Monaco Oşinografi Müzesi ve Şehir Akvaryumu

Monaco Oşinografi Müzesi ve Şehir Akvaryumu

Monaco Oşinografi Müzesi ve Şehir akvaryumu, Klasik şehir akvaryumlarının aksine, ağırlıklı olarak mercan türleri diğer akvaryum canlı türlerinden oluşuyor.

İçindekiler

Kısa bir tatil için gittiğimiz güney Fransa sahillerinde yolumuz Monaco ya düştü ve Monaco Oşinografi Müzesi ve İçinde bulunan şehir akvaryumunu gezme fırsatı yakaladık. Bir çok şehir akvaryumunu ziyaret etmiş biri olarak Monaco da bulunan şehir akvaryumunun tuzlu su akvaristleri için başka bir yeri olduğunu söyleyebilirim.

Nedense Türkiye de şehir akvaryumu diyince aklıma hem penguenler geliyor. Sanırım bize en uzak olan canlılardan birinin reklam aracı olarak kullanılmasından kaynaklanıyor bu. Muhtemelen reklamlarda mercanlar olsaydı bilet satışları oldukça azalırdı. Keza Monaco da Kutup Ayısını kulanıyor:)

Fotoğraf: Toygar Niron

Monaco Oşinografi Müzesine Nasıl Gidilir?

Ne yazıkki doğrudan Monaco’ya uçakla gidemiyorsunuz. Formula 1 yarışlarının efsane şehrinde henüz bir havaalanı bulunmuyor. Önce en yakın havaalanı olan Nice ve ardından tercihinize göre araçla, sahil yolu (daha uzun daha güzel) veya otobandan 1 saatlik bir araç yolculuğu yaparak Monaco ya ulaşabilirsiniz. Bir başka alternatifte yine sahil yolunu kullanan trenle seyahat etmek.

Şehir müzesi ve akvaryum için bilet 8 Euro. Hafta sonları ciddi bir kalabalık olduğu söyleniyor ve müzenin tamamını gezmek normal şartlarda 1,5 saat, tuzlu suya merak salmış akvaristler içinse bir kaç güne yayılabilir.

Monaco Oşinografi Müzesi ve Şehir Akvaryumu

Monaco Oşinografi Müzesi içinde yer alan şehir akvaryumu tuzlu su akvaristleri için tam bir cennet. Klasik şehir akvaryumları, özellikle büyük balıklar üzerine kurulu ve yapay mercanlardan oluşan bir alt yapıya sahiptir. Ancak Monaco şehir akvaryumunun gerçekten bakımı çok zor mercan türleri ve kategorilere ayrılmış onlarca akvaryumuyla sizi büyülü bir dünyaya götüreceğini garanti ederim.

Müze eski ve büyük bir yapının içinde bulunuyor ve girişte sizi iki yol ayrımı bekliyor; Dilerseniz doğrudan benim yaptığım gibi akvaryumların bulunduğu kata inebilir, önce şehir akvaryumunu gezebilir veya önce Monaco Oşinografi Müzesini gezebilirsiniz.

Monako Oşinografi Müzesi Girişi
Fotoğraf: Toygar Niron / Monaco Oşinografi Müzesi Girişi

Benim gibi önce şehir akvaryumu katına inerseniz, girişte sizi ana akvaryum bekliyor. İlk başta yaklaşık 5000 litre civarında olduğunu sandığım bu akvaryum oldukça büyük olmakla beraber, bir çok balık, kabuklu, sert mercanlarla birlikte LPS ve Soft mercan türlerine de ev sahipliği yapıyor. Gezmeye devam ettikçe bu akavryumun aynı zaman da 2 katlı bu yapının her katında size ayrı bir penecere ve ayrı bir gösel şölen sunan devasa bir akvaryum olduğunuda farkediyorsunuz.

Çok fazla oda ve çok fazla akvaryum olduğu için yerdeki işaretleri takip ederek ilerlemeniz size vakit kazandıracaktır. Giriş katından odaların ve diğer akvaryumların olduğu kata inerken ana akvaryumun görsel şöleni de size eşlik ediyor.

Şehir Akvaryumunda Sizi Neler Bekliyor?

Akvaryumların bulunduğu kata inip ana akvaryumu arkanızda bıraktığınızda sizi odalar ve türlere göre ayrılmış canlıların olduğu onlarca akvaryum bekliyor. Her bir odanın ortasında büyük bir deniz anası akvaryumu da bulunuyor.

Sergilenen canlıların neredeyse tamamının tuzlu su akvaryumu sektöründe payı olan ve akvaryumlarımızda beslediğimiz canlılardan oluştuğunu söyleyebilirim. Ayrıca her akvaryuma irili ufaklı mercanlar da eşlik ediyor.

Akvaryumlar canlı türlerine, akıntıya ve canlıların ışık ihtiyaçlarına göre kategorize edilmiş. Agrasif ve saldırgan balıklar bir arada tutuluyor ve bu akvaryumlarda genellikle Soft ve LPS mercan türleri bulunuyor. Daha barışçıl türler farklı akvaryumlara yerleştirilmiş ve neredeyse her akvaryum sert mercanlarla donatılmış.

Işıkla arası pek iyi olmayan Sun Coral gibi türler se yatay bir akvaryumda ve farklı bir aydınlatma ile sergileniyor. Ayrıca bir çok fotosentetik olmayan (NPS) mercan türleride özel akvaryumlarda yerini almış.

NPS Mercan Türleri
Fotoğraf: Toygar Niron

Yapı içinde en çok ilgi gören iki akvaryumdan biri deniz anası akvaryumu ve elbette diğeri de deniz atlarının olduğu akvaryumdu. Yapı içinde diyorum çünkü bir de yapının dışında devasa bir açık hava akvaryumu bulunuyor. Burada klasik Akdeniz türleri ve deniz kaplumbağaları var. Bu akvaryum tamamen akrilikten yapılmış ve kayaların arasına inşa edilmiş.

Buradan sonra doğrudan Monaco Oşinografi Müzesine giriş yapabiliyorsunuz. Oşinografi müzesi insanların okyanusla buluşmasından günümüze kadar gelen bir çok araç, bilgi ve teknolojik ekipmanları da içeriyor. Arıca dilerseniz belirli odalarda 3D gözlükler yardımıyla kuzey kutuba gidebilir, balinalarla yüzebilir, penguenlerle koşturabilirsiniz.

Müzenin çıkışında sizi küçük br hediyelik eşya dükkanı bekliyor. Burada yapacağınız alışverişlerin bir kısmı okyanus yaşamının araştırılması üzerine kurulu bir vakfa gidiyor. Küçük bir hatırayı hepimiz isteriz değil mi?

Monaco Oşinografi müzesi ve şehir akvaryumu, tuzlu su akvaryumu sahibi her akvaristin bir gün gezmesi gereken bir yer. Daha fazla bilgi ve resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

İçerikle ilgili deneyimlerinizi veya eklemek istediklerinizi aşğıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer akvaristlerle paylaşın. Sorularınızı, lütfen sizinle aynı sorunu yaşayan akvaristlerin de kolayca çözeme ulaşabilmeleri için  Akvaryum Forum da kendi başlığınızı açmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Paylaşın:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir