Kum Köpek Balığı Tür İzleme Projesi

Akdeniz Havzasın’da 80 Kıkırdaklı balık türünün bulunduğu rapor edilmiş. Kum Köpek balığı ya da büyük camgöz balığı (Carcharinus plumbeus) bunlardan biridir.

İçindekiler

Akdeniz Havzasın’da 80 Kıkırdaklı balık türünün bulunduğu rapor edilmiş olmasına karşın, bunların 71’inin kesinlikle bu havza içerisinde yaşadığının teyidi yapılabilmiştir. Bu türlerden biri olan kum köpek balığı ya da büyük camgöz balığı (Carcharinus plumbeus), Türkiye’de Ege Denizi ve Akdeniz  bölgelerinde dağılım göstermektedir. Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde Boncuk Koyu türün tüm Akdeniz havzasındaki bilinen tek üreme noktasıdır. Akdeniz havzası dışında ise tropik ve ılıman denizlerde dağılım göstermektedirler. Tür hem Akdeniz havzası kapsamında hem de Türkiye kıyılarında Tehdit Altında (EN) olarak sınıflandırılmıştır.

[um_show_google_ads not=’um_profesyonel-uye,um_custom_role_2′]

Kum Köpek Balığı Özellikleri

Kum köpek balığı ilk dorsal yüzgeçlerinin belirgin şekilde büyük olmasıyla tanınan, maksimum 2,5 m boya sahip güçlü hayvanlardır. İki dorsal yüzgeçleri arasında belirgin bir tepe bulunmasıyla diğer türlerden kolaylıkla ayırdedilirler. Üst ve yan tarafları mavi-gri veya koyu renkte, alt kısımlarıysa açık renkli hayvanlardır. 23-27°C arası sıcaklık gösteren tropikal sularda yaşarlar. Kıyıya yakın veya uzak sularda bulunabilirler. Derin sularda, kıta ya da ada sularında, liman, nehir ağızı ve koylarda yaşarlar. Göç için derin suları tercih ederler. İyi bir dip beslenicilerilerdir; küçük omurgalı balıklar, vatozlar, küçük köpek balıkları ve yumuşakçalarla beslenirler.

Kum köpek balığının yakından görünüşü

[um_show_google_ads not=’um_profesyonel-uye,um_custom_role_2′]

Kum Köpek Balıkları Nerede Yaşıyor?

Akdeniz’de bilinen tek üreme alanı olan Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesinde bulunan Boncuk Koyu’nun kuzeyi, Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı tarafından çekirdek koruma alanı olarak izlemeye alınmış sonrasında bu alan 5 şamandıra yardımıyla işaretlenmiş her türlü seyir, balık avcılığı, SCUBA ve serbest dalış ve demirleme faaliyetleri yasaklanmıştır. Ayrıca, halkın bilinçlendirilmesi çalışmaları, koya yerleştirilen bilgilendirme ve uyarı tabelaları yardımıyla alan içerisindeki insan faaliyetleri de düzenlenmiştir.

Kum kaplanı köpek balığının keskin sivri bir başı ve hantal bir gövdesi vardır. Buna rağmen son derece iyi bir yüzücüdür. Ağırlığı 158 kilogramı bulabilir. Oldukça becerikli bir avcıdır ve avlanma açısından daha çok geceleri aktif olur. Çoğunlukla küçük balıklar ile beslenir, bununla birlikte kabuklular ve mürekkep balığı gibi canlıları avladığı da olur.

[um_show_google_ads not=’um_profesyonel-uye,um_custom_role_2′]

Kum köpek balığını daha yakından görmek isterseniz İstanbul Akvaryum‘u ziyaret edebilirsiniz.

Siz de Kum Köpek Balığı hakkındaki deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Belki de yan yana yüzdünüz:) Sorularınız için Akvaryum Destek sayfasında kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Siz de konu hakkındaki deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınız için Tuzlu Su Akvaryumu Forumlarında kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Your email address will not be published.

Elinizi Cebinize Atmadan
Alışveriş Yapın!

N Akvaryum üyeleri puanlarıyla alışveriş yapmanın keyfini çıkarıyor. Siz de şimdi üyeliğinizi başlatın, içeriklere yorum yapın, ürünlere tavsiyeler verin puanları toplayın! Topladığınız puanlarla alışverişin keyfni çıkarın!

Liderlik Yarışı

Web sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Gizlilik Politikası sayfamızı ziyaret ederek gizlilik ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

N Akvaryum®'a Görüşlerini Bildir