MACNA 2020 Fuarı

Dünyanın En Büyük Tuzlu Su Akvaryumu Fuarı MACNA 2020

Kuzey Amerika Deniz Akvaryumu Konferansı yani MACNA her yıl Kuzey Amerika da düzenlenir ve tuzlu su akvaryumu endüstrisindeki en büyük fuarların başını çeker.
Share:

Table of Contents

Kuzey Amerika Deniz Akvaryumu Konferansı yani MACNA her yıl Kuzey Amerika da düzenlenen ve tuzlu su akvaryumu endüstrisindeki dünyanın en büyük fuarlarlarının başını çekiyor.

MACNA Nedir?

MACNA dünya genelinde tuzlu su akvaryumu endüstrisinin, bilimin, tuzlu su akvaryumu derneklerinin ve akvaristlerin bir araya geldiği, tuzlu su akvaryumları hakkında eğitimlerin verildiği, konferansların yapıldığı, yeni ürünlerin ve firmaların tanıtıldığı, inovasyon ve sosyal ağı için 1989 yılından beri her yıl düzenlenen dünyanın en büyük tuzlu su akvaryumu fuarıdır.

İlk MACNA konferansı 1989 yılında MASNA tarafından gerçekleştirtilmiş ve günümüze kadar gelmiştir.

MASNA, tuzlu su akvaryumu kulüpleri, bireysel akvaristler, Kuzey Amerika ve yurtdışından endüstri ortaklarından oluşan ve toplamda binlerce kişiden oluşan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur ve bu kuruluşun hepimiz için geçerli olan bazı hedefleri var.

 • Üyelerini çevrimiçi ve yayınlanmış materyallerle, MACNA konferansı ve diğer onaylanmış etkinliklerle eğitmek 
 • Tuzlu su akvaryumu için sürdürülebilir bir gelecek sağlarken, hobiyi şekillendirmek ve hobi içindeki kulüpleri büyümesini teşvik etmek
 • Eğitim, yardım ve teşvik ile deniz canlılarının toplanması ve taşınmasında ihlalleri ortadan kaldırmak için çaba sarfetmek
 • Tuzlu su akvaryumu hobisinin etik gelişimini teşvik etmek  ve tutsak yetiştirme / çoğaltma çabalarını desteklemek

Bununla birlikte MASNA bir de iç tüzüğe sahip. MASNA üyeleri bu tüzükteki kurallara uymakla yükümlüler.

macna 2019 fuarının görseli

MASNA Kuralları

MASNA Şartları ile tanışın. Bu tüzük, MASNA’nın hedeflerine ve misyonuna ek olarak üyelerine ve tuzlu su akvaryumu endüstrisine yönelik inançlarını özetliyor. MASNA üyeleri, sponsorları ve etkinlik katılımcıları MASNA Şartı ile hem eylemlerini hem de davranışlarını tüzüğe göre yürütmeyi kabul ediyorlar.

Aşağıdaki şartların ülkemiz genelinde de yürülüğe girmesi sizce de muhteşem olmaz mıydı?

 • MASNA üyeleri yerel akvaryum işletmelerini/klüplerini desteklemekle yükümlüdürler.
 • MASNA üyeleri, tuzlu su akvaryumu hobisinde esir yetiştirme / çoğaltma çabalarını desteklerler.
 • MASNA üyeleri yalnızca bulundukları yerde yasal olan ve yerel, ulusal ve uluslararası yasalara uygun tuzlu su akvaryumu canlılarının ticaretini yaparlar.
 • MASNA üyeleri tuzlu su akvaryumundaki esir canlıların vahşi doğaya salınmasını önlemeyi kabul ederler.
 • MASNA üyeleri, diğer türlerle iletişim kurarken her türün doğru bilimsel adını kullanmaya teşvik edilir.
 • MASNA üyeleri vahşi olarak toplanan hayvanların toplanmaya devam edilebilmesi için, mümkün olan en çevresel etik yolları desteklemekte ve siyanür ve dinamit toplama tekniklerinin kullanımını kınamaktadır.
 • MASNA üyeleri, ulusal ve uluslararası yasalara uygun olarak tuzlu su akvaryumu canlılarının uygun şekilde paketlenmesini ve taşınmasını içeren ve tuzlu su akvaryumu canlılarına saygılı bir ticaretin sürdürebilinmesini teşvik ederler.
 • MASNA üyeleri, uygun su kalitesi, beslenme programı, tedaviler ve ortamlar sağlayarak akvaryumlarındaki canlıların sağlığını herşeyin önünde bulundurur.
 • MASNA üyeleri, tuzlu su akvaryumu sektöründeki en son gelişmeler, programları takip etmekle yükümlüdür.
 • MASNA üyelerinin eylemleri her zaman MASNA’nın hedefleriyle uyumludur.

