Kum Köpek Balığı Tür İzleme Projesi

Akdeniz Havzasın’da 80 Kıkırdaklı balık türünün bulunduğu rapor edilmiş olmasına karşın, bunların 71’inin kesinlikle bu havza içerisinde yaşadığının teyidi yapılabilmiştir. Bu türlerden biri olan kum köpek balığı ya da büyük camgöz balığı (Carcharinus plumbeus), Türkiye’de Ege Denizi ve Akdeniz  bölgelerinde dağılım göstermektedir. Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde Boncuk Koyu türün tüm Akdeniz havzasındaki bilinen tek üreme noktasıdır. Akdeniz havzası dışında ise tropik ve ılıman denizlerde dağılım göstermektedirler. Tür hem Akdeniz havzası kapsamında hem de Türkiye kıyılarında Tehdit Altında (EN) olarak sınıflandırılmıştır.

Kum Köpek Balığı Özellikleri

Kum köpek balığı ilk dorsal yüzgeçlerinin belirgin şekilde büyük olmasıyla tanınan, maksimum 2,5 m boya sahip güçlü hayvanlardır. İki dorsal yüzgeçleri arasında belirgin bir tepe bulunmasıyla diğer türlerden kolaylıkla ayırdedilirler. Üst ve yan tarafları mavi-gri veya koyu renkte, alt kısımlarıysa açık renkli hayvanlardır. 23-27°C arası sıcaklık gösteren tropikal sularda yaşarlar. Kıyıya yakın veya uzak sularda bulunabilirler. Derin sularda, kıta ya da ada sularında, liman, nehir ağızı ve koylarda yaşarlar. Göç için derin suları tercih ederler. İyi bir dip beslenicilerilerdir; küçük omurgalı balıklar, vatozlar, küçük köpek balıkları ve yumuşakçalarla beslenirler.

Bu içeriği beğendiniz mi?

Gönderiliyor
Ziyaretçi Puanı
5 (1 Oy)

Kum köpek balığı hakkında sorularınız ya da eklemek istedikleriniz varsa, N Akvaryum Forum‘larını kullanabilirsiniz.

Web sitemizde; kullanım deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Tüm hikaye için Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Gizlilik Politikası
+