Kum Köpek Balığı Tür İzleme Projesi

Akdeniz Havzasın’da 80 Kıkırdaklı balık türünün bulunduğu rapor edilmiş olmasına karşın, bunların 71’inin kesinlikle bu havza içerisinde yaşadığının teyidi yapılabilmiştir. Bu türlerden biri olan kum köpek balığı ya da büyük camgöz balığı (Carcharinus plumbeus), Türkiye’de Ege Denizi ve Akdeniz  bölgelerinde dağılım göstermektedir. Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde Boncuk Koyu türün tüm Akdeniz havzasındaki bilinen tek üreme noktasıdır. Akdeniz havzası dışında ise tropik ve ılıman denizlerde dağılım göstermektedirler. Tür hem Akdeniz havzası kapsamında hem de Türkiye kıyılarında Tehdit Altında (EN) olarak sınıflandırılmıştır.

Kum Köpek Balığı Özellikleri

Kum köpek balığı ilk dorsal yüzgeçlerinin belirgin şekilde büyük olmasıyla tanınan, maksimum 2,5 m boya sahip güçlü hayvanlardır. İki dorsal yüzgeçleri arasında belirgin bir tepe bulunmasıyla diğer türlerden kolaylıkla ayırdedilirler. Üst ve yan tarafları mavi-gri veya koyu renkte, alt kısımlarıysa açık renkli hayvanlardır. 23-27°C arası sıcaklık gösteren tropikal sularda yaşarlar. Kıyıya yakın veya uzak sularda bulunabilirler. Derin sularda, kıta ya da ada sularında, liman, nehir ağızı ve koylarda yaşarlar. Göç için derin suları tercih ederler. İyi bir dip beslenicilerilerdir; küçük omurgalı balıklar, vatozlar, küçük köpek balıkları ve yumuşakçalarla beslenirler.

Kum Köpek Balığı

Kum Köpek Balıkları Nerede Yaşıyor?

Akdeniz’de bilinen tek üreme alanı olan Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesinde bulunan Boncuk Koyu’nun kuzeyi, Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı tarafından çekirdek koruma alanı olarak izlemeye alınmış sonrasında bu alan 5 şamandıra yardımıyla işaretlenmiş her türlü seyir, balık avcılığı, SCUBA ve serbest dalış ve demirleme faaliyetleri yasaklanmıştır. Ayrıca, halkın bilinçlendirilmesi çalışmaları, koya yerleştirilen bilgilendirme ve uyarı tabelaları yardımıyla alan içerisindeki insan faaliyetleri de düzenlenmiştir.

Manda Göz Balığı Türk Sularına Girdi

Kum kaplanı köpek balığının keskin sivri bir başı ve hantal bir gövdesi vardır. Buna rağmen son derece iyi bir yüzücüdür. Ağırlığı 158 kilogramı bulabilir. Oldukça becerikli bir avcıdır ve avlanma açısından daha çok geceleri aktif olur. Çoğunlukla küçük balıklar ile beslenir, bununla birlikte kabuklular ve mürekkep balığı gibi canlıları avladığı da olur.

Kum köpek balığını daha yakından görmek isterseniz İstanbul Akvaryum‘u ziyaret edebilirsiniz.

Eklemek, paylaşmak veya sormak istediklerin varsa aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsin

Bu İçeriği Beğendin Mi?

Sende bir şeyler yaz...

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Gizlilik Politikası
+