Yukarıda belirtilen şartların ülkemizde uygulanabilirliği biraz tartışmalı. Hepimiz biliyoruz ki yasak toplayıcılık, özellikle sahil kenarında yaşayan bazı akvaristler tarafından ticari kazanç elde etme çabasıyla ne yazık ki hala yapılmakta.

Yasak toplayıcılık hem ülkemizdeki ithalatçıların hemde yerel işletmelerin sektöre yapabilecekleri yatırımları ve girişimleride doğrudan etkilemekte.

MASNA ücretli bir üyelik sistemiyle çalışıyor ve üyelerine özel bazı avantajlar sağlıyor. MASNA üyeliği, akvaristler için 20$ dernekler için 50$ ve kurumsal firmalar için 300$ olarak belirlenmiş.

MASNA Üyelerine Sağlanan Özel Avantajlar

Deniz ortamları ve tuzlu su akvaryumu hobisi için sürdürülebilir bir gelecek sağlama çabalarında, MASNA’nın üyelerine verdiği hizmetler.

 • Konuşmacı veritabanına erişim
 • Ev sahibi kulüpler için yıllık konferans (MACNA) ve lojistik destek
 • Kulüp işlerini yürütmeye yardımcı olacak maddi kaynaklar ve yeni kulüpler bulunması
 • Eğitim kaynaklarının yer aldığı büyük bir ağa erişim.
 • Fon ve koruma kuruluşları, burs olanakları, gönüllü faaliyetler ve burs fonu ile ortaklıklar sağlanması
 • Mevcut yetiştirme ve su ürünleri yetiştiriciliği tesisleri ve organizasyonlarına bağlantılar, ortaklıklar ve kaynakların paylaşımı.
 • Okyanusların hobiclerin kişisel eylemleriyle kurtarabilmeleri için pratik ipuçları.
 • Ulusal ve uluslararası girişimlerde kolektif olmalarını sağlamak.
 • Hayvancılık, akvaristlik ve canlı ölüm oranlarını azaltma stratejileri, kaynakları ve çevrimiçi materyaller.
 • Koruma ile ilgili faaliyetler ve bilgiler için geniş kaynaklar.

MACNA Fuarında Neler Oluyor?

MACNA fuarı hemen hemen dünyanın önde gelen bütün firmalarının katılımıyla gerçekleşiyor. Eğer sizinde bu sektöre yönelik bir üretim planınız varsa dünyaya açılmak için en doğru seçim MACNA ya katılmak olacaktır.

macna 2019 reeflovers standı

Sadece bir hobiciyseniz bile bu fuarın ufkunuzu genişleteceğini söylememize gerek bile yok. Bir çok tartışma konusu, konferans ve kulandığınız bir çok ekipmanın direkt üreticisinden bilgi alma fırsatı sizi bekliyor.

2017 yılında düzenlenen MACNA fuarında bir Türk firması olan ve ülkemizde hak ettiği yeri henüz bulamadığını düşündüğümüz ama dünya çapında bir marka olmayı başaran Reeflowers da vardı. Edindiğimiz bilgilere göre Reeflowers, Kuzey Amerika’nın en büyük toptancılarından biri olan Cobalt Aquatics ile birde anlaşma yaptı ve artık Amerika’da ki dağıtımını da bu firma üstlenecek.

MACNA fuarı bu yıl 28-30 Ağustos tarihleri arasında Arizona Phoenix Kongre Merkezinde düzenlenecek. Sizin için orada olmaya çalışacağız.

Share with us and other aquarists your experience with the content or anything you would like to add in the comments section below. Feel free to post your own thread in the Saltwater Aquarium Forums for questions. We will be happy to assist you.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Give Feedback to N Akvaryum