yol açabilir ve sonuçta birçok balık türü ve suda yaşayan yaşam için ölümcül olabilir. Kimyasal test kitlerine daha doğru bir alternatif olarak tasarlanan HI774, hızlı ve doğru sonuçlar sağlar. Hanna Marine HI736 Fosfor testine alternatif olarak, Fosfat ölçüm değerinizi 0,3261 ile çarparak Fosfat değerinizi de öğrenebilirsiniz. Örneğin; 0.50 ppm Fosfat değeri 0.163 ppm veya 163 ppb Fosfora eşittir.

Hanna Marine Fosfat Testi
Hanna Marine Fosfat Testi

Marine Low Range Nitrate Checker HC – HI781

Nitrat, Azot döngüsünün bir yan ürünüdür. Tuzlu su akvaryumundaki aşırı miktarda Nitrat, yosunlar ve dinoflagellatlar dahil istenmeyen organizmaların büyümesini teşvik edebilirken, yetersiz miktarlar, SPS ve diğer mercanların renk kaybı ve solgunluk gibi işaretler göstereceği açlığa yol açabilir. HI781 Nitrat Checker HC, nitrat konsantrasyonunu kolorimetrik olarak belirlemek için Beer-Lambert prensibini kullanan bir el tipi kolorimetredir. HI781, bir tuzlu su akvaryumundaki düşük nitrat seviyelerini ölçmek için özel olarak tasarlanmıştır. 0,00 ila 5,00 ppm (mg / L) aralığı, tuzlu su akvaryumları için ideal aralık olarak verilir.

Hanna Marine Nitrat Testi
Hanna Marine Nitrat Testi

Marine Nitrite Ultra Low Range Checker® HC – HI764

Nitrifikasyon, amonyağın (amonyum iyonu) nitrite biyolojik olarak oksidasyonunu takiben nitritlerin nitratlara oksidasyonudur. Bu 2 aşamalı sürecin ilk adımı, bakterileri nitrifiye ederek bir akvaryumda gerçekleştirilir. Bu hızlı işlem sırasında, nitrit seviyeleri yükselirken amonyum seviyeleri düşer. Nitrit, amonyak kadar zararlı olduğu için, nitrit seviyeleri ölçülemeyecek seviyelerde tutulmalıdır. Olgun bir biyolojik filtre nitrit seviyelerini düşük tutabilmelidir.

Hanna Marine Nitrit Testi
Hanna Marine Nitrit Testi

UYARI: Hanna Marine serisi test kitleri tuzlu su akvaryumunuzdaki değerleriniz makul aralıklardaysa bir sonuç verir. Örneğin Nitrat değeriniz 50 ppm ve üzerindeyse Hanna test kitleri size bu değeri gösteremez. Hemen hemen hepsi düşük aralıklar için tasarlanmıştır ve kullanabilmeniz için akvaryumunuzun bu değerler aralığında olması gerekir.

Tuzlu su akvaryumlarında test yapmak bir tercih meselesi değil bir zorunluluktur. Test yapma sıklığınız kazandığınız deneyim ve akvaryumunuzun yaşına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ekipman seçiminiz gibi testlerinizi de özenle seçmenizde fayda vardır.

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir